Prof. Włodzimierz Gut: nie panikujmy z powodu koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 08:31
Gość Programu 1 Polskiego Radia zwraca uwagę, że ten wirus nie jest groźniejszy niż grypa. - Ona u nas jest, a koronawirus może będzie - mówi wirusolog. Przestrzeganie podstawowych zasad higieny w znacznym stopniu zapobiega zakażeniom.
Audio
  • Prof. Włodzimierz Gut: grypa już jest, a koronawirus może będzie (Sygnały dnia/Jedynka)

Wobec ekspansji koronawirusa na całym świecie dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił w Genewie "Dziesięć rad jak uniknąć zarażenia koronawirusem".

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

Grypa groźniejsza niż koronawirus

Profesor Włodzimierz Gut wskazuje, że na koronawirusa praktycznie nie chorują dzieci w wieku do 9 roku życia. Średnia zgonów to 75 lat i zazwyczaj wszyscy są obciążeni innymi chorobami. - To znaczy, chorowali na inne przypadłości i ich organizmy były osłabione - wyjaśnia ekspert.

Od momentu zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów koronawirusa mija ok. 5 dni. Dzień wcześniej taka osoba zaczyna zakażać. Profesor zwraca uwagę, że koronawirusa trudno stwierdzić, bo objawy są takie, jak przy każdym przeziębieniu. Wysoka temperatura, kaszel raczej z dolnych obszarów układu oddechowego i duszności. - Kto takich objawów nie miał choć raz w życiu? - pyta retorycznie.

Osoba chora jest w stanie zakazić innych w promieniu dwóch metrów wokół. Testy do wykrywanie tego wirusa są różne. Problemem jest to, że nie wykrywają żywego wirusa. Wynik testu, od momentu otrzymania próbki w laboratorium, otrzymuje się po ok. 48 godzinach. Ciężko jest też wyizolować osoby będące w kręgu ryzyka. Profesor podkreśla, że przy transporcie lotniczym z Chin łatwo wyizolować osoby chore. W transporcie drogowym, gdzie praktycznie nie ma granic, nikt nie jest w stanie sprawdzić kto, gdzie przejechał.

Najważniejsza profilaktyka

Do pozbycia się wirusa z rąk wystarczy zwykłe mydło. Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy to wystarczy, może kupić sobie specjalny preparat odkażający. - A jeśli nie ma takiego, to wystarczy spirytus 70% - radzi specjalista.

Profesor Włodzimierz Gut jest sceptyczny, jeśli chodzi o noszenie maseczek. Wyjaśnia, że maseczki powinien nosić chirurg, żeby nie zakazić pola operacyjnego. Powinien też nosić je chory, żeby nie zakazić tych, co będą przechodzili obok niego, a także personel, który zajmuje się chorymi. Innym takie maseczki są zbędne, a maseczka, jeśli nie zostanie zniszczona, jest bardzo dobrym źródłem zakażenia.

* * *

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadząca: Katarzyna Gójska

Gość: prof. Włodzimierz Gut (wirusolog, doradca Głównego Inspektora Sanitarnego)

Data emisji: 2.03.2020

Godzina: 7.15

ag

Czytaj także

"Nie można z koronawirusa zrobić problemu politycznego". Apel marszałek Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 21:43
- Posiedzenie Sejmu ws. koronawirusa pozwoli na przekazanie rzetelnych, uczciwych i prawdziwych informacji jak najszerszej grupie obywateli - mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Zaapelowała, by nie wykorzystywać wirusa do politycznej gry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest rządowy projekt ustawy ws. koronawirusa. Zajmie się nim sejmowa Komisja Zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 02:33
Na stronie internetowej Sejmu opublikowano rządowy projekt ustawy "o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji". W poniedziałek odbędzie się specjalne posiedzenie Sejmu w sprawie koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus coraz bliżej Polski. Paweł Szefernaker: jesteśmy przygotowani na każdą sytuację

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 07:49
- Musimy wyprzedzić pewne sytuacje, musimy być gotowi, stąd propozycja o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Dziś odbędzie się specjalne posiedzenie Sejmu w tej sprawie.
rozwiń zwiń