Senator Wiosny: mamy ogromny problem z konstytucyjnością ustaw

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 09:22
Gabriela Morawska-Stanecka, senator Wiosny, uważa, że słuszna jest decyzja marszałka Tomasza Grodzkiego, który zapowiedział, że powstanie senacka komisja, która ma badać konstytucyjność ustaw, jakie do Senatu przesyła Sejm. - Ostatnie wydarzenia, a przede wszystkim kwestie związane z wyrokiem TSUE w Luksemburgu pokazują, że mamy ogromny problem z konstytucyjnością ustaw - mówi gość "Sygnałów dnia".
Audio
  • Gabriela Morawska-Stanecka o przestrzeganiu prawa w Polsce i wyborach prezydenckich (Sygnały dnia/Jedynka)

Izba Pracy Sądu Najwyższego uchyliła w czwartek uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie z odwołania sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego i oddaliła wniosek prezesa Izby Dyscyplinarnej SN o przekazanie sprawy do tej Izby.

Sąd Najwyższy Sąd Najwyższy

Kontrola nad przestrzeganiem prawa
Gabriela Morawska-Stanecka wyjaśnia, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i wyrokiem Sądu Najwyższego Senat jest zobowiązany do kontroli przestrzegania prawa, również unijnego i do przestrzegania konstytucji. - Myślę, że takich organów nigdy dość - mówi gość Jedynki. Zwraca uwagę na rozpowszechniane przekłamanie, że do oceny konstytucyjności przepisów jest wyłącznie Trybunał Konstytucyjny. - Do oceny konstytucyjności ustaw jest uprawniony każdy organ i każdy sąd. A Trybunał Konstytucyjny jest od tego, żeby niekonstytucyjne przepisy eliminować z porządku prawnego - wyjaśnia.

Kandydat czy kandydatka Lewicy na prezydenta?
Wicemarszałek Senatu nie chciała ujawnić, kogo Lewica wystawi w wyborach prezydenckich. Zapewniła, że nie ubiega się o to, żeby została kandydatką, ale również nie uchyli się od przyjęcia takiej propozycji, gdyby ją dostała. - Ważne, że w Lewicy, choć mamy trzech liderów, zaczęto mówić, że kandydatką na prezydenta może być kobieta i przyjemne jest dla mnie, że jest rozważane moje nazwisko - mówi. Jej zdaniem, kampania przed wyborami prezydenckimi będzie bardzo ciekawa i dojdzie do drugiej tury wyborów. - Duża liczba kandydatów powoduje, że te głosy się rozbijają i pan prezydent Andrzej Duda nie może być pewien wygrania w pierwszej turze - ocenia Gabriela Morawska-Stanecka.

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Gabriela Morawska-Stanecka (wicemarszałek Senatu, Wiosna-Lewica)

Data emisji: 6.12.2019

Godzina: 8.15

ag

Czytaj także

Spór o Trybunał Konstytucyjny. W tle reforma wymiaru sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 11:19
- Trybunał Konstytucyjny nie pełni dzisiaj swojej funkcji, nie jest organem zdolnym realnie kontrolować to, czy przyjmowane przez władzę ustawodawczą prawo mieści w ramach konstytucyjnego porządku - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna). Gośćmi "Debaty poranka" byli również Piotr Pałka i Jerzy Mosoń.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa odwołania sędziego NSA. Sąd Najwyższy uchylił uchwałę KRS

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 13:12
Izba Pracy Sądu Najwyższego uchyliła w czwartek uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie z odwołania sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego i oddaliła wniosek prezesa Izby Dyscyplinarnej SN o przekazanie sprawy do tej Izby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sebastian Kaleta: orzeczenie SN to bardzo niebezpieczny precedens

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 09:11
- Sąd Najwyższy próbował podważyć niepodważalną, również w wyroku unijnego trybunału, prerogatywę prezydenta do wskazywania, kto jest sędzią. To bardzo niebezpieczny precedens - powiedział w PR24 Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.
rozwiń zwiń