X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Michał Wójcik ws. reparacji od Niemiec: Polska nigdy nie zrzekła się tych roszczeń

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 07:27
- Polska była ofiarą działań wojennych i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Nigdy nie zrzekliśmy się tych roszczeń - powiedział w "Sygnałach dnia" Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.
Audio
  • Michał Wójcik ws. reparacji od Niemiec: Polska nigdy nie zrzekła się tych roszczeń (Sygnały dnia/Jedynka)

Po obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odżyły ponownie dyskusje o zasadności domagania się przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec. Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas stwierdził w Warszawie, że wstyd mu za to, co Niemcy wyrządzili Polsce. Wiceminister Michał Wójcik przyznał w radiowej Jedynce, że "Polska nigdy nie zrzekła się roszczeń wojennych od Niemiec".

- Polska była ofiarą działań wojennych i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Jeżeli ktokolwiek próbuje to podważyć, to fałszuje historię i rani nasz naród. Sprawa reparacji jest kwestią otwartą - stwierdził polityk.

"Polskie prawo jednoznacznie reguluje kwestię mienia bezspadkowego"

Wiceminister Michał Wójcik w rozmowie z Piotrem Goćkiem odniósł się do informacji o tym, że ogromna większość amerykańskich senatorów podpisała w poniedziałek list do sekretarza stanu Mike'a Pompeo, wzywający go do akcji w sprawie mienia ofiar Holokaustu w Polsce. Pośród sygnatariuszy są kandydaci demokratyczni na prezydenta.

- W Polsce prawo jednoznacznie reguluje kwestię mienia bezspadkowego. Jest konkretny przepis, który mówi co się dzieje z takim mieniem w momencie, gdy nie ma spadkobierców. Prawo mówi wprost, jeżeli jest mienie bezspadkowe to skarb państwa jest tym podmiotem, co nabywa tego rodzaju mienie. Jeżeli chodzi o roszczenia obywateli USA, to były one uregulowane w umowie z 1960 roku - powiedział Michał Wójcik.

Gość radiowej Jedynki przyznał, że "w taki sposób było to regulowane od lat, nawet kiedy były zabory, obowiązywał kodeks Napoleona i jednoznacznie przyjmowano, w którym momencie wchodził skarb państwa, czyli po 30 latach, kiedy nie ujawnili się spadkobiercy". - W taki sposób to jest regulowane w innych krajach europejskich - zaznaczył wiceminister sprawiedliwości. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości)

Data emisji: 7.08.2019

Godzina emisji: 7.15

dn/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spotkanie Czaputowicz-Maas. Bez zmian stanowisk ws. reparacji

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 19:13
Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec podtrzymują swoje stanowiska dotyczące reparacji za wyrządzone przez Niemcy szkody w trakcie II wojny światowej. W przeddzień 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Jacek Czaputowicz i Heiko Maas rozmawiali w Warszawie między innymi o tragicznej historii obu państw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa reparacji wojennych. Zbigniew Gryglas: nie jest wymierzona przeciwko Niemcom

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 13:06
- Mówienie o sprawie reparacji wojennych, że jest rozwiązana, jest po prostu nieprawdziwe - stwierdził w Polskim Radiu 24 senator Prawa i Sprawiedliwości Konstanty Radziwiłł. W audycji "Sztuka słuchania" politycy dyskutowali o prawnych i moralnych podstawach domagania się przez Polskę odszkodowań za zniszczenia wojenne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Suski: roszczenia wojenne wobec Polski są bezczelne. To my jesteśmy ofiarą

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 17:52
- To my jesteśmy ofiarą drugiej wojny światowej. Jeżeli ktoś wysuwa roszczenia wojenne wobec Polski, to jest to zwykła bezczelność - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Suski szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.
rozwiń zwiń