Paweł Mucha: Izba Dyscyplinarna SN jest atakowana zarówno w kraju, jak i w Unii

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 08:30
- Ta debata w bardzo ostry sposób pokazuje opór części środowiska sędziowskiego przeciwko Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta RP, pytany o argumenty wysuwane przeciwko ustawie dyscyplinującej sędziów. Podkreślił, że dyskusja, która toczy się w tej sprawie, nie służy środowisku sędziowskiemu.
Audio
  • Paweł Mucha: spotkanie prezydenta z marszałkiem Senatu jest całkowicie naturalne ("Sygnały dnia"/ Jedynka)
Paweł Mucha
Paweł MuchaFoto: PR1

Paweł Mucha zaznaczył, że "kluczową rzeczą" z punktu widzenia prerogatyw prezydenta jest to, że "sędzia nie ma uprawnienia do badania uprawnień innego sędziego". - Po odebraniu przez prezydenta ślubowania od sędziego, inny sędzia nie powinien się wypowiadać za organy państwa, czy sędzia jest sędzią - zauważył.

pap grodzki 1200.jpg
Prezydent spotkał się z marszałkiem Senatu. Tematem zmiany w sądownictwie

Pytany o argumenty wysuwane przeciwko ustawom dyscyplinującym sędziów, wiceszef Kancelarii Prezydenta ocenił, że "ta debata w bardzo ostry sposób pokazuje opór części środowiska sędziowskiego przeciwko Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego".

- Proszę zwrócić uwagę, że właśnie Izba Dyscyplinarna z perspektywy krajowej, czy Unii Europejskiej, jest głównym punktem ataku. Ten opór jest spowodowany tym, że większość parlamentarna próbuje wprowadzić zasadę rzetelnej odpowiedzialności za przewinienia dyscyplinarne - wskazał Paweł Mucha.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Tomasz Wróblewski: problem z reformą sądownictwa polega na braku zaufania

Gość "Sygnałów dnia" mówił także, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim jest "pozytywnym standardem funkcjonowania organów władzy". - Prezydent spotykał się z marszałkiem Stanisławem Karczewskim wielokrotnie, gdy takie prośby się pojawiały - zaznaczył.

"Drzwi pałacu są otwarte"

Gość Programu 1 Polskiego Radia zwrócił uwagę, że prezydent, jako "najwyższy reprezentant państwa polskiego", pełni funkcję "arbitra" systemu politycznego.

- Pojawiła się taka prośba ze strony marszałka Senatu i tak, jak w przypadku spotkań, gdy prosi o nie marszałek Elżbieta Witek, tak też marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu prezydent odpowiedział: "drzwi pałacu są otwarte". Jest możliwość rozmowy, to jest rzecz naturalna - ocenił.

stanisław_karczewski_1200.jpg
Stanisław Karczewski: chcemy kontynuować zmiany wymiaru sprawiedliwości

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prezydent: nie można w pełni zrozumieć historii Europy bez poznania historii Polski

Mucha podkreślił, że rozmowa Andrzeja Dudy z Tomaszem Grodzkim dotyczyła kwestii związanych z problemami funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. - Pan prezydent wyraźnie powiedział, że jeżeli chodzi o kwestie procesu legislacyjnego i ustawodawczego, to dzisiaj gospodarzem tego procesu jest polski Senat. Ani konstytucyjnie, ani regulaminowo, nie ma żadnego tytułu, by pan prezydent, który - na tym etapie - nie jest stroną procesu legislacyjnego i nie uczestniczy w nim, by wypowiadał się na temat procesu legislacyjnego - zauważył Paweł Mucha.

Analizy ostatecznego kształtu ustawy

- Prezydent powiedział też, co wynika z polskiej konstytucji, że ustawa o zmianach w sądownictwie będzie analizowana w Kancelarii Prezydenta RP, gdy znany będzie jej ostateczny kształt - podkreślił gość "Sygnałów dnia"

W rozmowie także o wypowiedziach rosyjskich polityków na temat Polskiej historii. - Na forum Parlamentu Europejskiego, europejska opinia publiczna stanęła po polskiej stronie i po stronie prawdy historycznej. W tych wszystkich wypowiedziach bardzo mocno podkreślano, że Polska jest ofiarą II wojny światowej - zauważył Paweł Mucha.

Zachęcamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Paweł Mucha (wiceszef Kancelarii Prezydenta RP)

Data emisji: 16.01.2020

Godzina emisji: 08.15

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grodzki chce spotkania z prezydentem. Szczerski: to rodzaj manifestacji, a nie prośby

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 08:47
– Ze strony marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego nie było telefonu ani pisemnej czy bezpośredniej prośby o spotkanie z prezydentem. Rozumiem więc, że na Twitterze bardziej manifestował, niż prosił o spotkanie – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liziniewicz: spotkanie Duda-Grodzki to zagrywka PR-owa marszałka Senatu

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 14:00
- Chodzi o odwrócenie uwagi od sprawy kopertowej - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska Codziennie"). W środę o godz. 16.00 dojdzie do spotkania prezydenta Andrzej Dudy z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim w sprawie ustawy dyscyplinującej sędziów. Informację potwierdził Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Wcześniej informację przekazała kancelaria Senatu RP.
rozwiń zwiń