Wiceminister zdrowia: od dziś łatwiej będzie uzyskać przedłużenie recepty

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 08:38
- Działamy na rzecz tego, aby w polskim systemie ochrony zdrowia pojawiały się innowacyjne rozwiązania, ponieważ one są wygodne i dobre dla pacjentów o powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Audio
  • Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński o e-receptach (Sygnały dnia/Jedynka)
Janusz Cieszyński
Janusz CieszyńskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Obejrzyj
202001080740_Janusz_Cieszyński

Dziś (8.01) wchodzi w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Pacjent może otrzymać elektroniczną receptę sms-em z czterocyfrowym kodem, który należy podać w aptece z numerem PESEL. Można też e-receptę otrzymać mailem (trzeba mieć aktywne Internetowe Konto Pacjenta). Specjalna zakładka znajduje się również w aplikacji mObywatel.

- Działamy na rzecz tego, aby w polskim systemie ochrony zdrowia pojawiały się innowacyjne rozwiązania, ponieważ one są wygodne i dobre dla pacjentów. Pomagają lekarzowi w tym, aby dobrze i rozważnie zaplanować leczenie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Nie każdy musi brać udział w e-rewolucji


senior lekarz 75+ 1200.jpg
Papier do lamusa. Od środy lekarz będzie miał obowiązek wystawienia e-recepty

Papierowe recepty wciąż będą funkcjonować, ale będą one wydawane w określonych przypadkach, wymienionych w ustawie. - Na przykład wtedy, kiedy lekarz wystawia receptę dla siebie albo dla członka swojej rodziny, albo gdy lekarz z jakiś powodów nie ma dostępu do systemu - na przykład podczas wizyty domowej - wyjaśnił gość Programu 1 Polskiego Radia.

Pacjenci, którzy nie chcą brać udziału w "e-rewolucji" lub nie chcą podawać swoich danych, zawsze mogą poprosić lekarza o wydruk informacyjny e-recepty ze specjalnym kodem kreskowym. Ten wydruk należy pokazać farmaceucie w aptece.

Korzyści dla pacjenta

Korzyści z e-recepty dla pacjenta to nie tylko wygoda i czytelność wystawionego dokumentu, ale także możliwość wykupienia każdego leku w innej aptece bez konieczności sporządzania odpisu i bez utraty refundacji. - Przede wszystkim będzie możliwość szybszego, łatwiejszego uzyskania przedłużenia recepty - zaznaczył gość Programu 1 Polskiego Radia.

Elektroniczna recepta może być wystawiona po konsultacji z lekarzem, bez wizyty w gabinecie. - W ramach porozumienia, które zawarliśmy z lekarzami rodzinnymi, będziemy w tym roku wprowadzali taką możliwość, że będzie podany do publicznej wiadomości numer telefonu, będzie można zadzwonić po informację - wskazał wiceminister zdrowia.

Kolejnym elementem cyfryzacji służby zdrowia jest program e-skierowań, który znajduje się w pilotażu. Do końca roku e-skierowania mają się stać powszechne. Janusz Cieszyński ocenił, że ta usługa przyczyni się do skrócenia kolejek do lekarzy.

W audycji rozmawialiśmy także o "opłacie cukrowej".

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Janusz Cieszyński (wiceminister zdrowia)

Data emisji: 08.01.2020

Godzina emisji: 7.40

Jedynka/IAR/kk