Czy kraty w oknach dają złudne poczucie bezpieczeństwa?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 11:05
31-letnia matka z dziećmi w wieku trzech miesięcy, czterech i pięciu lat zginęły w poniedziałek w pożarze mieszkania w kamienicy w Inowrocławiu (woj. kujawsko-pomorskie). Pozostali mieszkańcy domu samodzielnie wyszli na zewnątrz. Pożar wybuchł na trzeciej kondygnacji budynku, w mieszkaniu na poddaszu. W mieszkaniu tragicznie zmarłych w oknach były zamontowane kraty. Czy gdyby nie one rodzina miałaby szansę przeżyć?
Audio
  • Czy kraty w oknach dają złudne poczucie bezpieczeństwa? (Sygnały dnia/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Pixabay

W czasie pożaru ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko, dlatego przed przyjazdem pomocy warto wydostać się z płonącego budynku każdą możliwą drogą. - Ludzie samodzielnie dokonują ewakuacji z mieszkania, z domu, a taka sytuacja, jak zainstalowana krata może spowodować brak możliwości opuszczenia własnego mieszkania - mówił rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Paweł Frątczak. 

Rzecznik prasowy zaznaczył, że kraty zabezpieczające znajdujące się na klatkach schodowych bądź w oknach utrudniają też interwencję służb: pogotowia ratunkowego oraz straży pożarnej. - Forsowanie kraty zajmuje określony czas. Wielokrotnie mówimy, że w wielu przypadkach to są sekundy, które decydują o życiu kogoś, kto znajduje się w pomieszczeniu zagrożonym - dodał. 

Danuta Baprawska ze Stowarzyszenia Dom Bezpieczny tłumaczyła, że kraty w oknach nie są najlepszym rozwiązaniem. Nie dość, że utrudniają ewakuację mieszkańców i interwencję służb ratunkowych to nie są też najskuteczniejszym zabezpieczeniem przed włamywaczami. - Kraty, które się pojawiają, nie zabezpieczają przed włamaniem. Bardzo często stanowią psychologiczne placebo, które daje złudne poczucie bezpieczeństwa. Włamywacz jest w stanie łatwo sforsować taką kratę. Często są one zabezpieczane zwykłą kłódką, którą jednym cięciem sekatora jesteśmy w stanie otworzyć - informowała.  

Ile osób ginie w pożarach mieszkań? 

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzą: Daniel WydrychGrzegorz Jankowski 

Materiał: Klaudia Porębska 

Data emisji: 30.10.2019

Godzina emisji: 6.44

IAR/ans 


Czytaj także

Polacy nie ubezpieczają się od żywiołów. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 17:13
Około 80 proc. mieszkańców terenów narażonych na skutki żywiołów, uważa, że ich domy i mieszkania są bezpieczne. Co trzeci przekonany jest, że tego typu ubezpieczenie, jest zbędne, a 60 proc. nie ma w ogóle oszczędności w przypadku wystąpienia takich szkód. Dlaczego Polacy nie ubezpieczają swoich domów w zakresie kataklizmów?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragedia w Inowrocławiu. Matka z trójką dzieci ofiarami pożaru w kamienicy

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 14:01
31-letnia matka z dziećmi w wieku trzech miesięcy, czterech i pięciu lat zginęły w poniedziałek w pożarze mieszkania w kamienicy w Inowrocławiu (Kujawsko-pomorskie). Na miejscu pracowało 12 zastępów straży pożarnej. Przyczyna pożaru jest nieznana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

J. Cieszyński: chcemy, by e-usługi były dostępne w służbie zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 09:49
- Celem naszego rządu jest, żeby te funkcje, które Polacy znają z prywatnej służby zdrowia wprowadzać też do systemu publicznego, do tego, za co płaci Narodowy Fundusz Zdrowia - zadeklarował na antenie Jedynki Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.
rozwiń zwiń