Sygnały Dnia 23 sierpnia 2019 roku, rozmowa z Piotrem Müllerem

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 07:15
Audio
  • Piotr Müller o akcji ratunkowej w Tatrach: służby zadziałały sprawnie, wszystko zadziałało dobrze (Sygnały dnia/Jedynka)

Katarzyna Gójska: Pan minister Piotr Müller, rzecznik rządu, ze Słupska, ale w połączeniu telefonicznym, mamy nadzieję, że będziemy się dobrze słyszeć. Witam bardzo serdecznie, dzień dobry.

Piotr Müller: Dzień dobry pani redaktor, dzień dobry państwu.

Panie ministrze, jak pan premier Mateusz Morawiecki ocenia akcję ratowniczą w Tatrach? Pan premier dotarł wczoraj na miejsce tragedii, był, spotykał się z tymi, którzy koordynowali tę akcję, spotykał się z ratownikami. Proszę powiedzieć, jaka jest jego ocena akcji?

Przede wszystkim na początku należy wyrazić ogromne wyrazy współczucia wobec osób, wobec rodzin, które straciły swoich bliskich w tej tragedii. Służby zadziałały sprawnie na tyle, na ile można w takiej trudnej sytuacji zareagować. Pan premier Morawiecki też uczestniczył w odprawie sztabu kryzysowego na miejscu, w związku z tym wydaje się, że wszystko zadziałało dobrze. Natomiast nie zmienia to faktu, że takie sytuacje nagłe pogodowe są bardzo trudne dla służb. I należy im teraz podziękować za to, że tak sprawnie zareagowały.

To w takim razie teraz zmieniamy temat. Chciałam zapytać pana już o to, co przed nami, a przed nami kampania wyborcza, kampania wyborcza, która tak naprawdę już trwa, formalnie krótko, ale nieformalnie dużo dłużej. Kilka dni temu pan minister Marek Suski mówił, że trwają ostatnie kalkulacje propozycji programowych, które Prawo i Sprawiedliwość i rząd chcą zaproponować w tej trwającej już kampanii wyborczej. To ja dopytam: czy wśród tych propozycji będą programy adresowane do rodzin?

Rodzina w ogóle jest jednym z najważniejszych elementów programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości i w tej kończącej się kadencji, jak i w przyszłej. Oczywiście, podtrzymujemy kwestie programu 500+ czy innych działań społecznych. Nie zmienia to faktu, że obszar edukacji, oświaty, kwestii przedszkoli będzie też bardzo ważny w nowym programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości. No ale szczegóły ogłosimy na przełomie pierwszego i drugiego tygodnia września.

Ale proszę powiedzieć, czy można się spodziewać programów o tak szerokim zakresie, jak te programy, które stały się sztandarowymi propozycjami Prawa i Sprawiedliwości, które zostały już zrealizowane? Mam na myśli program 500+ i później rozszerzenie tego programu, także program Emerytura Plus.

Pewnie sobie trudno wyobrazić aż tak wielkie programy społeczne, ponieważ też jesteśmy odpowiedzialni za bilans budżetowy. I tutaj bardzo nam zależy, aby ten rozwój gospodarczy, oczywiście, szedł w parze z programami społecznymi. Więc gdy jest wzrost gospodarczy, teraz mamy taki,  my dzielimy się efektami wzrostu gospodarczego, natomiast przyszły budżet czy przyszły program wyborczy jest nastawiony na takie cele rozwojowe, to znaczy żeby zapewnić wystarczająco szybki rozwój gospodarki, aby te wszystkie cele społeczne, które wskazaliśmy, które realizujemy, mogły być nadal realizowane. No i w jakiś sposób rozszerzane stopniowo o kolejnych beneficjentów czy rewaloryzowane.

Pan premier Mateusz Morawiecki powiedział, że chciałby, żeby Emerytura Plus, czyli ta trzynasta emerytura, była już uregulowana na stałe ustawowo. Czy należy rozumieć tę wypowiedź w taki sposób, że projekt taki, projekt ustawy jeszcze pojawi się w tej kadencji, czy też to już jest zapowiedź dotycząca przyszłej kadencji?

To już są raczej zapowiedzi dotyczące przyszłej kadencji. Bierzmy pod uwagę, że my w ciągu ostatniego pół roku zrealizowaliśmy pięć bardzo dużych projektów z nowej piątki Prawa i Sprawiedliwości, które w programach wyborczych innych partii politycznych byłyby nastawione na cały okres kadencji, czyli na czterech lat. My zrealizowaliśmy w ciągu pół roku. Dzięki temu, że plan premiera Mateusza Morawieckiego, plan gospodarczy działa bardzo dobrze, no to nas stać na to, aby rozszerzyć program 500+ o pierwsze dziecko czy zrealizować trzynastą emeryturę, fundusz połączeń pekaesowych czy obniżenie podatków. Natomiast nie zmienia to faktu, że w następnej kadencji również działania będą podejmowane, ale nastawione właśnie, tak jak wspomniałem, na kwestie rozwojowe, tak aby utrzymać bardzo dobrą sytuację gospodarczą i finansową Polski.

Pan mówi o kwestiach rozwojowych, to czy wśród tych propozycji będą takie, które będą po prostu obniżały podatki?

Pamiętajmy, że my teraz obniżamy podatki. Rząd Prawa i Sprawiedliwości po raz drugi jest tym, który obniża podatek dochodowy, obniżyliśmy go po raz pierwszy w latach 2005–2007, teraz rząd Prawa i Sprawiedliwości również obniża podatek dochodowy powszechnie dla wszystkich z 18 do 17 punktów procentowych i to się odbędzie już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, a od 1 października stanie się to faktem. W związku z tym to właśnie Prawo i Sprawiedliwość jest tym, który obniża podatki mimo tego, że realizuje równolegle ambitnie programy społeczne.

Czy w takim razie kontynuowany będzie ten trend, o którym pan przed chwilą wspomniał?

Jeżeli chodzi o wzrost gospodarczy, no to wszystkie (...)

Jeżeli chodzi o obniżanie podatków.

Tak. Jeżeli chodzi o obniżanie podatków, oczywiście, trzeba się zastanowić, w jaki sposób ułożyć system podatkowy również w kolejnej kadencji. I my będziemy robić wszystko, aby ten zakres podatkowy zawsze był mniejszy, a jeszcze ważniejsze jest to, żeby klin podatkowy w inny sposób wyglądał, to znaczy żeby osoby najbiedniejsze nie płaciły proporcjonalnie większych podatków od osób zamożnych, bo to też jest jeden z problemów społecznych nie tylko w Polsce, ale i na świecie, że ten klin podatkowy powinien być coraz mniejszy, bo taki jest sens sprawiedliwości społecznej, solidarności społecznej. W taki sposób patrzymy na system podakowy.

Panie ministrze, Związek Nauczycielstwa Polskiego rozważa kolejną odsłonę, bo to chyba tak należałoby powiedzieć, akcji protestacyjnej. W tej sprawie będzie przeprowadzone referendum. Związek Nauczcielstwa Polskiego mówi, że... przynajmniej takie są informacje na razie medialne, że kwestie płacowe nie byłyby tymi najważniejszymi postulatami, że bardziej Związkowi tym razem będzie zależało na zmianach systemowych, na podniesieniu jakości nauczania w szkołach. Jak rząd ocenia te zapowiedzi ZNP?

Jeżeli będą jakiekolwiek konstruktywne uwagi co do tego, w jaki sposób zmieniać system oświaty, to oczywiście my jesteśmy na taki uwagi otwarci, ale jak rozumiem rozmowy w takim zakresie nie rozpoczyna się od strajku, tylko od rozmów, od dialogu, od zastanowienia się, w jaki sposób dalej reformować system oświaty. Na to jesteśmy otwarci. Co do kwestii strajku, wydaje mi się, że te emocje znacząco opadły i tym bardziej opadną, gdy kolejna transza podwyżek stanie się faktem, a to już we wrześniu. Przypomnijmy wszystkim słuchaczom, że w tym roku nauczyciele otrzymają 15% podwyżkę swoich wynagrodzeń, więc to jest bardzo wysoko w stosunku do lat poprzednich, gdzie te podwyżki były mniejsze.

No dobrze, ale czy w ogóle są w tej chwili przewidziane rozmowy, czy może wpłynął jakiś sygnał czy informacja dotycząca chęci podjęcia takich negocjacji pomiędzy ZNP a przedstawicielami rządu, przedstawicielami resortu edukacji? No bo skoro ZNP mówi, że przede wszystkim zależy mu na podniesieniu jakości nauczania, to rozumiem, że tutaj pole do dyskusji jest bardzo szerokie.

Oczywiście, ale Związek Nauczycielstwa Polskiego spotyka się regularnie z ministrem edukacji narodowej, panem Dariuszem Piątkowskim, który jest bardzo otwarty zresztą na rozmowy ze związkami. I w tej chwili ja nie widzę jakichś negatywnych emocji, wręcz przeciwnie – te pierwsze spotkania wydają się bardzo dobre i pozbawione właśnie takich negatywnych, nacechowanych jakoś negatywnie emocjami tez, w związku z tym wydaje się, że w tej chwili sytuacja jest spokojna. Jeżeli w taki sposób miałyby wyglądać rozmowy, to my byśmy byli tym na pewno ucieszeni, ponieważ to jest pole do tego, aby faktycznie dalej reformować oświatę wspólnie, w dialogu, razem ze związkami zawodowymi oraz organizacjami uczniowskimi czy organizacjami rodzicielskimi, bo też pamiętajmy, że to są bardzo ważne podmioty systemu edukacji.

Panie ministrze, jeszcze na koniec, mamy chwileczkę, ale ja muszę o to zapytać – kiedy możemy się spodziewać ustaleń dotyczących zakresu tematycznego teki, która przypadnie Polsce w nowej Komisji Europejskiej?

W tej chwili już trwają rozmowy, myślę, że to jest kwestia kilku tygodni. Pamiętajmy o tym, że pani przewodnicząca von der Leyen musi jeszcze ułożyć teki 27 innych komisarzy, więc to jest także... musi pamiętać o tym, chociaż oczywiście my już swoje jakieś propozycje mamy, ale na razie jeszcze na tym etapie wstrzymujemy się z ich ogłoszeniem.

Bardzo dziękuję. Pan minister Piotr Müller, rzecznik rządu, był gościem Sygnałów Dnia.

Dziękuję bardzo.

JM

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak