Powstanie Warszawskie to była bitwa o Polskę

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 11:49
Powstanie trwało 63 dni, a kampania wrześniowa w 1939 roku trwała 36 dni. - Bitwa o Warszawę była o wiele dłuższa niż wojna w 1939 roku - zwraca uwagę historyk, dr hab. Andrzej Zawistowski. Zwraca też uwagę, że Warszawa była stolicą polskiego pastwa podziemnego, więc ten zryw miał ogólnonarodowy charakter.
Audio
  • dr hab. Andrzej Zawistowski (historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego) (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Przewodnik dr Szymon Niedziela (kierownik Działu Ekspozycji MPW) (Sygnały dnia/Jedynka)
  • dr Katarzyna Utracka historyk (zastępca działu historycznego MPW) (Sygnały dnia/Jedynka)
  • dh Maria Kluza i dh Stefania Kucharska (Stowarzyszenie Harcerskie), dh Oliver Dietz i dh Nela Pękuł (Hufiec ZHP Warszawa-Wola) (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Halina Jędrzejewska, pseudonim Sławka (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Alicja Kottas, pseudonim Ligocka i Lidka (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Pani Michalina Kuc, pseudonim Krystyna i Halina (Sygnały dnia/Jedynka)
Ceremonia złożenia wieńców przed Pomnikiem Ofiar Rzezi Woli z udziałem ministra spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasa i ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza
Ceremonia złożenia wieńców przed Pomnikiem Ofiar Rzezi Woli z udziałem ministra spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasa i ministra spraw zagranicznych Jacka CzaputowiczaFoto: PAP/Rafał Guz

Rocznica jest obchodzona w całej Polsce i w środowiskach polonijnych. A data rozpoczęcia powstania wryła się w świadomość Polaków. - Jeżeli byśmy popatrzyli dzisiaj, jakie daty Polak po zakończeniu edukacji historycznej wyniesie ze szkoły, to będzie tam 11 listopada, będzie 3 maja i na pewno będzie tam dzień 1 sierpnia 1944 roku - mówi dr hab. Andrzej Zawistowski. Podkreśla, że ważne jest, że są jeszcze wśród nas powstańcy, którzy wówczas mieli po kilkanaście lat.  

Każdy o Godzinie "W" miał dowiedzieć się we wcześniej ustalony sposób, a kiedy już ją poznał od razu zaczynał szykować się w drogę do swojego oddziału. Niektórzy jednak czekali na te informacje do ostatniej chwili,  a emocje, które i tak były już ogromne - rosły jeszcze bardziej. Pani Halina Jędrzejewska, pseudonim Sławka, o mały włos nie zdążyłaby na swoje miejsce zbiórki.

Alicja Kottas, pseudonim Ligocka i Lidka, szkolona była, jako jedna z kilkunastu osób, do artylerii przeciwlotniczej. Jednak już w pierwszych chwilach powstania okazało się, że pani Alicja będzie musiała walczyć jako sanitariuszka i łączniczka.

W Powstaniu Warszawskim uczestniczyły również dzieci. Pani Michalina Kuc, pseudonim Krystyna i Halina, 75 lat temu miała 9 lat i podobnie jak inni przechodziła specjalne szkolenia, aby nieść pomoc jako sanitariuszka. Uzbrojona w same bandaże dzielnie tamowała krew rannym powstańcom.

Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski (P) przemawia podczas spotkania w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski (P) przemawia podczas spotkania w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego  FOT. PAP/Wojciech Olkuśnik

Dr Katarzyna Utracka, zwraca uwagę, żeby nie zapominać, że oprócz powstańców w Warszawie byli również zwykli mieszkańcy - 720 tysięcy w lewobrzeżnej części miasta i 200 tysięcy na Pradze. - Ludzie zupełnie nie przygotowani do tego, co ich spotka - mówi historyk. Bo zakładano, że Powstanie potrwa 2-3 dni, a nie pozostawanie w mieście odciętym 63 dni od kraju. Jednocześnie cywile włączali się w Powstanie przyjmując pogorzelców, budując barykady, organizując aprowizację. Jednocześnie wspólnota ludzi przetrwała zryw bojowy i scementowała społeczeństwo po wojnie. Dlatego komuniście starali się zatrzeć pamięć o Powstaniu.

75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego towarzyszy zlot środowisk harcerskich oraz akcja "Wolność łączy". Dh Maria Kluza, dh Stefania Kucharska, dh Nela Pękuł i dh Oliver Dietz opowiadają, czym są dla nich kontakty z powstańcami i jak harcerze kultywują historię Powstania.

A po Muzeum Powstania Warszawskiego oprowadza słuchaczy przewodnik, dr Szymon Niedziela.

Wysłuchaj nagrań rozmów.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Karolina Rożej, Mateusz Drozda

Goście dr hab. Andrzej Zawistowski (historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego), przewodnik dr Szymon Niedziela (kierownik Działu Ekspozycji MPW), dr Katarzyna Utracka historyk (zastępca działu historycznego MPW), dh Maria Kluza i dh Stefania Kucharska (Stowarzyszenie Harcerskie), dh Oliver Dietz i dh Nela Pękuł (Hufiec ZHP Warszawa-Wola)

Data emisji: 1.08.2019 

Godzina emisji: 6.15 - 8.55

ag


Czytaj także

Wielki bohater Powstania Warszawskiego - nasza stolica

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 18:21
- O Warszawie po II wojnie światowej mówiono wręcz, że jest to krajobraz górski, że są to wąwozy i trzeba się wspinać. Wracający po 1944 roku Warszawiacy nie zawsze potrafili odnaleźć swój adres, bo tak bardzo zostało zniszczone miasto pod względem topograficznym - mówi dr Szymon Niedziela z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Ołdakowski: Warszawa jako stolica walczyła o wolność całej Polski

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 08:11
- Warszawa jako stolica walczyła o wolność całej Polski, dlatego ważne jest, żeby obchodzić 75-lecie Powstania Warszawskiego w całym kraju - powiedział w "Sygnałach dnia" dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. - W powstaniu z lata 1944 roku liczyła się wspólnota - podkreślił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Legutko: rola Muzeum Powstania Warszawskiego jest niedoceniana

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 08:28
- Myślę, że niedoceniana jest rola Muzeum Powstania Warszawskiego nie tylko w odzyskaniu pamięci o tym wydarzeniu, ale w ogóle w odzyskaniu pewnego poczucia tożsamości narodowej - powiedział w radiowej Jedynce Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia.
rozwiń zwiń