Błażej Spychalski: wizyta Donalda Trumpa na jesieni. Trwa ustalanie szczegółów

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 09:06
- Zgodnie ze słowami wiceprezydenta Mike'a Pence'a, na jesieni tego roku prezydent Donald Trump chce przylecieć do Polski - powiedział w "Sygnałach dnia" Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy.
Audio
  • Błażej Spychalski: Donald Trump odwiedzi Polskę na jesieni tego roku (Sygnały dnia/Jedynka)

Prezydent USA zdecydował się na przełożenie wizyty w Polsce, którą miał odbyć na początku września bieżącego roku. Postanowił zostać w Stanach Zjednoczonych w związku ze zbliżaniem się do wybrzeży Florydy huraganu Dorian. Zapowiedział jednak, że jak najszybciej chciałby przyjechać do Polski. Rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski komentował trwające w tej sprawie negocjacje.

Zobacz także
Błażej Spychalski 1200.jpg
Błażej Spychalski: nasze relacje z USA są tak bliskie, jak jeszcze nigdy nie były

Kiedy Donald Trump przyjedzie do Polski?

- Zgodnie ze słowami wiceprezydenta Mike'a Pence'a na jesieni tego roku prezydent Donald Trump chce przylecieć do Polski, chce odbyć wizytę w naszym kraju - powiedział Błażej Spychalski.

Rzecznik prezydenta podkreślił, że trwa uzgadnianie szczegółów i dat między gabinetami prezydentów. Dodał także, że odpowiedź dotyczącą daty, przynajmniej orientacyjnej, powinniśmy poznać w ciągu kilku dni.

- [Między gabinetami] jest kontakt na bieżąco - podkreślił rzecznik. Dodał także, że do spotkania obu prezydentów tak czy inaczej dojdzie niedługo, bo jeszcze w tym miesiącu.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prezydent: liczymy, że Donald Trump odwiedzi Polskę w tym roku

- Proszę pamiętać o tym, że Andrzej Duda pod koniec września rozpoczyna wizytę w USA, w Nowym Jorku. Mamy posiedzenie Rady Bezpieczeństwa i spotkanie plenarne ONZ, na którym co roku jest pan prezydent Andrzej Duda. Właściwie co roku przy okazji tego posiedzenia jest spotkanie z prezydentem USA, więc spotkanie panów prezydentów prawdopodobnie będzie miało miejsce w Nowym Jorku - wyjaśnił rzecznik.

Dodał, że wśród spraw, które prezydent Donald Trump ma omówić w Polsce, znajdują się przede wszystkim te, które zgodnie z amerykańskim prawem leżą w gestii samego prezydenta USA, czyli m.in. kwestie militarne.

Zobacz także
Piotr Kaleta 1200.jpg
Piotr Kaleta: Niemcy wiedzą, że będziemy się domagać zadośćuczynienia

Wraca sprawa reparacji

Błażej Spychalski mówił także o uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbyły się 1 września w Warszawie. Zwrócił uwagę, że w związku z nimi w Warszawie miało miejsce wiele spotkań bilateralnych, co świadczy o wzroście istotności Polski na arenie międzynarodowej.

- To jest o tyle ważne, że Warszawa już od dobrych kilku lat zaczyna stawać się na arenie międzynarodowej bardzo ważnym podmiotem gry politycznej i tutaj w Warszawie zaczynają się dziać rzeczy ważne dla całego świata - podkreślił rzecznik prezydenta.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Paweł Mucha: o reparacjach wojennych mówiono już wiele miesięcy i lat temu

Błażej Spychalski mówił także o kwestii, która z obchodami wybuchu II wojny światowej jest nieodłącznie związana, czyli o reparacjach wojennych.

- Z całą pewnością temat reparacji musi być kontynuowany, tutaj muszą być prowadzone rozmowy na odpowiednich poziomach. Na dzisiaj mamy powołany zespół parlamentarny pod przewodnictwa posła Mularczyka, który zajmuje się tą sprawą. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie zespół zakończy swoje prace, przedstawi efekt prac w postaci raportu. Wtedy będziemy mogli - jako kraj - zdecydować, co dalej robimy. Z całą pewnością kwestia odpowiedzialności Niemiec jest oczywista i z całą pewnością Polska nigdy nie otrzymała takiego zadośćuczynienia ze strony Niemiec, które byłoby adekwatne do poniesionych podczas II wojny światowej strat - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Henryk Szrubarz

Gość: Błażej Spychalski (rzecznik prezydenta RP)

Data emisji: 05.09.2019

Godzina emisji: 8:15

jmo

Czytaj także

Zbigniew Kuźmiuk: Polska chce być hubem gazowym, ale to uderza w interesy Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 10:53
- Dla Niemców gazoport w Świnoujściu, jego rozbudowa, jest uderzeniem w ich żywotne interesy - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Polityk komentował niedzielne wystąpienia prezydentów Polski, Niemiec i wiceprezydenta USA oraz polityczne i gospodarcze umowy, które są obecnie zawierane przez Polskę i Stany Zjednoczone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Zybertowicz o reparacjach: 30 proc. szans na otrzymanie poważnej sumy

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 10:25
– Gdyby nie była podniesiona przez nas sprawa reparacji, która ma duży potencjał rezonansu międzynarodowego, to tych ważnych słów, prezydent Steinmeier, mógłby nie powiedzieć – powiedział prof. Andrzej Zybertowicz na antenie radia TOK FM. Jak dodał "jest 30 proc. szans na to, że dostaniemy jakąś poważną sumę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

B. Spychalski: polityka A. Dudy to kontynuacja dzieła L. Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 15:10
- Prezydent Andrzej Duda bardzo często nawiązuje do tego, jak politykę zagraniczną prowadził śp. prezydent Lech Kaczyński - mówił w PR24 prezydencki rzecznik Błażej Spychalski. - To była dobra polityka, polityka dalekowzroczna, która realnie oceniała sytuację międzynarodową państw naszego regionu - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

B. Spychalski: jest chęć, by wizyta D. Trumpa w Polsce odbyła się przed końcem roku

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 20:44
 - Z całą pewnością jest chęć, żeby wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce odbyła się przed końcem tego roku - powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Według niego nigdy w historii nie było tak intensywnych polsko-amerykańskich relacji na szczeblu prezydenckim.
rozwiń zwiń