X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Polityka historyczna łącząca narody". Litewski historyk o uroczystościach w Wilnie

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 08:47
- Tak dużo o Powstaniu Styczniowym, jak w ostatnich dniach na Litwie i w Wilnie, nigdy się nie mówiło. Odczuwa się euforię, panuje serdeczna atmosfera. To wielkie wydarzenie - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce historyk Alvydas Nikzentatis.
Audio
  • Alvydas Nikzentatis o uroczystościach ponownego pochówku powstańców styczniowych w Wilnie (Sygnały dnia/Jedynka)
Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda z małżonką Dianą Nausediene podczas powitania w Pałacu Prezydenckim w Wilnie. Podczas dwudniowej wizyty na Litwie para prezydencka weźmie udział w uroczystości pochówku przywódców i uczestników Powstania Styczniowego 1863-1864
Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda z małżonką Dianą Nausediene podczas powitania w Pałacu Prezydenckim w Wilnie. Podczas dwudniowej wizyty na Litwie para prezydencka weźmie udział w uroczystości pochówku przywódców i uczestników Powstania Styczniowego 1863-1864Foto: PAP/Piotr Nowak

W Wilnie odbywają się w piątek uroczystości ponownego pochówku kilkunastu powstańców styczniowych - w tym Zygmunta Sierakowskiego i Wincentego Konstantego Kalinowskiego. Biorą w nich udział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz politycy z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Łotwy.

- Polityka historyczna jest nie tylko częścią składową naszej tożsamości, ale także częścią składową polityki zagranicznej. W Wilnie mamy bardzo dobry przykład polityki historycznej łączącej narody - mówi w Jedynce Alvydas Nikzentatis.

Czytaj więcej
prezydent wilno 1200 pap.jpg
Wilno: ponowny pochówek powstańców styczniowych

"Góra zapłakała nad losem walczących o niepodległość"

Szczątki powstańców zostały odnalezione przypadkowo w 2017 roku. Po ulewnych opadach deszczu zaczęły osuwać się zbocza Góry Zamkowej. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda mówił w czwartek na konferencji prasowej, że góra "zapłakała nad losem walczących o niepodległość". Powstańcy zostali tam pochowani w 1863 i 1864 roku, po straceniu z rozkazu władz carskich. Pochówek odbył się w tajemnicy przed rodzinami zamordowanych. Mimo tego kolejne pokolenia Wilnian wiedziały o znaczeniu tego miejsca.

- Osoby, które uczestniczyły w Powstaniu Styczniowym, uformowały naszą tożsamość. Litwinów, Polaków, Białorusinów - podkreśla historyk. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska 

Gość: Alvydas Nikzentatis (historyk)

Data emisji: 22.11.2019

Godzina emisji: 8.15

IAR/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął dwudniową wizytę na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 16:35
Od ceremonii powitania przez prezydenta Litwy Gitanasa Nausedę polska para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli w czwartek dwudniową wizytę na Litwie, w czasie której wezmą udział w pochówku przywódców powstania styczniowego.
rozwiń zwiń