Karol Nawrocki: A. Dulkiewicz odrzuca wyciągniętą rękę ws. budowy Muzeum Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 08:18
- Zachowanie prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz zadziwia, bo jest to polityk, która mówi o kompromisach, o wolności i wzajemnym zrozumieniu, a odrzuca konsekwentnie od ponad roku wyciągniętą rękę - powiedział w "Sygnałach dnia" Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Audio
  • Karol Nawrocki: A. Dulkiewicz odrzuca wyciągniętą rękę ws. budowy Muzeum Westerplatte (Sygnały dnia/Jedynka)

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Przepisy mają usprawnić budowę na Westerplatte plenerowego muzeum, które ukaże heroizm żołnierzy broniących Polski przed agresją III Rzeszy Niemieckiej. 

W informacji o ustawie, którą Sejm przyjął w lipcu, KPRP przypomniała, że jej zasadniczym celem jest usprawnienie przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 jako Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki powiedział, że "prawo rozwiązuje kwestie półwyspu Westerplatte i świętego miejsca w polskiej historii". - Sprawia, że nadchodząca inwestycja będzie mogła zostać przeprowadzona w sposób korzystny. Nie mam wątpliwości, że dziś Westerplatte nie powinno wyglądać tak jak obecnie - mówił gość radiowej Jedynki.

"Wyimaginowane strachy Aleksandry Dulkiewicz"

- Zachowanie prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz zadziwia, bo jest to polityk, która mówi o kompromisach, o wolności i wzajemnym zrozumieniu, a odrzuca konsekwentnie od ponad roku wyciągniętą rękę. Prawodawca i pan prezydent swoim podpisem zobowiązali mnie jako dyrektora tej placówki do tego, aby powstało tam muzeum i ono powstanie mimo konsekwentnie odrzuconego przez panią prezydent kompromisu. To nie wyimaginowane strachy Aleksandry Dulkiewicz będą decydować o przyszłości świętego miejsca w historii  - mówił Karol Nawrocki.

- 1 września zostanie wmurowany kamień węgielny pod Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku w Gdańsku. Teraz wiadomo, że na półwyspie powstanie park historyczno-krajobrazowy i park pamięci narodowej - przyznał dyrektor.

Gość "Sygnałów dnia" dodał, że smuci go fakt, iż w Gdańsku na obchodach wybuchu II Wojny Światowej nie będzie Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. - Nie możemy się jednak temu dziwić, bo prezydent Gdańska jest tak nieprzewidywalna w kwestiach polityki i pamięci, że ze względów bezpieczeństwa ta wizyta się nie odbędzie - stwierdził. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Data emisji: 5.08.2019

Godzina emisji: 7.40

dn/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Sellin: specustawa ma pomóc w budowie muzeum na Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 08:50
- Mamy plan zbudowania plenerowego muzeum na terenie półwyspu Westerplatte, ale żeby to było możliwe, trzeba uporządkować sytuację własnościową. Specustawa PiS ma w tym pomóc - mówił w "Sygnałach dnia" wiceminister kultury Jarosław Sellin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin: jeżeli nie będzie kompromisu ws. Westerplatte uchwalimy ustawę

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 21:48
Zdaniem Jarosława Gowina, przez prezydent Gdańska, która przedwcześnie "została wykreowana przez część opozycji i mediów jako nowa gwiazda na polskiej scenie politycznej" przemawia "niechęć do rządu". - Jeżeli nie wypracujemy kompromisu z władzami Gdańska ws. Westerplatte uchwalimy ustawę - zapowiedział.
rozwiń zwiń