Rafał Porzeziński: człowiek jest wolny wtedy, kiedy nie ulega swoim popędom

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 07:53
- Czasem wydaje nam się, że wolność jest wtedy, kiedy smakujemy wszystkiego. Tylko że bardzo często jest to podyktowane jakimś popędem i z wolnością nie ma nic wspólnego - powiedział w "Sygnałach dnia" Rafał Porzeziński, dziennikarz, trener terapii.
Audio
  • Rafał Porzeziński o książce "Wolny człowiek - 12 kroków nie z tej ziemi", wolności, a także uzależnieniach i wychodzeniu z nałogów (Sygnały dnia/Jedynka)
Rafał Porzeziński
Rafał Porzeziński Foto: W. Kusiński/Polskie Radio

Gość radiowej Jedynki to także współautor książki "Wolny człowiek - 12 kroków nie z tej ziemi". Niedawno ukazało się jej drugie, rozszerzone wydanie. Opowiada o tym, jakich zmian dokonać w życiu, by faktycznie doświadczyć wolności.

alkohol1200.jpg
"Widziałem tylko plusy picia alkoholu. Nie wiedziałem, że to ma krótkie nogi"

- Człowiek jest wolny wtedy, kiedy nie ulega swoim popędom. Kiedy podejmuje w sposób wolny decyzje, czy coś zrobić, czy nie. Czasem wydaje nam się, że wolność jest wtedy, kiedy smakujemy wszystkiego. Tylko że bardzo często jest to podyktowane jakimś popędem i z wolnością nie ma nic wspólnego - powiedział Rafał Porzeziński.

Podkreślił, że w książce, którą napisał wspólnie z ks. Markiem Dziewięckim i Jackiem Racięckim, stara się dać wykład dotyczący istoty wolności oraz rozgraniczyć sprawy między swawolą i szukaniem tego co przyjemne a wolnym podejmowaniem decyzji.

- Cała historia, którą staramy się opowiedzieć, rozpisana jest na 12 kroków, w których przyglądamy się sobie i zdajemy sobie sprawę, że właściwie nie ma ludzi bez nawyków. Nie chodzi tu o takie klasyczne wady, jak alkoholizm czy lenistwo, ale np. o pracę. Praca, którą często wykonujemy z narażeniem życia, bo po 18 godzin, też zabiera nam wolność. Dzieje się tak przy poklasku wszystkich wokół, którzy cieszą się, że jesteśmy zaradni i opiekujemy się całą rodziną. Tymczasem jesteśmy nieobecni i z wolności nie ma nic - zaznaczył Rafał Porzeziński.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, podczas której gość audycji mówił również o uzależnieniach i wychodzeniu z nałogów.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Mateusz Drozda

Gość: Rafał Porzeziński (dziennikarz)

Data emisji: 3.08.2019

Godzina emisji: 7.15

bb/ans

Czytaj także

Bogusław Cebulski: w muzycznym światku łatwo o uzależnienia

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 14:20
Lider Kapeli znad Baryczy opowiada o uzależnieniu, z którym zmagał się przez wiele lat. - Zacząłem pić stosunkowo późno, mając 18 lat. Zaczęło się granie, zabawy, wesela, a przy tym zawsze było bardzo dużo alkoholu - wspomina. - W muzycznym światku uzależnienia mocno się przyklejają.
rozwiń zwiń