Henryk Kowalczyk: w tym roku spodziewamy się wymienić ok. 80 tys. "kopciuchów"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 07:24
- Złożono 80 tysięcy wniosków na wymianę pieców do ogrzewania, z których 46 tysięcy zakończyło się podpisaniem umowy - powiedział w radiowej Jedynce minister środowiska, Henryk Kowalczyk, komentując pierwszy rok działania programu "Czyste powietrze".
Audio
  • Henryk Kowalczyk: spodziewamy się wymienić ok. 80 tys. pieców w tym sezonie grzewczym ("Sygnały dnia"/ Jedynka)
Audio
  • Henryk Kowalczyk: spodziewamy się wymienić ok. 80 tys. pieców w tym sezonie grzewczym ("Sygnały dnia"/ Jedynka)

Minister zaznaczył, że piece można wymieniać już od momentu złożenia wniosku. - Dlatego spodziewam się, że około 80 tys. pieców zostanie wymienione na ten sezon grzewczy - podkreślił Henryk Kowalczyk.

kowalczyk1200.jpg
Rusza program "Czyste powietrze". Znamy jego założenia

Program wart 1,5 mld złotych

- Spodziewamy się, że "Czyste powietrze" będzie kosztował około 1,5 mld złotych - dodał gość "Sygnałów dnia". Henryk Kowalczyk podkreślił, że te 80 tys. wniosków to jest początek programu. - Jest jeszcze drugi element, mianowicie ulga podatkowa. Ci, którzy chcą skorzystać z tej opcji, nie składają wniosków do wojewódzkich funduszy, dlatego my je zobaczymy wtedy, kiedy rozliczą się z podatku PIT, na początku maja 2020 roku - mówił Henryk Kowalczyk.

Przypomniał, że program skierowany jest do właścicieli domów, którzy chcą wymienić stary piec na nowy - tzw. piątej klasy, na paliwo stałe, albo przejść na ogrzewanie gazowe, elektryczne, albo sieciowe.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Walka ze smogiem: Sejm uchwalił kolejne ustawy eliminujące tzw. kopciuchy

- Do tego jeszcze jest termomodernizacja, czyli ocieplenie ścian, sufitów, wymiana okien, drzwi - po to, by mniej energii zużywać w ogóle. Koszt łączny tej inwestycji może wynieść do 53 tys. złotych, to są koszty kwalifikowane, od których jest dotacja. Ta dotacja obejmuje od 30 do 90 procent, w zależności od zamożności wnioskujących - wyjaśnił Henryk Kowalczyk.

Setki tysięcy ton pyłów mniej

- Dzięki programowi "Czyste powietrze", uda się ograniczyć emisję szkodliwych pyłów do atmosfery o setki tysięcy ton. Już pierwszy sezon tego programu, tegoroczny, będzie porównywalny. Będziemy obniżać normy ostrzegania i alarmowania o pyłach w powietrzu po to, by uczulić na ten problem - podkreślił Henryk Kowalczyk.

Henryk Kowalczyk dodał, że wnioski o udział w programie "Czyste powietrze" można składać elektronicznie, poprzez rejestrację na portalu beneficjenta Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, właściwego dla miejsca zamieszkania. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Walka ze smogiem w Krakowie. Od września całkowity zakaz palenia węglem i drewnem

Pytany o planowane zmiany w programie "Czyste powietrze", Henryk Kowalczyk przyznał, że są one już wdrażane stopniowo. - Zapraszamy gminy do udziału w tym programie, na zasadzie dobrowolności. Wystosowałem list zachęcający gminy do współpracy, do tej pory umowy o współpracy podpisało 525 gmin - wyjaśnił. Dodał, że do włączenia się w program będą zachęcane także banki.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

GośćHenryk Kowalczyk (minister środowiska)

Data emisji: 19.09.19

Godzina emisji: 7.15

mbl/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Henryk Kowalczyk: będziemy zachęcać do produkcji energii odnawialnej

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 21:41
- Dwutlenek węgla to największy szkodnik, jeśli chodzi o zmiany klimatyczne. Powinniśmy więc starać się zmniejszać emisję CO2 i jednocześnie zwiększać jego pochłanianie, ale to zadanie dla wszystkich. Musimy też zwiększać udział energii odnawialnej i będziemy zachęcać do jej wytwarzania rolników oraz małych i średnich przedsiębiorców - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Henryk Kowalczyk, minister środowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Kowalczyk: dzięki bazie odpadów zapłacimy mniej za wywóz śmieci

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 14:51
- Baza Danych Odpadowych ma zidentyfikować strumień odpadów, śledzić ich drogę, ale też da narzędzia do wprowadzenia opłaty recyklingowej, by ta opłata odciążyła mieszkańców od kosztów zbierania odpadów - wyjaśnia w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. - Ten rejestr nie obejmie osób fizycznych - zaznacza minister. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja ochrony Bałtyku wzywa Polskę do raportu. "Za wcześnie, by mówić o karach"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 16:08
Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM) wezwała w trybie pilnym Polskę do przedstawienia informacji w związku ze zrzutem ścieków do Wisły. Jak zaznaczył rzecznik Wód Polskich, Sergiusz Kieruzel, jest za wcześnie, aby mówić o ewentualnych karach.
rozwiń zwiń