X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. M. Kurzyna: pacjentom z tętniczym nadciśnieniem płucnym brakuje tlenu codziennie

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 08:42
- Pacjenci, którzy chorują na tą chorobę odczuwają taką samą duszność jak himalaista po wejściu na ośmiotysięcznik. Tam brakuje tlenu z powodu jego małej zawartości w powietrzu, a pacjentom z tętniczym nadciśnieniem płucnym brakuje tlenu codziennie - mówił w "Sygnałach dnia" prof. Marcin Kurzyna - kardiolog. 
Audio
  • O tętniczym nadciśnieniu płucnym (Sygnały dnia/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

Brak tchu, zadyszka, znużenie i zmęczenie - to mogą być objawy tętniczego nadciśnienia płucnego. Chorzy przypisują te dolegliwości niewyspaniu czy przepracowaniu i zazwyczaj je bagatelizują. Dlatego od pierwszych sygnałów choroby do postawienia właściwego rozpoznania mija w Polsce od kilku miesięcy do kilku lat. - To są objawy, które występują w wielu chorobach serca i układu oddechowego. Nie są swoiste, ale powinny być niepokojące, powinny zwrócić uwagę tego, kogo dotnie, że może coś z jego zdrowiem nie jest w porządku - uświadamia prof. Kurzyna. 

Tętnicze nadciśnienie płucne to rzadka choroba o podłożu genetycznym. Szacuje się, że w Polsce choruje ponad 1000 osób, co roku rozpoznaje się 120 nowych przypadków. Chorują głównie młode kobiety w wieku 20-30 lat. - Jest to bardzo poważna choroba. W płucach narastają naczynka wielkości jednego czy pół milimetra. Tych naczyń jest w płucach tysiące i krew nie może swobodnie przepłynąć, żeby nabrać tyle tlenu ile potrzebuje - zaznacza kardiolog. 

"Życie bez tchu"

W celu zwiększenia świadomości społecznej powstał projekt edukacyjny "Życie bez tchu". Ambasadorką akcji została himalaistka Kinga Baranowska, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników. Wybór himalaistki nie był przypadkowy, ponieważ osoby, które żyją z chorobą na co dzień mają trudności w wykonaniu najprostszych zajęć poprzez niewystarczającą ilość tlenu w płucach. To samo odczuwa himalaista, który zdobywa najwyższe szczyty na świecie. 

Dostęp do nowoczesnego leczenia 

Jak wspomina prof. Kurzyna, jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku osoba, u której rozpoznano TNP miała przed sobą przeciętnie 2 lata życia. Sytuację zmieniły leki, które rozkurczają tętniczki płucne - podawane podskórnie, dożylnie, wziewnie czy doustnie. W Polsce niedawno rozszerzono refundację leków. - W pewnym zakresie jest to refundacja w systemie programu lekowego, który jest tak jak system refundacji stosowany w chorobach, które są rzadkie, a leki są bardzo drogie - dodał gość audycji. 

Co można zrobić, żeby poprawić komfort życia osobom z tętniczym nadciśnieniem płucnym? 

Posłuchaj całej rozmowy już teraz!

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzi: Henryk Szrubarz 

Gość: prof. Marcin Kurzyna (kardiolog, Europejskie Centrum Zdrowia w Otwocku) 

Data emisji: 9.11.2019 r. 

Godzina emisji: 7.40

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Choroby rzadkie wcale nie takie rzadkie

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 18:40
Guz brodawkowaty szyszynki to jedna z ośmiu tysięcy chorób będących na liście chorób rzadkich. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że 6-8 procent Europejczyków zapada na jedną z nich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serce. Od jego kondycji zależy całe nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 19:38
Serce to organ, który poza regularnymi uderzeniami, może nam przypominać o swojej obecności niepokojącymi kołataniami i ukłuciami. Jakie objawy mogą zwiastować poważne choroby serca i jakie zdrowe nawyki powinniśmy wprowadzać w życie, aby nie skazywać się na uciążliwe dolegliwości, a w najgorszym wypadku - na śmierć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Tomasz Hryniewiecki: kształcimy lekarzy z całej Polski i robimy to z sukcesem

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 10:24
Z okazji jubileuszu 40 lat Instytutu Kardiologii w Warszawie, prof. Tomasz Hryniewiecki w "Sygnałach dnia" opowiedział o tym, co należy robić, aby utrzymać rolę pioniera w Polsce w leczeniu chorób serca oraz jak należy zadbać o swój organ, aby w przyszłości uniknąć poważnych schorzeń. 
rozwiń zwiń