"My dotrzymujemy obietnic". Minister rodziny o trzynastej emeryturze

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 07:20
- Byliśmy świadkami, kiedy w Senacie opozycja nie chciała, żeby emeryci dostali to świadczenie. My natomiast pokazujemy, że dotrzymujemy słowa - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, odnosząc się do ustawy o trzynastej emeryturze.
Audio
  • Marlena Maląg: rząd zajmie się dziś również czternastą emeryturą (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • Marlena Maląg: rząd zajmie się dziś również czternastą emeryturą (Sygnały dnia/Jedynka)
prezydent andrzej duda free twitter 1200.jpg
"Trzynastka" dla emerytów będzie wypłacana. Dziś prezydent podpisze ustawę

Prezydent Andrzej Duda ma dziś podpisać ustawę o dodatkowym rocznym świadczeniu dla emerytów i rencistów, czyli o tzw. trzynastce dla emerytów. Trzynastki będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest to dodatkowe świadczenie. W tym roku będzie to 1200 złotych brutto, czyli 981 złotych na rękę.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, która była gościem Programu 1 Polskiego Radia, podkreśliła, że "trzynasta emerytura będzie co roku gwarantowała emerytom dodatkowe świadczenie".

"ZUS jest gotowy do wypłaty"

- Dzięki dzisiejszemu podpisowi pana prezydenta już wszystko będzie mogło stać się faktem. Byliśmy świadkami, kiedy w Senacie opozycja nie chciała, żeby emeryci dostali to świadczenie. My natomiast pokazujemy, że dotrzymujemy słowa. Prezydent ma dzisiaj podpisać tę ustawę. ZUS jest gotowy do wypłaty - zapewniła.

usc 12.jpg
Emerytura nie musi oznaczać końca aktywności zawodowej. Przybywa pracujących seniorów

- Rząd zajmie się dziś czternastą emeryturą. To świadczenie dotyczące 2021 roku. Przy tej emeryturze będzie próg dochodowy na poziomie 2900 zł - tłumaczyła minister. - Tak jak w przypadku trzynastej emerytury objęci będą nią również wszyscy emeryci i renciści - zaznaczyła. - Minimalna emerytura wzrasta o 100 złotych - do kwoty 1200 zł - dodała.

Podczas rozmowy poruszono również temat "badań na temat potrzeb wśród młodych rodzin". - Pracujemy nad strategią demograficzną. Badania pokażą, jakie są potrzeby, aby młodzi ludzie podejmowali decyzje, żeby rodziło się więcej dzieci w małżeństwie. Strategia wyznaczy kierunki dalszego wsparcia rodzin - mówiła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Piotr Gociek
Gość: Marlena Maląg (minister rodziny, pracy i polityki społecznej)
Data emisji: 25.02.2020
Godzina emisji: 07.14

PR1/IAR/pb/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marlena Maląg: zrównoważony budżet pozwala na wypłatę 13. emerytury

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 21:38
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że w budżecie zabezpieczono środki na wypłatę 13. emerytury. Obecnie rząd czeka jedynie na podpis prezydenta Andrzeja Dudy, by uruchomić pakiet Emerytura Plus, na który przeznaczono 20 miliardów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"13 emerytura to obowiązek". Premier spotkał się z seniorami z Żabna

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 21:33
- Realizacja takich programów jak 13 emerytura, czy waloryzacja emerytur i rent to "obowiązek" wobec seniorów - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, który spotkał się w Krakowie z seniorami z Żabna (woj. małopolskie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd zajmie się czternastymi emeryturami. Mają być wypłacane w 2021 roku

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 04:33
Podczas wtorkowego posiedzenia rząd zajmie się projektem ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, tzw. czternastce. Przyjęcie projektu będzie oznaczało, że w przyszłym roku wypłacana byłaby nie tylko trzynasta, ale także czternasta emerytura.
rozwiń zwiń