Jan Ołdakowski: Warszawa jako stolica walczyła o wolność całej Polski

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 08:11
- Warszawa jako stolica walczyła o wolność całej Polski, dlatego ważne jest, żeby obchodzić 75-lecie Powstania Warszawskiego w całym kraju - powiedział w "Sygnałach dnia" dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. - W powstaniu z lata 1944 roku liczyła się wspólnota - podkreślił.
Audio
  • Jan Ołdakowski o 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (Jedynka/Sygnały dnia)
Jan Ołdakowski w studiu Jedynki
Jan Ołdakowski w studiu JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

75 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie, największy zryw niepodległościowy Armii Krajowej i największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W ramach obchodów rocznicy w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego powstańcy spotkali się z harcerzami i wolontariuszami. 

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, mówiąc o międzypokoleniowej wymianie wartości, podkreślił w radiowej Jedynce, że w tym roku na spotkanie z powstańcami przyjechało 1300 harcerzy, często z odległych miast, a nawet z zagranicy i 400 wolontariuszy. - Jest ich w tym roku dwa razy więcej niż powstańców, więc każdy powstaniec ma okazję spotkać jakby siebie sprzed lat - powiedział Ołdakowski.

Gość Jedynki dodał, że słuchanie opowieści powstańców warszawskich jest przeżyciem dla młodych ludzi. - Z jednej strony opowiadają o Powstaniu Warszawskim, o historii, ale z drugiej strony opowiadają, jak dziś warto żyć - wskazał dyrektor muzeum.

Jan Ołdakowski mówił też o przygotowanych specjalnie w tym roku przez Muzeum Powstania Warszawskiego projektach. To m.in. film o wartościach powstańców. 

- Jest też wystawa "Odbicie", na której można spróbować znaleźć twarz powstańca, który jest do nas podobny. 80 procent zdjęć z czasów powstania jest jeszcze nierozpoznanych. Nie jest tak, że my wszystko wiemy. - powiedział Ołdakowski. Wskazał, że podtytuł wystawy "jestem jak ty zapewne" został zaczerpnięty z wiersza Tadeusza Gajcego.

Gość podkreślił też wagę celebrowania godziny "W". - Ważne jest, żebyśmy zareagowali na syreny, stanęli, zatrzymali rower, samochód, hulajnogę i oddali hołd powstańcom - powiedział. Dodał, że w tym roku zawyją wszystkie syreny w Polsce i będzie można usłyszeć ten dźwięk w wielu miastach.


pomnik 1200 pap.jpg
75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego [RELACJA]

- Powstanie Warszawskie jest warszawskie tylko z nazwy, Warszawa jako stolica Polski walczyła o wolność. Dlatego ważne jest, żeby obchodzić rocznicę Powstania Warszawskiego w całej Polsce - stwierdził Jan Ołdakowski. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o różnym, ale wspólnym świętowaniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, międzypokoleniowej więzi i "sojuszu dziadków i wnuków".  - Najlepiej dzisiejsi nastolatkowie rozumieją Powstańców Warszawskich. Rozumieją to, że można, ryzykując naprawdę dużo, bronić własnych wartości - podsumował Jan Ołdakowski.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Karolina Rożej, Mateusz Drozda

Gość: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 1.08.2019 

Godzina emisji: 7.15

fc/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstaniec: walczyliśmy wręcz z dobrze uzbrojonymi Niemcami

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 09:27
- Przewaga nieprzyjaciela była miażdząca - wspominał w radiowej jedynce płk Edmund "Jur" Baranowski - powstaniec warszawski. Jak przekonywał, miedzy innymi gdyby nie zrzuty dokonywane przez "niezdyscyplinowanych" polskich pilotów latających w angielskich eskadrach, powstańcy musieliby walczyć łomami i kilofami. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Ołdakowski o Powstaniu Warszawskim: Polacy zawsze biją się o swoją wolność

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 08:05
- Spór o Powstanie Warszawskie jest wpisany w dyskusję o tym, kim są Polacy - powiedział na antenie Jedynki dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Gość "Sygnałow dnia" opowiedział o wybuchu zrywu w stolicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: powstańcy warszawscy wzorem dla tych, którzy służą Polsce

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 23:00
Oddanie i patriotyzm Powstańców Warszawskich są wzorem dla wszystkich, którzy służą Polsce - napisał w środę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń