Szef MON: Francja nie zamierza tworzyć żadnej alternatywy dla NATO

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 07:28
- Krytyczna wypowiedź Emmanuela Macrona o NATO była związana z problemami wewnętrznymi w samej Francji - powiedział w "Sygnałach dnia" Mariusz Błaszczak, szef MON.
Audio
  • Szef MON: Francja nie zamierza tworzyć żadnej alternatywy dla NATO (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • Szef MON: Francja nie zamierza tworzyć żadnej alternatywy dla NATO (Sygnały dnia/Jedynka)

Podczas szczytu NATO w Londynie przywódcy należących do Sojuszu krajów rozmawiali m.in. o terroryzmie i potencjalnym zagrożeniu ze strony Rosji. W stolicy Wielkiej Brytanii Turcja ostatecznie zgodziła się na plan obronnościowy NATO dla Polski i krajów bałtyckich, choć zapowiadała wcześniej, że nie podpisze strategii dla Europy Wschodniej, jeśli sojusznicy z NATO nie uznają syryjskich Kurdów za terrorystów. Udało się jednak zawrzeć kompromis.

NATO 1200 twitter.jpg
Szczyt NATO. Mariusz Błaszczak: udało się zapewnić bezpieczeństwo Polsce

- Andrzej Duda jeszcze przez rozpoczęciem szczytu rozmawiał z prezydentem Turcji. Jens Stoltenberg prosił o to naszego prezydenta i rezultat jest bardzo zadowalający. Turcja przyjęła plany obrony, czyli w sytuacji zagrożenia danego państwa kraje NATO realizują działania związane ze wsparciem. To sukces Andrzeja Dudy - stwierdził Mariusz Błaszczak.

- Wiemy również, że Francja nie zamierza tworzyć żadnej alternatywy dla NATO, a krytyczna wypowiedź Emmanuela Macrona o Sojuszu była związana z problemami wewnętrznymi w samej Francji - powiedział szef MON.

"Silne relacje z USA"

Gość radiowej Jedynki przyznał, że "każde z państw przygotowane jest do tego, aby bronić swoich granic w czasie maksymalnie 30-dniowym i po tym czasie nadejdzie wsparcie". - Dziewięć na 29 państw NATO wypełnia zobowiązanie dotyczące przeznaczania przynajmniej 2 proc. na obronność, wśród nich jest Polska, należymy do tego elitarnego grona - mówił.

- Jesteśmy w finalnej fazie negocjacji w sprawie kupna F-35 dla polskich sił powietrznych. Ten samolot będzie wykorzystany, aby zapewnić Polsce bezpieczeństwo i przewagę. Bardzo silne relacje z najpotężniejszym państwem na świecie, czyli USA, to sukces Andrzeja Dudy. Aktywność naszego prezydenta zaowocowała podpisaniem dwóch deklaracji z prezydentem Trumpem w czerwcu i wrześniu, w wyniku czego nasze relacje dwustronne z USA odnośnie działań obronnych są najsilniejsze w historii - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Mariusz Błaszczak (szef MON)

Data emisji: 6.12.2019

Godzina: 7.15

dn/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowoczesne i silne wojsko. PiS skutecznie reformuje armię

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 15:00
Szef MON Mariusz Błaszczak podkreśla, że jego priorytety to modernizacja wojska i zwiększenie liczebności. Przypominamy, co zmieniło się w polskiej armii przez ostatnie 4 lata sprawowania władzy przez PiS, a także jakie plany dot. zwiększenia militarnego potencjału naszego kraju ma rządząca partia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Błaszczak o zakupie F-35: negocjacje są na dobrej drodze

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 21:49
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej powiedział w programie "Gość Wiadomości", że negocjacje prowadzone w celu zakupu samolotów F-35 dla polskiego lotnictwa, są bliskie zakończenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt NATO. Mariusz Błaszczak: udało się zapewnić bezpieczeństwo Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 21:23
Po londyńskim szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, oświadczył, że "udało się zapewnić bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo na wschodniej flance Sojuszu, dzięki aktywności również naszego kraju".
rozwiń zwiń