Urodzeni 29 lutego obchodzą urodziny co 4 lata?

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 08:25
Wreszcie mogą zdmuchnąć świeczki na torcie i razem z rodziną i przyjaciółmi świętować urodziny. Mowa o tych, którzy urodzili się 29 lutego. W tym roku mamy rok przestępny, a taki dzień zdarza się raz na cztery lata. 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/mitifoto

Wojciech Staszewski, który urodził się 29 lutego, mówi w Programie 1 Polskiego Radia, że w latach przestępnych jego urodziny nabierają szczególnego charakteru. - Spotykamy się jak zawsze w rodzinnym gronie i jak zawsze jest tort, tylko jest różnica jeśli chodzi o świeczki na torcie - mówi i wyjaśnia, że jak jest rok nieprzestępny to liczba świeczek odpowiada jego wiekowi, a w tym roku na torcie nie będzie 32 świeczek, tylko 8. 

- Mój syn skończy 1 października 8 lat, więc będziemy wspólnie świętować nasze 8 lat. Jak to może tak być, że ojciec jest w wieku syna... taki paradoks, tak bywa - żartuje Wojciech Staszewski i dodaje, że jako dziecku było mu czasami przykro, ale teraz widzi dużo plusów obchodzenia urodzin 29 lutego. 

"Musi być uroczyście"

Kinga Jackowiak Kulhawy z Urzędu Stanu Cywilnego w Bełchatowie mówi, że w mieście nie ma wielu osób urodzonych 29 lutego. Dla niej samej jest to data wyjątkowa, bo tego dnia urodziły się jej dzieci - bliźnięta. 

- Wiele osób o nas pamięta. Co roku obchodzimy urodziny, ale jak przychodzi ten dzień - co 4 lata - spędzamy go wyjątkowo. Są dwa torty. Na jednym jest tyle świeczek, ile jest faktycznie lat - czyli w tym roku 24 - a na drugim będzie 6 świeczek. Musi być zabawnie i uroczyście - podkreśla. 

Polskie prawo wskazuje, że jeżeli w danych roku nie ma 29 lutego, wszystkie związane z nim terminy przypadają dzień wcześniej, więc osoby, które urodziły się 29 lutego o rok starsze stają się 28 lutego. 

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzą: Henryk Szrubarz, Daniel Wydrych

Materiał: Monika Gosławska 

Data emisji: 29.02.2020

Godzina: 7.43

kh


Zobacz więcej na temat: torty urodzinowe tort
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tłusty czwartek: dziś Polacy zjedzą 100 milionów pączków

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 12:30
Co roku jest w innym terminie, ale zawsze w czwartek poprzedzający Środę Popielcową. Według statystyk, tego dnia Polacy zjadają około 100 milionów pączków. Wraz z tłustym czwartkiem nadciąga odwieczny dylemat: jak zachować umiar?
rozwiń zwiń