X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Arytmetyka według Juliana Gozdowskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2007 10:18
Gościem Jedynki jest komandor Biegu Piastów Julian Gozdowski.
Audio

Tadeusz Sznuk: Dobrze pamiętamy, że za niecałe dwa tygodnie na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie XXXI Bieg Piastów. Program 1 Polskiego Radia od lat patronuje tej masowej imprezie dostępnej dla wszystkich – od przedszkolaków do emerytów. Przy telefonie komandor Biegu Julian Gozdowski. Dzień dobry.

Julian Gozdowski: Dzień dobry panu.

T.Sz.: Panie Julianie, przeczytałem w Internecie, że od trzech dni już jest zamknięta lista uczestników Biegu. Dlaczego?

J.G.: Dlatego, że pojemność trasy, pojemność Polany startowej i w ogóle pojemność wszystkich szatni jest nie większa jak 3 tysiące 500 i musieliśmy się do tego dostosować.

T.Sz.: Ale to mógłby pan pobić rekord. Może byłby większy tłok, ale zawsze.

J.G.:
Nie, nie, jestem osobiście daleko od bicia rekordów. Bardzo mi zależy na tym, żeby coraz więcej zawodników miało satysfakcję ze startu, z uczestnictwa, z chodzenia po tych trasach, bo w tej chwili jest taka sytuacja, że w każdą sobotę, w każdą niedzielę jest ponad 2 tysiące osób, z czego gdzieś 30% zupełnie, zupełnie nowych ludzi, zupełnie nowych zawodników, nazwijmy to zawodników, spacerowiczów narciarskich, co mnie najbardziej cieszy.

T.Sz.: Skoro pan powiedział o tych szatniach i ich pojemności, to ja pamiętam pańskie opowiadanie o pierwszych Biegach Piastów. Jak wtedy wyglądała szatnia?

J.G.:
Ojej, na pierwszym Biegu to myśmy mieli ogromne osiągnięcie, że nadleśnictwo pozwoliło nam przyciąć gałązki na świerkach i te przycięte gałązki były jak gdyby wieszakami dla ubrań zawodników. To było ogromne osiągnięcie, że się nie rzucało byle gdzie ubrania, tylko wieszało się na drzewie. To była pierwsza wielka szatnia. Druga szatnia, jaka się pojawiła to stare wagony kolejowe i w tych wagonach zawodnicy się przebierali i tak stopniowo, stopniowo, stopniowo doszliśmy do takich sytuacji, że szatnie mieliśmy luksusowe jeszcze niedawno dla zawodników, ale ten luksus jak gdyby się skurczył nagle, dlatego, że zawodników przybyło.

T.Sz.: W Warszawie dzisiaj piękne słońce, bezchmurne niebo i nieco poniżej zera. A wszyscy pytają o pogodę i śnieg na Polanie Jakuszyckiej.

J.G.:
Jak dostaję takie pytanie telefonicznie, jaka jest sytuacja na Polanie, to ja odpowiadam: a czy mogę odpowiedzieć jednym słowem? Tak, dobra, dobra.

T.Sz.: Dobra. Wspomniał pan przed tygodniem o skróceniu niektórych tras.

J.G.:
Tak.

T.Sz.: Tych najdłuższych. Dlaczego?

J.G.:
Dlatego, że tegoroczna zima jest bardzo słabą zimą w całej Polsce, nie tylko u nas. W związku z tym, że my jednak ciągle jesteśmy enklawą śnieżną, że można tutaj biegać, ale zawodnicy z Polski są słabo przygotowani narciarsko i dlatego zdecydowałem się jednak skrócić znacznie trasę, dostosowując się do tych wszystkich, którzy chcą biec, chcą przespacerować się na Biegu Piastów, a nie mają dużego treningu. Dlatego pierwsza część trasy będzie miała 21 (to, co było trzydzieści), czyli to jest pierwszy przypadek, gdzie 30 równa się 21, a druga część trasy (do pięćdziesięciu), będzie miała 19, czyli razem 30 kilometrów.

T.Sz.: Arytmetyka według Juliana Gozdowskiego. Wspomniał pan o narciarzach z Polski, a mają przyjechać goście z zagranicy podobno.

J.G.:
Oj tak, dużo jest z Włoch, z Francji, z Austrii, z Białorusi, z Litwy, Niemcy i w ogromnej ilości jak zwykle Czesi.

T.Sz.: Na internetowej stronie codziennie informuje pan o śniegu, pogodzie, czynnych trasach i wyczytałem tam, że czynna jest Trasa Inhalacyjna. Ale zaniepokoiła mnie nazwa: Trasa Gazowników. To na niepogodę?

J.G.:
[śmieje się] Więc to jest ciągła dyskusja, co to oznacza. Otóż ci wszyscy, którzy pracują w gazie ziemnym, czyli związani są z produkcją, z rozprowadzeniem gazu do naszych mieszkań, zamarzyli sobie, żeby mieć swoją nazwę. I myśmy się bardzo długo zastanawiali, jaką tę nazwę dać. I zaproponowałem i oni też chcieli, żeby dać nazwę Gazowników, że ci, którzy wiedzą, o co chodzi, to będą wiedzieli, a ci, którzy nie wiedzą, będą mogli bardzo różnie to interpretować. (...)

T.Sz.: Dobrze brzmi – Trasa Gazowników. To jeszcze jednym słowem. Pan skwitował sprawę pogody, ale proszę powiedzieć – widać dzisiaj niebo?

J.G.:
Piękna, przeźroczysta pogoda, słoneczna, widać daleko aż po prawie że Pragę Czeską, wszędzie trasy są luksusowo przygotowane, minus 3° w lesie, na słonecznych miejscach jest już plus 1°, a będzie jeszcze cieplej na pewno. Pogoda wymarzona do zdjęcia, do fotografii, do spaceru, do rozważań, łącznie z Trasą Inhalacyjną.

T.Sz.: No to do usłyszenia za tydzień i do zobaczenia na Biegu Piastów 3 i 4 marca.

J.G.:
Bardzo dziękuję.

J.M.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przed Biegiem Piastów w Jakuszycach

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2010 10:07
W dobrych warunkach, na zmrożonym śniegu, rywalizować będzie na Polanie Jakuszyckiej około 4000 osób z 25 krajów w 34. Biegu Piastów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieść o niepowtarzalnych nazwach tras biegowych

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2009 11:16
Nazwy są często wielkiej tradycji lub czystego przypadku. Jelenia Łąka to jest bardzo stara nazwa, dlatego że była zawsze łąką, tam nigdy lasu nie był
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Polany Jakuszyckiej

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2009 09:48
To było jedno wielkie mokradło pocięte rowami, resztki padających drzew, powykrzywianych drzew, tak jak w dziczy to wszystko wyglądało.
rozwiń zwiń