X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

K. Szczerski: europosłowie opozycji powinni wesprzeć J. Wojciechowskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 08:54
- Chciałbym zobaczyć aktywne działanie polskich, także opozycyjnych posłów do Parlamentu Europejskiego na rzecz polskiego kandydata na komisarza, bo jego porażka będzie ich porażką - powiedział w "Sygnałach dnia" Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta. Dodał, że ma nadzieję, że polscy eurodeputowani ze wszystkich frakcji będą zabiegać o poparcie dla Janusza Wojciechowskiego, kandydata na stanowisko unijnego komisarza do spraw rolnictwa.
Audio
  • Krzysztof Szczerski o zniesieniu wiz dla Polaków (Sygnały dnia/Jedynka)
Krzysztof Szczerski
Krzysztof SzczerskiFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

W Parlamencie Europejskim w poniedziałek ma zapaść decyzja w sprawie kandydata Polski na komisarza Janusza Wojciechowskiego. Deputowani z komisji rolnictwa ocenią (początek spotkania zaplanowano na godz. 15.30) jego dodatkowe, pisemne odpowiedzi na pytania i bardzo prawdopodobne jest drugie wysłuchanie we wtorek rano. Niektórzy mówią, że szanse kandydata z Polski są pod znakiem zapytania, podobnie jak kandydatki z Francji Sylvie Goulard. Choć - jak usłyszała w Europarlamencie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - trzy największe grupy polityczne zawarły pakt o nieagresji. Chodzi o to, by już nie utrącać kandydatów na komisarzy i nie utrudniać, z powodu presji czasu, powstania nowej Komisji Europejskiej.

szczerski-1200-pap.jpg
K. Szczerski: sprawę wiz załatwiliśmy z USA sami, bez wsparcia UE

- Chciałbym zobaczyć aktywne działanie polskich, także opozycyjnych posłów do Parlamentu Europejskiego na rzecz polskiego kandydata na komisarza, bo jego porażka będzie ich porażką - powiedział Krzysztof Szczerski. Dodał, że interesy polskich rolników są niezależne od barw politycznych. - Dla ich dobra trzeba zdobyć dobrą tekę w Komisji Europejskiej - stwierdził szef gabinetu prezydenta.

Przełomowa rozmowa prezydentów

Krzysztof Szczerski odniósł się również do przełomowej decyzji amerykańskiego prezydenta. Donald Trump w piątek podpisał pełne zniesienie obowiązku wizowego dla Polski. Szef gabinetu prezydenta ocenił, że dla tej decyzji przełomowa była rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA we wrześniu 2018 r. w Waszyngtonie. - To wtedy prezydent Andrzej Duda stwierdził, że jednym z elementów, które są dysfunkcjonalne w relacjach polsko-amerykańskich jest to, że Polska jako jeden z nielicznych krajów UE nie jest objęta programem bezwizowym - powiedział.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Bez wiz do USA. Prof. Bogdan Szafrański: wreszcie mamy uproszczoną procedurę

Gość audycji zaznaczył, że rozmowa ta miała duże znaczenie, bo pokazała stronie amerykańskiej, że wizy to nie tylko obciążenie w relacjach politycznych, ale także społecznych i biznesowych. Prezydencki minister dodał, że w kampanię zaangażowały się też firmy amerykańskie działające w Polsce, które wskazywały na korzyści biznesowe płynące ze zniesienia wiz. Firmy te - mówił minister - m.in. delegowały swoich pracowników na wyjazdy do USA, co zwiększyło liczbę aplikacji o wizę, a to z kolei było jednym z czynników, który pozwolił na obniżenie odsetka odmów do wymaganego poziomu poniżej 3 proc.

"Nie udałoby się bez politycznej woli"

Shutterstock Donald Trump uśmiech 1200.jpg
Do USA bez wiz. Donald Trump podpisał historyczny dla Polski dokument

Szef gabinetu prezydenta zaznaczył, że obniżenie odsetka odmów przyznania wizy było warunkiem koniecznym, ale niewystarczającym. - Gdyby nie było politycznej woli i tej decyzji, która zapadał we wrześniu ubiegłego roku, że musimy sporządzić mapę drogową zniesienia wiz dla Polaków i konsekwentnie ją realizować, to by się nie udało - stwierdził Krzysztof Szczerski. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, podczas której szef gabinetu prezydenta odniósł się także do wczorajszych słów Lecha Wałęsy na temat Kornela Morawieckiego.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia 

Prowadzi: Katarzyna Gójska 

Gość: Krzysztof Szczerski (szef Kancelarii Prezydenta RP) 

Data emisji: 7.10.2019

Godzina emisji: 7.41

IAR/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

K. Szczerski: przewidujemy podpisanie deklaracji wojskowej z USA

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 07:38
- Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w USA - przed sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ - będzie pełnowymiarowe. Przewidujemy m.in. podpisanie deklaracji wojskowej dotyczącej lokalizacji obecności zwiększonego kontyngentu wojsk USA w Polsce - mówił w "Sygnałach dnia" Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.
rozwiń zwiń