X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sygnały Dnia 9 września 2019 roku, rozmowa z Markiem Zagórskim

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 08:15
Audio
  • Marek Zagórski o budowie sieci 5G w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)

Katarzyna Gójska: Gościem Sygnałów Dnia jest pan minister Marek Zagórski, minister cyfryzacji, ale też kandydat na liście Prawa i Sprawiedliwości czwarty, Ostrołęka i Siedlce, to taki okręg, choć nie tylko Ostrołęka i Siedlce.

Marek Zagórski: Tak, dzień dobry. Nie tylko, otóż mówiłem pani redaktor, że okręg bardzo szeroki – Sulejówek, Wyszków, także Łosice. Boguty-Pianki, wczoraj byłem na bardzo fajnej imprezie, pozdrowienia dla mieszkańców.

No tak, wszyscy kandydaci teraz pozdrawiają różne miejscowości ze swojego...

Tak, ale to była naprawdę bardzo...

...okręgu wyborczego, ale oczywiście, my również wszystkie miejscowości pozdrawiamy. Ale teraz przechodzimy już do tematu naszej rozmowy. Cofniemy się kilka dni, kilka dni temu wizyta wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych i podpisanie porozumienia pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi dotyczącego sieci 5G. I teraz pytanie już wybiegające w przyszłość: co to porozumienie oznacza dla budowy tej sieci właśnie w Polsce?

Oznacza coś, co legło u podstaw jego podpisania, a tak naprawdę wcześniej, bo to jest potwierdzenie tak naprawdę wielomiesięcznej w tym obszarze współpracy nie tylko ze Stanami Zjednoczonymi, także szerzej: w ramach NATO, także w ramach Unii Europejskiej, współpracy, która ma zapewnić budowę sieci 5G z jak najwyższym standardem bezpieczeństwa, standardami bezpieczeństwa, we współpracy, dlatego że sieć 5G to nie jest tak po prostu kolejny standard telefonii mobilnej, to jest nowa technologia, w której efekcie będziemy mieć przetwarzane bardzo duże ilości danych, transmitowane bardzo duże ilość danych, mniej więcej z miliona urządzeń na kilometr kwadratowy, co będzie powodowało, że będzie używać tej sieci do sterowania, zarządzania bardzo skomplikowanymi i bardzo wieloma systemami, wręcz całymi miastami chociażby, czyli całymi sektorami...

Jednym słowem już mówiąc zupełnie kolokwialnie, bardzo ułatwi, bardzo unowocześni, ale też może być bardzo niebezpieczne.

Dokładnie. Znaczy ona nie tyle sama z siebie będzie niebezpieczna...

No, wtedy kiedy ktoś...

Ktoś, kto z nią zaatakuje...

...kto ma złe intencje...

Więc ona musi być bezpieczna, ona musi być zbudowana w sposób...

...będzie mógł na nią oddziaływać.

Dokładnie tak, więc musi być zbudowana w sposób bezpieczny, i to zaczynając od samego projektowania tej sieci, architektury tej sieci, przyjęcia odpowiednich założeń, na przykład dotyczących dywersyfikacji dostawców chociażby, ale także poprzez monitorowanie tego, co się w tej sieci dzieje, kontrolowanie, certyfikowanie urządzeń, certyfikowanie oprogramowania. To wymaga współpracy. No i powiedzieliśmy też sobie w ramach tej deklaracji, jakie standardy podstawowe chcemy, żeby spełniali dostawcy. I nie jest nic dziwnego, że chcemy wiedzieć, kto jest właścicielem sieci, kto jest właścicielem firm produkujących sprzęt czy oprogramowanie, chcemy wiedzieć, jak te firmy funkcjonują, skąd pochodzą i jakie mają zobowiązania wobec swoich państw i czy te zobowiązania nie mogą ewentualnie skutkować naruszeniami właśnie naszego bezpieczeństwa. Więc wydaje się to oczywiste i w przypadku chociażby sieci elektroenergetycznych nikt nie ma wątpliwości, że tak trzeba działać. Dokładnie takie same...

Wydaje się to oczywiste, ale w gruncie rzeczy jeżeli to na przykład zastosujemy, wszystkie te kryteria, o których pan powiedział, tam są jeszcze inne kryteria dotyczące chociażby bezpiecznego takiego sądownictwa, które powinno działać w państwie, z którego ci producenci i dostawcy się wywodzą, no to można sobie powiedzieć tak: to Chiny odpadają.

Ale nie zamykamy tej furtki, to po pierwsze, dajemy szansę każdemu, byleby spełnił nasze kryteria. Tak z dużo szerszej perspektywy na to patrząc, to musimy sobie też odpowiedzieć na pytanie, czy technologie... czy może pamiętać o tym, że technologie nie są same dla siebie, one są także po to, żeby służyć człowiekowi, przede wszystkim żeby służyć człowiekowi i człowiek powinien być punktem centralnym myślenia o nowych technologiach. W związku z tym dbanie o jego bezpieczeństwo z tej perspektywy jest dla nas istotne. No i mamy różne systemy wartości. Są takie systemy wartości, kiedy człowiek nie jest centrum zainteresowania i taka humanocentryczna perspektywa nie jest oczywista. Dla nas jest oczywista i chcemy, żeby była, dlatego rozmawiamy z partnerami, którzy mają takie samo podejście.

No właśnie, ja może zapytam też pana o samą sieć 5G już teraz nie w kontekście tej umowy, chociaż w pewnym sensie zawsze będziemy dyskutować też o właśnie zabezpieczeniu, takim zabezpieczeniu tej sieci, żeby nie trafiła... żeby nie można było na nią wpływać w sposób szkodliwy po prostu dla i państwa, i dla obywateli...

Wyobraźmy sobie, że taka sieć zostanie unieszkodliwiona...

...ale co ona może? Jak ona może zmienić polską rzeczywistość?

Zmienić rzeczywistość każdego państwa, w którym ona będzie funkcjonowała. Wyobraźmy sobie tak najbardziej plastycznie. Wiele się mówi o takiej idei smart city, miast inteligentnych, zarządzanych. Na dzisiaj to się sprowadza do tego, że mamy wyspowe rozwiązania, takie... system zarządzania ruchem, mamy kamery, które obserwują, ile jedzie samochodów i ewentualnie powodują, że mamy coś takiego, jak zielona fala chociażby.

Tutaj mówimy o trochę innym... o zupełnie innym rozwiązaniu, w którym te urządzenia komunikują się między sobą na pewnej platformie, czyli samochody się komunikują między sobą z urządzeniami sterującymi także. Ale nie tylko samochody, to także smartfony, które mamy w kieszeni jako piesi, to hulajnogi, to rowery, czyli cały system, wszystkie urządzenia, które uczestniczą w ruchu, komunikują się i wtedy możemy tym ruchem w sposób pełniejszy zarządzać. To dzisiaj w Warszawie na przykład mamy takie przejścia dla pieszych, które na fotokomórkach pokazują kierowcy, że ktoś się tam do niego zbliża. No to oczywiście nadal to będzie, natomiast w tym systemie jakby moja komórka, mój smartfon osoby pieszej będzie komunikował się z samochodami, ostrzegając te samochody, że ja mogę gdzieś tam w polu się znaleźć tego pojazdu, na trasie tego pojazdu. I to chociażby taki przykład. Ale tu mówimy o zupełnie nowym podejściu do automatyzacji produkcji, zresztą największe zastosowanie potencjalnie sieć 5G będzie miała w przemyśle, bo to jest kwestia sterowania procesem produkcji w sposób zupełnie inny niż dotychczas. Dzisiaj mamy linie, mamy automaty, każda rekonfiguracja wymaga zatrzymania tej... przestawienia tych automatów, przesterowania. Tutaj będziemy mieli po prostu po wgraniu nowego oprogramowania do automatów, które będą się komunikowały bezprzewodowo.

Jednym słowem twórcza i przedsiębiorcza wyobraźnia będzie miała ogromne pole do popisu.

Tak, absolutnie.

Teraz zmieniamy temat w pewnym sensie, bo przy temacie bezpieczeństwa też pozostajemy. Chciałam pana zapytać w kontekście i trwającej kampanii, i zbliżających się wyborów o cyberbezpieczeństwo Polski. Kilka dni temu pod patronatem pani europoseł Anny Fotygi został ujawniony taki raport dotyczący Ukrainy, sporządzony przez ukraińskich ekspertów, ale nie tylko. Tam opierano się o bardzo twarde dane, między innymi takie, które tam zostały pozyskane ze strony rosyjskiej w sposób też taki pewno po części szpiegowski. W każdym razie one opisują, jak ogromny... pokazują, jak ogromny wpływ Rosjanie i instytucje rosyjskie są w stanie wywierać na debatę, szeroko pojętą debatę publiczną na Ukrainie, jak to jest ogromny wpływ, ale też jak to jest wyrafinowany wpływ. Czy my jesteśmy bezpieczni? Czy Polska jest bezpieczna?

Polska jest rzeczywiście bezpieczna. I tu chciałbym uspokoić. Co nie oznacza, że nie ma takich prób oddziaływania, bo tu są dwie sfery. I oczywiście takie próby też w Polsce są. Zresztą one mają... Nie tylko w Polsce, myślę, że oddziaływanie takie jest realizowane na cały świat zachodni. I ono ma różny charakter, także taki półoficjalny.

A czy na przykład w ostatniej kampanii wyborczej, czyli tej kampanii do eurowyborów, do europarlamentu, polskie służby zarejestrowały wzmożenie różnego rodzaju akcji, które właśnie można porównać do tej aktywności, która została opisana na Ukrainie?

No nie, aż takiej nie i całe szczęście nie. Zresztą my to monitorujemy. Ja mogę powiedzieć, że nie było... były oczywiście próby i są cały czas próby destabilizowania, może tak bym powiedział, czy wpływania na opinię publiczną, bo o tym mówimy poprzez różnego rodzaju dezinformację. I to też jest rzeczywiście dosyć wyrafinowane, bo tam w tych materiałach to nie jest tak, że jest przekaz: nie głosujcie na daną partię lub głosujcie na kogoś innego. Nie, tam jest próba raczej takiego wzbudzenia niepokoju, wspierania takich ruchów i postaw, które... i wyszukiwania w ogóle takich obszarów, gdzie może być ten niepokój społeczny wzbudzony, próby podszywania się pod różne stacje oficjalne, podawanie informacji, które nie są zupełnie nieprawdziwe, one mają gdzieś tam podłoże w rzeczywistości, natomiast są...

Pewno jeszcze tworzenie takiego szumu i ruchu w mediach społecznościowych, prawda?

Tak, oczywiście tak. Natomiast my tego nie zauważyliśmy na taką skalę, i to zarówno w eurowyborach, jak i w przypadku wyborów samorządowych. Zresztą też oczywiście prowadzimy działania takie zabezpieczające. Tutaj zachęcam wszystkich do odwiedzenia strony „Bezpieczne wybory”, którą wspólnie ze służbami NASK uruchomił i prowadzi. Ona jest po pierwsze dedykowana edukacji, żeby wszyscy mogli sobie zobaczyć, jak działa dezinformacja, jak działają fake niusy, ale też żeby... wielka prośba o zgłaszanie tego typu wszelkich zjawisk, wszelkich podejrzanych treści. Tam można to zrobić na specjalnym formularzu po to, żebyśmy mogli szybciej zareagować. Natomiast tutaj też jest większa świadomość...

I to już ostatnie zdanie.

...też jest dużo większą świadomość i wrażliwość portali społecznościowych, tych największych także, one po różnego rodzaju akcjach, które miały miejsce w Europie Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych, stały się... starają się bardziej tego pilnować, ale zawsze jest tak, że jak się sami nie będziemy pilnować, to nikt nas nie upilnuje.

Może tym apelem i tym wezwaniem zakończmy rozmowę. Pan minister Marek Zagórski, minister cyfryzacji, kandydat czwarty na liście PiS obejmującej między innymi Ostrołękę i Siedlce.

Dziękuję bardzo.

JM

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak