X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Powstanie Warszawskie to była bitwa o Polskę

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 11:49
Powstanie trwało 63 dni, a kampania wrześniowa w 1939 roku trwała 36 dni. - Bitwa o Warszawę była o wiele dłuższa niż wojna w 1939 roku - zwraca uwagę historyk, dr hab. Andrzej Zawistowski. Zwraca też uwagę, że Warszawa była stolicą polskiego pastwa podziemnego, więc ten zryw miał ogólnonarodowy charakter.
Audio
  • dr hab. Andrzej Zawistowski (historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego) (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Przewodnik dr Szymon Niedziela (kierownik Działu Ekspozycji MPW) (Sygnały dnia/Jedynka)
  • dr Katarzyna Utracka historyk (zastępca działu historycznego MPW) (Sygnały dnia/Jedynka)
  • dh Maria Kluza i dh Stefania Kucharska (Stowarzyszenie Harcerskie), dh Oliver Dietz i dh Nela Pękuł (Hufiec ZHP Warszawa-Wola) (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Halina Jędrzejewska, pseudonim Sławka (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Alicja Kottas, pseudonim Ligocka i Lidka (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Pani Michalina Kuc, pseudonim Krystyna i Halina (Sygnały dnia/Jedynka)
Ceremonia złożenia wieńców przed Pomnikiem Ofiar Rzezi Woli z udziałem ministra spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasa i ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza
Ceremonia złożenia wieńców przed Pomnikiem Ofiar Rzezi Woli z udziałem ministra spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasa i ministra spraw zagranicznych Jacka CzaputowiczaFoto: PAP/Rafał Guz

Rocznica jest obchodzona w całej Polsce i w środowiskach polonijnych. A data rozpoczęcia powstania wryła się w świadomość Polaków. - Jeżeli byśmy popatrzyli dzisiaj, jakie daty Polak po zakończeniu edukacji historycznej wyniesie ze szkoły, to będzie tam 11 listopada, będzie 3 maja i na pewno będzie tam dzień 1 sierpnia 1944 roku - mówi dr hab. Andrzej Zawistowski. Podkreśla, że ważne jest, że są jeszcze wśród nas powstańcy, którzy wówczas mieli po kilkanaście lat.  

Każdy o Godzinie "W" miał dowiedzieć się we wcześniej ustalony sposób, a kiedy już ją poznał od razu zaczynał szykować się w drogę do swojego oddziału. Niektórzy jednak czekali na te informacje do ostatniej chwili,  a emocje, które i tak były już ogromne - rosły jeszcze bardziej. Pani Halina Jędrzejewska, pseudonim Sławka, o mały włos nie zdążyłaby na swoje miejsce zbiórki.

Alicja Kottas, pseudonim Ligocka i Lidka, szkolona była, jako jedna z kilkunastu osób, do artylerii przeciwlotniczej. Jednak już w pierwszych chwilach powstania okazało się, że pani Alicja będzie musiała walczyć jako sanitariuszka i łączniczka.

W Powstaniu Warszawskim uczestniczyły również dzieci. Pani Michalina Kuc, pseudonim Krystyna i Halina, 75 lat temu miała 9 lat i podobnie jak inni przechodziła specjalne szkolenia, aby nieść pomoc jako sanitariuszka. Uzbrojona w same bandaże dzielnie tamowała krew rannym powstańcom.

Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski (P) przemawia podczas spotkania w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski (P) przemawia podczas spotkania w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego  FOT. PAP/Wojciech Olkuśnik

Dr Katarzyna Utracka, zwraca uwagę, żeby nie zapominać, że oprócz powstańców w Warszawie byli również zwykli mieszkańcy - 720 tysięcy w lewobrzeżnej części miasta i 200 tysięcy na Pradze. - Ludzie zupełnie nie przygotowani do tego, co ich spotka - mówi historyk. Bo zakładano, że Powstanie potrwa 2-3 dni, a nie pozostawanie w mieście odciętym 63 dni od kraju. Jednocześnie cywile włączali się w Powstanie przyjmując pogorzelców, budując barykady, organizując aprowizację. Jednocześnie wspólnota ludzi przetrwała zryw bojowy i scementowała społeczeństwo po wojnie. Dlatego komuniście starali się zatrzeć pamięć o Powstaniu.

75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego towarzyszy zlot środowisk harcerskich oraz akcja "Wolność łączy". Dh Maria Kluza, dh Stefania Kucharska, dh Nela Pękuł i dh Oliver Dietz opowiadają, czym są dla nich kontakty z powstańcami i jak harcerze kultywują historię Powstania.

A po Muzeum Powstania Warszawskiego oprowadza słuchaczy przewodnik, dr Szymon Niedziela.

Wysłuchaj nagrań rozmów.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Karolina Rożej, Mateusz Drozda

Goście dr hab. Andrzej Zawistowski (historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego), przewodnik dr Szymon Niedziela (kierownik Działu Ekspozycji MPW), dr Katarzyna Utracka historyk (zastępca działu historycznego MPW), dh Maria Kluza i dh Stefania Kucharska (Stowarzyszenie Harcerskie), dh Oliver Dietz i dh Nela Pękuł (Hufiec ZHP Warszawa-Wola)

Data emisji: 1.08.2019 

Godzina emisji: 6.15 - 8.55

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielki bohater Powstania Warszawskiego - nasza stolica

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 18:21
- O Warszawie po II wojnie światowej mówiono wręcz, że jest to krajobraz górski, że są to wąwozy i trzeba się wspinać. Wracający po 1944 roku Warszawiacy nie zawsze potrafili odnaleźć swój adres, bo tak bardzo zostało zniszczone miasto pod względem topograficznym - mówi dr Szymon Niedziela z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Ołdakowski: Warszawa jako stolica walczyła o wolność całej Polski

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 08:11
- Warszawa jako stolica walczyła o wolność całej Polski, dlatego ważne jest, żeby obchodzić 75-lecie Powstania Warszawskiego w całym kraju - powiedział w "Sygnałach dnia" dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. - W powstaniu z lata 1944 roku liczyła się wspólnota - podkreślił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Legutko: rola Muzeum Powstania Warszawskiego jest niedoceniana

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 08:28
- Myślę, że niedoceniana jest rola Muzeum Powstania Warszawskiego nie tylko w odzyskaniu pamięci o tym wydarzeniu, ale w ogóle w odzyskaniu pewnego poczucia tożsamości narodowej - powiedział w radiowej Jedynce Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia.
rozwiń zwiń