Mariusz Olczak: są rodziny, które posiadają olbrzymie archiwa i potrafią o nie dbać

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 08:35
- Jesteśmy instytucją, która jako pierwsza otworzyła się na archiwa społeczne. Dzięki temu zgromadziliśmy duży zasób nowych dokumentów, które pochodzą z rąk prywatnych i które są udostępniane m.in. u nas w pracowni w Warszawie - powiedział w "Sygnałach Dnia" Mariusz Olczak, zastępca dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
Audio
  • Mariusz Olczak o zasobach Archiwum Akt Nowych (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W 2019 r. Archiwum Akt Nowych obchodzi 100. rocznicę istnienia. Jednostka ta jest centralnym archiwum w naszym kraju i odpowiada za przechowywanie dokumentów obejmujących okres od czasów I wojny światowej do czasów współczesnych. Dużą część jej zasobów stanowią fotografie, które pochodzą od osób prywatnych.

archiwum akt nowych PAP 1200.jpg
Coraz więcej osób przegląda archiwa

- Nadrabiamy stracony czas. Przez ponad 20 lat, także we współpracy z Polskim Radiem, przeprowadziliśmy kilka akcji, których celem było zachęcenie Polaków do podzielenia się swoimi archiwaliami. Były to takie wydarzenia jak "Zostań rodzinnym archiwistą" czy niedawna "Moje archiwum". Gdy zaczynała się ta ostatnia, nie miałem wątpliwości, że kiedy Polacy o niej usłyszą, to sięgną do szuflad. Tak się stało i przekonaliśmy się, jak wielkie bogactwo zbiorów mają u siebie - powiedział Mariusz Olczak. - Jesteśmy instytucją, która jako pierwsza otworzyła się na archiwa społeczne. Dzięki temu zgromadziliśmy duży zasób nowych dokumentów, które pochodzą z rąk prywatnych i które są udostępniane m.in. u nas w pracowni w Warszawie - przypomniał.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Archiwum Akt Nowych zainaugurowało obchody 100-lecia istnienia

Gość audycji podkreślił, że główną rolą zbiorów, na które składają się w głównej mierze nadesłane od mieszkańców archiwalne fotografie, jest rola edukacyjna. - Chodzi o to, by na ich podstawie najmłodsi uczyli się historii Polski - zaznaczył.

Zdaniem zastępcy dyrektora Archiwum Akt Nowych nie jest wcale źle u Polaków, jeśli chodzi o gromadzenie rodzinnych pamiątek w postaci np. zdjęć. - Bywa różnie, ale są przypadki familii, które posiadają olbrzymie archiwa i dbają o nie od lat. Czasami jest jednak odwrotnie i nie ma się co dziwić, bo w pędzie życia nie przykładamy specjalnie wagi do historii. Szkoda, bo potem, kiedy chcemy sięgnąć do swoich archiwów i coś znaleźć, np. dla dzieci, kiedy w szkole muszą ułożyć drzewo genealogiczne, mamy problem - dodał Mariusz Olczak.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Mateusz Drozda

Gość: Mariusz Olczak (Archiwum Akt Nowych)

Data emisji: 28.09.2019

Godzina emisji: 7.43

bb

Czytaj także

"100x100" - wybieramy najlepsze zdjęcia II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 15:45
Co tydzień, od połowy lutego, w każdy poniedziałek o godz. 12 na profilu facebookowym Narodowego Archiwum Cyfrowego pojawia się galeria poświecona jednemu tematowi. Z wybranych zdjęć powstanie niezwykły album.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zachować pamięć. Akcja "Moje Archiwum"

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 09:23
Partnerami akcji jest Archiwum Akt Nowych oraz Polska Fundacja Narodowa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznaliśmy zwycięzców akcji "Moje archiwum"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 17:06
W wielu domowych archiwach na odkrycie wciąż czekają unikatowe eksponaty, które są ważne i cenne nie tylko dla najbliższej rodziny. To z myślą o takich pamiątkach powstała akcja "Moje Archiwum". Wspólnie ze słuchaczami radiowej Jedynki oraz Archiwum Akt Nowych udało się stworzyć niepowtarzalne rodzinne archiwum pełne oryginalnych zdjęć i wyjątkowych wspomnień.
rozwiń zwiń