Odkrycia na Westerplatte. Dyrektor Muzeum II WŚ: państwo polskie upomina się o swych żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 09:00
- Wygląda na to, że znalezione kilka dni temu na Westerplatte szczątki są szczątkami polskich żołnierzy. Świadczą o tym znalezione przy szkieletach rzeczy - powiedział w "Sygnałach Dnia" dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Audio
  • Dr Karol Nawrocki: wszystko wskazuje na to, że znalezione kilka dni temu szczątki na Westerplatte są szczątkami polskich żołnierzy (Sygnały dnia/Jedynka)
Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte
Pomnik Obrońców Wybrzeża na WesterplatteFoto: Shutterstock

Szczątki co najmniej trzech żołnierzy odnaleziono 22 października na Westerplatte. Odkryto je na głębokości metra od współczesnego poziomu gruntu. We wkopie grobowym znaleziono trzy czaszki i liczne kości. Znalezisko to jest kolejnym, jakiego dokonano we wspomnianym miejscu w trakcie trwającego od września V etapu badań archeologicznych. Dotychczas odnaleziono siedem szkieletów ludzkich zachowanych w całości bądź fragmentarycznie.

kosci 1200.jpg
Kolejne szczątki obrońców odkryte na Westerplatte. Czaszki i liczne kości

- Wygląda na to, że znalezione kilka dni temu szczątki są szczątkami żołnierzy, obrońców Westerplatte. Na to wskazuje miejsce ich odkrycia, a także rzeczy, które znajdowały się przy szkieletach. Były to m.in. fragmenty amunicji polskiej produkcji, hak mundurowy, a także pas z zamocowanym na nim bagnetem. Przy tych szczątkach znaleźliśmy nawet polskie monety z lat 30. ubiegłego wieku - powiedział dr Karol Nawrocki.

Jak podkreślił, prowadzone na Wybrzeżu badania archeologiczne pokazują, że "państwo polskie wreszcie upomina się o żołnierzy", którzy bronili swojej ojczyzny w czasie wojny. - To szokujące, że minęło już 80 lat od wybuchu II wojny światowej, a na Westerplatte nie dość, że nie działo się pod względem muzealnym i ekspozycyjnym, to znajdują się szczątki naszych bohaterów. Dlatego upominamy się o nich i od kilku lat, w oparciu o źródła historyczne i o wiedzę, którą zdobywają nasi archeologowie i historycy, szukamy ich. A najważniejsze, że wiemy, kogo szukamy - zaznaczył dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: dr Karol Nawrocki (dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)

Data emisji: 26.10.2019

Godzina emisji: 7.42

bb/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odkryto kolejne ludzkie szczątki na Westerplatte. Tym razem kompletny szkielet

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 18:31
Drugi raz w tym tygodniu podczas prac archeologicznych na Westerplatte w Gdańsku odnaleziono ludzkie szczątki. Natrafiono na niemal kompletny szkielet - poinformował w piątek PAP rzecznik Muzeum II Wojny Światowej Aleksander Masłowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyszłość Westerplatte. Powaga symbolu obrony wolności

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 18:12
- Jesteśmy dumni z tego, że Muzeum II Wojny Światowej będzie organizatorem muzeum Westerplatte, ale zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji, z roli miejsca będącego symbolem wybuchu wojny. Przez ostatnie lata robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by ten teren wyglądał godnie i prawdziwie – mówiła w Dwójce Hanna Mik z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor Muzeum II WŚ: odkrycia na Westerplatte to przełom

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 22:30
- 22 października odnaleziono szkielety co najmniej trzech kolejnych osób. Wszystko wskazuje na to, że są to szczątki polskich żołnierzy. Możemy mówić o pewnym przełomie - mówił dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Karol Nawrocki na antenie Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń