Minister rolnictwa: twardo kontynuujemy starania o wyrównanie dopłat

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 07:32
- Szukamy sojuszników, spotykamy się z naszą częścią Europy, tu Polska staje się naturalnym liderem - mówił w "Sygnałach dnia" o staraniach o wyrównanie dopłat dla rolników minister Jan Krzysztof Ardanowski.
Audio
  • Minister rolnictwa: twardo kontynuujemy starania o wyrównanie dopłat (Sygnały dnia/Jedynka)

Gość radiowej Jedynki mówiąc o dopłatach dla rolników podkreślił, że dziś nikt nie kwestionuje kwestii ich wyrównania, jednak taka możliwość związana jest z określonymi terminami negocjacji.

- Zmiany finansowe można dokonywać raz na 7 lat. To okres budżetowy w Unii Europejskiej – wyjaśnił minister i przyznał, że nie wykorzystano szansy w kończącym się budżecie, uruchomionym w 2014 r. – W tamtych negocjacjach Polska nie walczyła, ówczesne władze twardo nie negocjowały - zaznaczył polityk.

- Twardo kontynuujemy starania o wyrównanie dopłat – powiedział minister. – Szukamy sojuszników, spotykamy się z naszą częścią Europy, tu Polska staje się naturalnym liderem. Tego oczekuje Grupa Wyszehradzka i kraje bałtyckie – dodał Ardanowski. Przyznał, że także w rozmowach z Francją i Niemcami nikt nie kwestionuje wyrównania wsparcia dla rolników.

PAP Komisja Europejska Ursula von der Leyen 1200.jpg

Nowa Komisja Europejska rozpoczyna pracę. Jednym z celów "zielony ład dla klimatu"

Polityk odniósł się także do planowanego europejskiego dokumentu, który również obejmie sprawy rolnictwa. - Bardzo ważne jest przedstawienie "Zielonego ładu europejskiego", to pomysł jak spiąć rolnictwo z gospodarką w całości, w kierunku obniżenia emisji gazów cieplarnianych i pochłaniania gazów cieplarnianych - mówił minister rolnictwa. Dokument jest priorytetem Komisji Europejskiej, który ma pomóc w osiągnięciu neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku.

Założenia nowego programu opierają się, jak podkreślił minister, na „bujnym rolnictwie” i dużej ilości biomasy, która pochłania dwutlenek węgla. – Mamy klimat na to pozwalający – dodał polityk.

Jak wyjaśnił Jan Krzysztof Ardanowski, z przyjęciem nowego dokumentu konieczne będzie zabezpieczenie środków na rolnictwo, które z UE może otrzymać Polska.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której poruszono także temat problemów rolników w Polsce z chorobą ASF.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Jan Krzysztof Ardanowski (minister rolnictwa)

Data emisji: 11.12.2019

Godzina: 7.15

Czytaj także

Janusz Wojciechowski: będzie kilka propozycji wyrównania dopłat

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 18:44
- Jestem zdecydowanym zwolennikiem tego, żeby niesprawiedliwość w postaci nierówności w dopłatach została jak najszybciej zakończona - powiedział w "Pulsie Trójki" Janusz Wojciechowski, unijny komisarz desygnowany ds. rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa Komisja Europejska rozpoczyna pracę. Jednym z celów "zielony ład dla klimatu"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 07:27
Nowa Komisja Europejska na czele z Ursulą von der Leyen rozpoczyna w niedzielę pracę, z miesięcznym opóźnieniem, w niepełnym składzie. Problemy z akceptacją komisarzy w Parlamencie Europejskim są powodem, dla którego Komisja zaczyna urzędowanie później. Brakuje w niej komisarza z Wielkiej Brytanii, która przygotowuje się do brexitu i rząd w Londynie nie wyznaczył żadnego kandydata.
rozwiń zwiń