Minister rolnictwa: warunki życia na wsi muszą być jak w miastach

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 08:54
- Premia dla młodych rolników to dodatkowa zachęta i wsparcie dla młodych rolników, którzy chcą przejąć gospodarstwa – powiedział w Sygnałach Dnia Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Audio
  • Jan Krzysztof Ardanowski: wielu Polaków świadomie wybiera wieś (Sygnały Dnia/Jedynka)
Jan Krzysztof Ardanowski
Jan Krzysztof ArdanowskiFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Jan Krzysztof Ardanowski wyjaśnił, że kwota wsparcia dla młodych rolników była stopniowo zwiększana i wynosi teraz 150 tys. zł bezzwrotnej pomocy. - Są możliwości finansowe z programów unijnych - podkreślił minister. Dodał, że to może być nadal kwota niewystarczająca, by zachęcić młodych do przejęcia gospodarstwa po rodzicach. - To zjawisko istnieje w całej Europie, u nas może jeszcze stosunkowo wielu młodych ludzi chce gospodarstwo przejąć - wyjaśnił gość Sygnałów Dnia.

UNia Europejska - Bruksela1200.jpg
Komisarz rolnictwa UE. Wiemy, czym może zajmować się Janusz Wojciechowski

- Warunki życia na wsi muszą być takie, żeby one nie odbiegały wiele od miasta. Żeby młody człowiek, który chciałby założyć rodzinę, miał pewność, że będzie przedszkole, przyzwoita szkoła - zaznaczył minister.

Częściej wybierają życie na wsi

Dodał, że według nowych danych wielu Polaków wybiera życie na wsi. - Rocznie o ponad 50 tys. osób więcej chce mieszkać na wsi, niż jest tych, którzy ze wsi wyjeżdżają, czyli mamy zjawisko migracji dodatniej na obszary wiejskie - ocenił Jan Krzysztof Ardanowski. Przypomniał, że aby pomóc w rozwoju regionów wiejskich, rząd prowadzi program budowy dróg samorządowych.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

*** 

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Jan Krzysztof Ardanowski (minister rolnictwa i rozwoju wsi)

Data emisji: 11.09.2019

Godzina emisji: 8.15

pg/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ARiMR: za przekazanie gospodarstwa innemu rolnikowi należy się wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 14:40
Od 30 września do 29 października tego roku rolnicy będą mogli składać wnioski o uzyskanie wsparcia za trwałe przekazanie gospodarstwa innemu producentowi rolnemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W.T. Bartoszewski: J. Wojciechowski to właściwa osoba na stanowisku komisarza w KE

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 16:20
- Janusz Wojciechowski zna się na rolnictwie, jest właściwą osobą. Będziemy go popierać, bo dbamy o interesy polskich rolników - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Władysław Teofil Bartoszewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisarz rolnictwa UE. Wiemy, czym może zajmować się Janusz Wojciechowski

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 20:56
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że kandydatem na przyszłego komisarza rolnictwa jest Janusz Wojciechowski. Wśród jego najważniejszych zadań będzie reforma Wspólnej Polityki Rolnej oraz m.in., wyrównanie dopłat dla rolników z krajów Europy Środkowo-Wschodniej do poziomu, który otrzymują ci z Zachodu.
rozwiń zwiń