Szef KPRM o odwołaniu szefa NIK: zmiana Konstytucji wydaje się być najbardziej oczywista

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 07:30
- Stan prawny jest taki, że zgodnie z polską Konstytucją prezes Najwyższej Izby Kontroli w praktyce może przestać pełnić powierzoną funkcję tylko w wyniku własnej decyzji. Gdyby do niej nie doszło, to wydaje się, że będzie trudno znaleźć inną drogę prawną, poza zmianą ustawy zasadniczej - mówił w "Sygnałach dnia" Michał Dworczyk, szef KPRM.
Audio
  • Michał Dworczyk, szef KPRM o odwołaniu Mariana Banasia (Jedynka/Sygnały dnia)

Gość radiowej Jedynki powiedział, że zapewne są analizowane inne rozwiązania dotyczące odwołania Mariana Banasia z funkcji szefa NIK. - Ale ta droga, o której powiedziałem (zmiana ustawy zasadniczej - red.), wydaje się być najbardziej oczywista - stwierdził Michał Dworczyk.

Michał Prószyński 1200.jpg
Michał Prószyński: to praca służb skutkowała apelem o dymisję prezesa NIK

Szef KPRM dodał, że nie można jednak w tej kwestii liczyć na przychylność opozycji. - Ze strony opozycji nie ma w ogóle zainteresowania do podjęcia dyskusji na ten temat, aby ten potencjalny problem rozwiązać - ocenił.

Polityk podkreślił ponadto, że sprawa odwołania prezesa NIK jest stosunkowo świeża. - Dopiero od kilku dni mamy do czynienia z tą sytuacją, w związku z tym być może Marian Banaś z własnej inicjatywy podejmie jakieś kroki na początku tego tygodnia - mówił.

"Hipokryzja opozycji"

Michał Dworczyk stwierdził również, że opozycja podchodzi politycznej do tej sytuacji i jej postępowanie jest nacechowane hipokryzją.

Prowadząca audycję Katarzyna Gójska zwróciła uwagę, że być może opozycja jest po prostu konsekwentna, skoro nie było żadnych działań rządu w celu odwołania poprzedniego prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego.

banaś pap 1200.jpg
Adam Buła: PiS musiało wiedzieć o kłopotach z oświadczeniem majątkowym Mariana Banasia

- Trudno mi w to uwierzyć, że tak jest. Rzeczywiście w 2015 roku prokuratura wniosła akt oskarżenia ws. Krzysztofa Kwiatkowskiego i wtedy opozycja nie podnosiła takiego larum, jak dzisiaj, kiedy mimo wszystko mamy do czynienia z zupełnie inną sytuacją - ocenił gość "Sygnałów dnia".

Michał Dworczyk podkreślił ponadto, że ma nadzieję, iż prezes Marian Banaś podejmie decyzję o odejściu ze sprawowanego urzędu. - Natomiast, jeżeli by do tego nie doszło, to liczymy na ponadpartyjną współpracę, żeby tę sprawę rozwiązać - mówił szef KPRM.

Michał Dworczyk mówił też w "Sygnałach dnia" o protestach w obronie sądów, które odbyły się w niedzielę w Polsce oraz o wyborze nowego ministra sportu. Zakomunikował, że wm tym tygodniu powinna zostać powołana nowa minister sportu. Będzie to kobieta, utytułowana sportsmenka.

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Katarzyna Gójska
Gość: Michał Dworczyk (szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów)
Data emisji: 2.12.2019
Godzina emisji: 07.15

pkur/ag

Czytaj także

CBA złożyło zawiadomienie do prokuratury ws. Mariana Banasia

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 16:15
CBA skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Mariana Banasia, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Zawiadomienie jest wynikiem kontroli oświadczeń majątkowych Mariana Banasia prowadzonej przez Biuro - poinformowało w piątek CBA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MON: chcemy dymisji M. Banasia i honorowego rozwiązania sprawy

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 10:30
– Prawo i Sprawiedliwość oczekuje, że sprawa zostanie honorowo rozwiązana przez Mariana Banasia i szef NIK poda się do dymisji – powiedział w Trójce Wojciech Skurkiewicz, wiceszef MON. Gośćmi audycji byli również: Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta), Andrzej Halicki (PO), Marek Sawicki (PSL), Krzysztof Gawkowski (Lewica) i Patryk Jaki (Solidarna Polska).
rozwiń zwiń