Sąd złagodził pedofilowi karę o 10 lat. Minister sprawiedliwości zapowiada kasację

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 08:25
- Ten wyrok jest skandaliczny. Czas na to, aby podawać nazwiska sędziów. To jest władza i czas, aby wzięła odpowiedzialność za swoje decyzje - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.
Audio
  • Zbigniew Ziobro zapowiada w Programie 1 Polskiego Radia kasację ws. złagodzenia wyroku pedofilowi (Sygnały dnia/Jedynka)

1200_sąd_PAP.jpg
Zgwałcił i śmiertelnie pobił 3-latka. Sąd złagodził pedofilowi karę

Sąd Apelacyjny w Łodzi złagodził w środę wyrok z 25 do 15 lat więzienia dla Steve'a V., mającego obywatelstwo kanadyjskie i portugalskie, oskarżonego o zgwałcenie i śmiertelne pobicie trzyletniego syna swej partnerki. Wyrok jest prawomocny.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Śmierć 3-latka z Łodzi. Konkubent matki aresztowany

- To szokujące. Czas na to, aby podawać nazwiska sędziów, ponieważ to jest władza i czas, aby wzięła odpowiedzialność za swoje decyzje. Ten wyrok jest skandaliczny. Nie ma możliwości odwołać sędziego, który wydaje tak skandaliczne wyroki, są oni niezależni, ale jako minister sprawiedliwości - prokurator generalny mam możliwość kasacji do Sądu Najwyższego i z całą pewnością taka kasacja wpłynie. Zachowania sędziów odbiegają od elementarnej wrażliwości, społecznego poczucia, ogromnej większości Polaków - podkreślił Zbigniew Ziobro.

"Sędziowie nie mogą orzekać na złość władzy"

Minister sprawiedliwości zaznaczył, że "sędziowie nie mogą orzekać na złość władzy". - Przygotowaliśmy zmiany w prawie, które zaostrzają odpowiedzialność karną za tego typu przestępstwa. Mamy do czynienia z małym dzieckiem, które w sposób okrutny zostało pozbawione życia i brak mi słów na tego rodzaju wyroki - powiedział polityk.

- Mamy bardzo mocną tendencję, którą kiedyś rozpoczął prof. Zoll - dziś "obrońca sądów i sędziów" -  łagodnego traktowania bandytów. Ja pytam: a gdzie ofiara? Państwo musi bronić najsłabszych i odstraszać ewentualnych naśladowców - dodał. 

Zapraszamy do odsłuchania całej audycji, w której minister sprawiedliwości odniósł się do słów byłego I prezesa Sądu Najwyższego, a także wyborów prezydenckich.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadzi: Krzysztof Świątek
Gość: Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości - prokurator generalny)
Data emisji: 06.02.2020
Godzina emisji: 08:15

dn

Czytaj także

Minister sprawiedliwości: sędziowie nie są nadzwyczajną kastą

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 13:23
- Sędziowie nie mogą kierować się żądzą odwetu czy zemsty. Nie są nadzwyczajną kastą ani sędziowie reprezentujący jedną, ani drugą, ani jakąkolwiek inną stronę sporu - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas obchodów europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziedziczak: chcemy, by Polska była urządzana zgodnie z wolą obywateli

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 08:36
- Procesy są długie i rozwlekłe. Chcemy to zmienić - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jan Dziedziczak, poseł PiS i pełnomocnik ds. Polaków i Polonii za granicą, odnosząc się do procedowanych ustaw reformujących sądownictwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Biedroń: trzeba usprawnić sądownictwo, by obywatel miał poczucie sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 07:30
- 15,5 mln spraw zwykłych ludzi, którzy czekają na ich rozpatrzenie, pokazuje, że jest problem z wymiarem sprawiedliwości. Dzisiaj trzeba przede wszystkim usprawnić sądownictwo tak, żeby zwykły obywatel miał poczucie sprawiedliwości, że jak idę do sądu, to ten sąd jest dobrze zorganizowany - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Robert Biedroń, kandydat Lewicy na prezydenta.
rozwiń zwiń