Robert Biedroń: trzeba usprawnić sądownictwo, by obywatel miał poczucie sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 07:30
- 15,5 mln spraw zwykłych ludzi, którzy czekają na ich rozpatrzenie, pokazuje, że jest problem z wymiarem sprawiedliwości. Dzisiaj trzeba przede wszystkim usprawnić sądownictwo tak, żeby zwykły obywatel miał poczucie sprawiedliwości, że jak idę do sądu, to ten sąd jest dobrze zorganizowany - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Robert Biedroń, kandydat Lewicy na prezydenta.
Audio
  • Robert Biedroń o reformie wymiaru sprawiedliwości (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • Robert Biedroń o reformie wymiaru sprawiedliwości (Sygnały dnia/Jedynka)

Prezydent Andrzej Duda we wtorek podpisał ustawę reformującą sądownictwo. Akt ten wywołał intensywny sprzeciw środowisk opozycyjnych. W "Sygnałach dnia" Robert Biedroń mówił o swoich pomysłach na rozwiązanie kryzysu w sądownictwie.

duda 1200 pap.jpg
Prezydent o sytuacji w wymiarze sprawiedliwości: mam nadzieję, że wróci do normalności

"Jest problem z wymiarem sprawiedliwości"

Kandydat Lewicy na prezydenta stwierdził, że podpisując ustawę o sądach prezydent Andrzej Duda złamał konstytucję i sprzeciwił się wielu Polakom, którzy protestowali przeciwko temu aktowi. Politykowi zwrócono uwagę na to, że większość Polaków opowiada się za zdecydowanym zreformowaniem sądownictwa.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Barbara Piwnik: dla wielu sędziów ustawa dyscyplinująca nie zmieni nic

- To prawda, ale być może nie w ten sposób, że zamiast sędziów, którzy są niezależni, powołuje się prokuratora stanu wojennego Piotrowicza, panią profesor Pawłowicz - odpowiedział Robert Biedroń. - Uważam, że to nie jest dobry kierunek reformy - podkreślił.

Zapytany o potrzebę istnienia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, Robert Biedroń stwierdził, że środowisko sędziowskie - jak każde inne - cierpi z powodu osób, które popełniają przestępstwa. Jak mówił, jest "ostatnią osobą, która będzie broniła tego typu przypadków". Jego zdaniem jednak nie tak powinna wyglądać reforma, jak w obecnym kształcie.

"Potrzeba poczucia sprawiedliwości w sądach"

- 15,5 mln spraw zwykłych ludzi, którzy czekają na ich rozpatrzenie, pokazuje, że jest problem z wymiarem sprawiedliwości. Tylko tego problemu nie załatwia się w ten sposób. To jest leczenie dżumy cholerą - tłumaczył Robert Biedroń.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Nowe przepisy nie naruszają niezawisłości sędziowskiej". Senator Marek Pęk o ustawach sądowych

- Dzisiaj trzeba przede wszystkim usprawnić sądownictwo tak, żeby zwykły obywatel miał poczucie sprawiedliwości, że jak idę do sądu, to ten sąd jest dobrze zorganizowany. A do tej pory było tak, że małe sądy próbowano zamykać - ja pierwszy protestowałem. Nieodpowiednio finansowano pracowników sądowych, brakuje sędziów. To są realne problemy sądownictwa, a nie brak czy obecność pani Pawłowicz czy Piotrowicza - mówił polityk Lewicy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Świątek

Gość: Robert Biedroń (Lewica)

Data emisji: 06.02.2020

Godzina emisji: 07:15

jmo/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Były opozycjonista o reformie sądownictwa: kasta broni swoich interesów

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 11:45
- Ten rząd powiedział: "koniec świętym krowom". Prokuratorzy, sędziowie, adwokaci muszą tak samo odpowiadać przed prawem, jak każdy z Polaków - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Fudakowski - działacz społeczny, były opozycjonista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Ryba: ustawa o sądach była konieczna dla dobra państwa

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 11:11
- Trzeba tę sprawę walki o sądy ostatecznie przeciąć, bo to jest rzecz skandaliczna. Jeśli sędzia Juszczyszyn, zamiast orzekać, chadza sobie po Sejmie, żąda jakichś podpisów - to urąga bezstronności politycznej czy powadze sądów. Trzeba to czyścić - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, politolog i historyk z KUL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie wezmę udziału w posiedzeniach Izby". Przyłębska odpowiada Grodzkiemu

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 16:45
Prezes TK Julia Przyłębska przedłożyła marszałkowi Senatu informację o działalności TK w 2018 r., ale nie weźmie udziału w posiedzeniach Senatu "kierując się koniecznością ochrony TK przed (...) publicznym podważaniem jego konstytucyjnej pozycji" - przekazało Polskiej Agencji Prasowej biuro prasowe TK.
rozwiń zwiń