Michał Woś: Putin przypomniał Polsce i Polakom, że jesteśmy stale zagrożeni

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 07:26
- Z oficjalnego profilu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej zostało rzucone wyzwanie Stanom Zjednoczonym, które też miały rzekomo wspierać Hitlera. To działanie, które Władimir Putin wykonuje na potrzeby polityki wewnętrznej - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia minister środowiska Michał Woś.
Audio
  • Michał Woś: Putin wykonuje takie działania, gdyż jest w momencie zagrożenia (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • Michał Woś: Putin wykonuje takie działania, gdyż jest w momencie zagrożenia (Sygnały dnia/Jedynka)
Witold Waszczykowski 1200.jpg
Witold Waszczykowski: Putin liczył, że zostaniemy sami i się pokłócimy

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił, że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 roku. Przekonywał też, że we wrześniu 1939 roku Armia Czerwona w Brześciu nie walczyła z Polakami i w tym kontekście "niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał". W związku z tym Siergiej Andriejew, ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce, został pilnie wezwany do polskiego MSZ.

- To nie pierwszy raz, kiedy Władimir Putin kłamie. Co ważne rozpętała się dyskusja międzynarodowa. Z oficjalnego profilu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej zostało rzucone wyzwanie Stanom Zjednoczonym, które też miały rzekomo wspierać Hitlera. Jest to działanie, które Władimir Putin wykonuje na potrzeby polityki wewnętrznej i własnego obozu władzy, wtedy gdy jest w momencie zagrożenia - mówił minister.

"Trzeba zachować jedność"

putin free 1200.jpg
Polscy Żydzi ws. słów Putina: szczególnie skandaliczne

Polityk stwierdził, że "prezydent Rosji widzi, że nie ma wystarczającego wpływu na to, co się u nas dzieje". - Naszym wspólnym obowiązkiem jest bardzo dokładnie analizować to, co się dzieje. Przede wszystkim zachować jedność - podkreślił. Jednocześnie Michał Woś zaznaczył, że "w ostatnich latach mieliśmy sukcesy na niwie polityki historycznej, jakich nie było od prezydentury Lecha Kaczyńskiego".

- Rozmowy z Białorusią nie przyniosły takiego efektu jakiego oczekiwał Władimir Putin. Zobaczymy co będzie dalej. To nie jest tak, że żyjemy w spokojnych czasach. Sankcje za Nord Stream 2, rozmowy w formacie normandzkim... Jest cały szereg wydarzeń na arenie międzynarodowej, które okazują się być porażką dla Władimira Putina - powiedział Michał Woś. - Putin przypomniał Polsce i Polakom, że mamy stałe zagrożenie, że geopolityka sprawia, że w kierunku wschodnim powinniśmy patrzeć z dwa razy większą intensywnością- stwierdził.

Podczas rozmowy poruszono również temat gospodarki odpadami, ASF i reformy sądownictwa.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Henryk Szrubarz
Gość: Michał Woś (minister środowiska)
Data emisji: 02.01.2020
Godzina emisji: 07.15

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Grzybowski: to nie była wrzutka Putina

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 19:57
- Polityka rosyjska od czasów carskich jest realizowana w ten sam sposób. Chodzi o użycie wszystkich sił i środków w walce z przeciwnikiem. Od środków klasycznych, militarnych, poprzez dyplomację, historię, kulturę, sztukę, agentów wpływy - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Grzybowski (Niedziela). Gościem Debaty Dnia był też Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna), 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kłamstwa broni się jak niepodległości". Dr Jabłonka o reakcji rosyjskiego MSZ na słowa Putina

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020 11:49
- Wypowiedzi Władimira Putina były próbą zaszczepienia w Zachodzie wątpliwości co do Polski. (…) Komunikaty rosyjskiego MSZ dotyczące tych słów są histeryczne, bronią kłamstwa jak niepodległości. Dlaczego? Bo inaczej nikt w to nie uwierzy - powiedział dr Krzysztof Jabłonka, historyk i były konsul RP w Moskwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Kuczyński: ze względów historycznych Polska jest wdzięcznym celem dla Rosji

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020 13:45
- W Rosji jest próba wykazania rzekomego fałszu obowiązującej wersji historii. Jednak są tam dziennikarze i historycy, którzy doskonale zdają sobie sprawę, jaka jest prawda historyczna - powiedział Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. Rosji. O echach wypowiedzi prezydenta Rosji mówiła również w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica.
rozwiń zwiń