Czy można uciec przed rakiem?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 11:44
Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w Polsce w ciągu roku lekarze stwierdzają blisko 170 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory złośliwe. Ponad 100 tysięcy osób rocznie umiera z powodu raka. Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce.
Audio
  • Światowy Dzień Walki z Rakiem (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/S_L

4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Ma on przypominać o regularnych badaniach oraz skłonić do refleksji nad swoimi codziennymi wyborami i nawykami zdrowotnymi. Profilaktyka i systematyczne badania są najlepszymi sposobami w walce z nowotworami - przypominają eksperci.

Czytaj więcej
szumowski pap 1200.jpg
Minister zdrowia o Krajowej Sieci Onkologicznej: mamy już ogromne efekty

W Polsce wciąż wiele nowotworów wykrywanych jest za późno, choć świadomość ludzi o potrzebie wykonywania badań profilaktycznych jest coraz większa.

- Statystyki są jednoznaczne. Jeżeli kobieta przyjdzie z małą zmianą, zwłaszcza wykrytą w badaniu obrazowym, kiedy palpacyjnie jeszcze nie wyczuwamy tej zmiany, szansa, że zostanie wyleczona jest bardzo duża, sięgająca stu procent - mówi dr Katarzyna Pogoda z Centrum Onkologii. 

Darmowe badania 

Do profilaktyki zachęcać mają darmowe badania przesiewowe. Jak informuje resort zdrowia – pacjenci mogą wykonać bezpłatne badania profilaktyczne przez cały rok w ramach trzech programów badań przesiewowych: wczesnego wykrywanie raka piersi – mammografia – dla kobiet w wieku 50-69 lat, wykonywana co 2 lata, wczesnego wykrywania raka szyjki macicy – cytologia – dla kobiet w wieku 25-59 lat, wykonywana co trzy lata, wczesnego wykrywania raka jelita grubego – kolonoskopia – dla kobiet i mężczyzn w wieku 55-64 lata, wykonywana co dziesięć lat.

PAP/Maciej Zieliński PAP/Maciej Zieliński

Ale w profilaktyce, oprócz badań, bardzo ważny jest także styl życia. - Mówi się, że nawet o około połowę możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania, jeżeli przestrzegamy zdrowej diety i aktywności fizycznej. W naszych rękach po części jest nasz los - mówi dr Katarzyna Pogoda. 

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzi: Daniel Wydrych, Piotr Gociek

Materiał: Ewa Chyra

Data emisji: 04.02.2020

Godzina: 6.24

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak zapobiegać chorobom nowotworowym?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 13:54
Nie ma znaczenia, czy ktoś pali pięć czy 20 papierosów dziennie, ani czy pali lighty lub slimy. Dym tytoniowy to dym, który zwiększa ryzyko zachorowania na raka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Panowie, nie wstydźcie się zgłosić do lekarza

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 13:50
Listopad został uznany na całym świecie za taki czas, w którym należy się solidaryzować z mężczyznami z nowotworami gruczołu krokowego (prostaty) i rakiem jąder. Jedną z form takiego wsparcia jest zapuszczenie wąsów w ramach akcji Movember.
rozwiń zwiń