11 Orłów dla "Bożego Ciała". Jan Komasa: wydarzyła się niezwykła rzecz

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 10:16
W Teatrze Polskim w Warszawie wczoraj wieczorem (2.03) odbyła się gala Polskich Nagród Filmowych. 11 statuetek trafiła do twórców "Bożego Ciała", w tym za najlepszy film i reżyserię. Produkcja Jana Komasy stanęła na pierwszym miejscu wśród najlepiej ocenianych filmów przez Polską Akademię Filmową w ciągu 22 lat. 
Audio
  • 11 Orłów dla "Bożego Ciała" (Sygnały dnia/Jedynka)
Reżyser Jan Komasa podczas ceremonii wręczenia Polskich Nagród Filmowych - Orłów  w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.
Reżyser Jan Komasa podczas ceremonii wręczenia Polskich Nagród Filmowych - Orłów w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Foto: PAP/Leszek Szymański

- Wydarzyła się niezwykła rzecz. Oczywiście nie chodzi o to, żeby ścigać się na ilość statuetek. (...) Ważne jest podkreślanie tego, że jako środowisko musimy być razem, musimy się wspierać, bo bez tego nie będą powstawać nasze filmy lub nie będą tak bardzo niezależne jak udało się zrobić "Boże Ciało" - mówił Martynie Podolskiej reżyser filmu Jan Komasa. 

Odtwórcy głównych ról w "Bożym Ciele" - Aleksandra Konieczna i Bartosz Bielenia dostali statuetki za Najlepszą Główną Rolę Kobiecą i Męską. Nagrodzeni zostali też odtwórcy drugoplanowych ról w tym filmie: Łukasz Simlat i Eliza Rycembel. Podwójnie wyróżniony został scenarzysta polskiego kandydata do Oscara Mateusz Pacewicz, który otrzymał dwa Orły - za scenariusz i w kategorii Odkrycie Roku.

"Boże Ciało" zostało nagrodzone też m.in w kategoriach Najlepsze Zdjęcia (Orzeł dla Piotra Sobocińskiego) i Najlepszy Montaż (Przemysław Chruścielewski). W ręce reżysera Bożego ciała trafiła też Nagroda Publiczności.

Nagrodę za Najlepszy Film Dokumentalny dostali bracia Sekielscy za film "Tylko nie mów nikomu". Orzeł dla Najlepszego Filmu Europejskiego trafił do dystrybutora angielskiego obrazu "Faworyta" w reżyserii Yorgosa Lanthimosa. Najlepszym filmowym serialem fabularnym został uznany trzeci sezon "Watahy". W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrodę za charakteryzację. Trafiła do Dariusza Krysiaka za charakteryzację w filmie "Krew Boga".

Orła za Osiągnięcia Życia odebrała Maja Komorowska - To jest taka refleksja, że bardzo jest potrzebna wdzięczność. Ja jestem wdzięczna wszystkim reżyserom, myślę o studentach, którzy teraz są wspaniałymi aktorami - zaznaczyła. 

***

O "polskie Oscary" w tym roku walczyło 166 produkcji, filmów, fabularnych, dokumentalnych i seriali. Do Konkursu Głównego zakwalifikowały się 72 polskie filmy fabularne. W kategorii Najlepszy Film Dokumentalny członkowie Polskiej Akademii Filmowej wyłonili nominowanych spośród 79 tytułów, zaś do tytułu Najlepszego Filmowego Serialu Fabularnego pretendowało 15 produkcji.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia 

Materiał: Martyna Podolska 

Data emisji: 3.03.2020 r.

Godzina emisji: 7.46

IAR/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Samo znalezienie się wśród najlepszych to prestiż". Gliński o filmie "Boże Ciało"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 07:00
- Samo znalezienie się wśród najlepszych to ogromny prestiż dla twórców "Bożego Ciała" - ocenił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, komentując brak Oscara dla filmu Jana Komasy. Zwrócił też uwagę, że już trzeci rok z rzędu polski film jest obecny podczas ceremonii rozdania statuetek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orły 2020 rozdane. "Boże Ciało" wielkim zwycięzcą

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 01:39
"Boże Ciało" Jana Komasy zostało w poniedziałek nagrodzone Polską Nagrodą Filmową Orły 2020 w kategorii najlepszy film. Twórcy filmu odebrali także 10 innych statuetek, m.in. za najlepsze pierwszoplanowe i drugoplanowe role męskie i kobiece, reżyserię, scenariusz, montaż i zdjęcia.
rozwiń zwiń