U. Zielińska (Partia Zieloni): sprzeciwiamy się przekopowi Mierzei Wiślanej

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 09:21
- Nasze rzeki nie mają już dzisiaj zasobów wodnych na to, by być kanałami transportowymi. To już jest nierealne, mamy do czynienia z suszą - powiedziała w radiowej Jedynce Urszula Zielińska z Partii Zieloni.
Audio
  • Urszula Zielińska o przekopie Mierzei Wiślanej (Sygnały dnia/Jedynka)

4 października w Elblągu podpisano umowę w sprawie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Według resortu gospodarki morskiej, budowa nowej drogi wodnej ma poprawić dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku, z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej. Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około kilometra długości i pięć metrów głębokości. Budowa ma potrwać do 2022 roku.

PR24 Marek Gróbarczyk 1200.jpg
Marek Gróbarczyk: budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną to priorytet

Od początku negatywnie nastawiona do polskich działań związanych z przekopem Mierzei Wiślanej była Rosja. Państwo to planuje zablokować inwestycję. Pojawił się pomysł, aby na tym terenie powstał park narodowy. Gość audycji "Sygnały dnia" Urszula Zielińska z Partii Zieloni, będącej częścią Koalicji Obywatelskiej, oceniła, że stworzenie w tym miejscu parku narodowego to jest "dobry kierunek" jednocześnie zaznaczyła, że jej partia "będzie popierać nie akcje rosyjskie a naszą polską dbałość o stan naszej przyrody". - Utworzenie i powiększenie obszarów parków narodowych jest jednym z naszych elementów programu - dodała.

"Polskie rzeki wymagają ochrony"

Gość Jedynki podkreśliła, że jej partia zdecydowanie sprzeciwia się budowie kanału i chciałaby przekonać do swojego stanowiska całą Koalicję Obywatelską. - Polskie rzeki wymagają ochrony, polskie zasoby wodne wymagają ochrony ponieważ mamy do czynienia na terenie Polski z olbrzymią suszą hydrogeologiczną. Przekop pomoże w odprowadzeniu wody z rzek do morza (...) Nasze rzeki nie mają już dzisiaj zasobów wodnych na to, żeby być kanałami transportowymi. To już jest nierealne, mamy do czynienia z bardzo głęboką suszą - wskazała. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której rozmawialiśmy z Urszulą Zielińską także o wypowiedziach marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego oraz o wyborach prezydenckich.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Urszula Zielińska (Partia Zieloni, Koalicja Obywatelska)

Data emisji: 15.11.2019

Godzina emisji: 8.14

kk

Czytaj także

Inwestycja, na którą czekano latami. Przekop Mierzei Wiślanej rozpoczęty

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 16:24
W Elblągu podpisano umowę z generalnym wykonawcą przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Uroczyste podpisanie umowy na realizację projektu jest finałem wieloletnich starań o połączenie Elbląga z Morzem Bałtyckim z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej.
rozwiń zwiń