Rzecznik rządu o zagrożeniu koronawirusem: nadzwyczajna sytuacja połączyła kluby parlamentarne

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 07:30
- Spotkanie było w dobrej atmosferze, jak na ostatnie lata, w których dochodzi do bardzo ostrych dyskusji w parlamencie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o spotkaniu ws. koronawirusa Piotr Müller, rzecznik rządu.
Audio
  • Piotr Müller: wczorajsze rozmowy były na poziomie, którego by oczekiwało wielu Polaków (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • Piotr Müller: wczorajsze rozmowy były na poziomie, którego by oczekiwało wielu Polaków (Sygnały dnia/Jedynka)

pap odprawa wojewodów 1200.jpg
"Państwo działa". Premier wziął udział w odprawie z wojewodami ws. koronawirusa

Jak zaznaczył gość radiowej Jedynki, choć różnice zdań się zdarzają, to wczorajsze rozmowy "były na poziomie, którego by pewnie oczekiwało wielu Polaków".

- Była mowa przede wszystkim o informowaniu, ponieważ pojawiały się wątpliwości, czy wszystkie informacje są publikowane, dlatego też będą regularne spotkania – powiedział o propozycjach i oczekiwaniach opozycji. Dodał, że pojawiło się kilka uwag odnośnie realizacji kwarantanny czy przepisów dotyczących prawa pracy, "które być może trzeba nieco inaczej sformułować".

Reagowanie z wyprzedzeniem

Jak podkreślił Piotr Müller, rząd jest otwarty na konstruktywną dyskusję ze strony innych klubów parlamentarnych. - Z racji, że skala zagrożenia nie jest do końca znana, wolimy reagować z wyprzedzeniem – powiedział.

szumowski_1200.jpg
"Testy są kupowane od wszystkich firm". Minister zdrowia odpiera zarzuty KO

Rzecznik rządu zaznaczył, że zdarzają się sytuacje, które ujawniają pewne luki. - Szpitale powiatowe czy samorządu województwa, na które bezpośrednio wpływu nie mamy, zgłaszają zapotrzebowanie na materiały, których obowiązek posiadania miały z innych przepisów prawa. To na szczęście niegroźne luki - ocenił polityk.

- Tak samo niestety zdarza się, że w ramach wniosków na 100 mln złotych, które uruchomił pan premier w ramach rezerwy, szpitale składają wnioski na rzeczy niezwiązane bezpośrednio z koronawirusem. Wtedy też sugerujemy, by wniosek ograniczył się do środków zabezpieczenia epidemicznego - zaznaczył Müller. - Mamy dużą rezerwę na sytuacje kryzysowe. To ponad miliard złotych, to ogromne pieniądze i w tej chwili nie widzimy takiego ryzyka, żeby były potrzebne większe, ale oczywiście zdrowie Polaków jest najważniejsze - dodał. Wyjaśnił, że jeśli dojdzie do sytuacji zagrożenia epidemią, ograniczone zostaną wydatki w innych miejscach.

Polityka migracyjna

- Jednym z priorytetów w tej chwili w Unii Europejskiej jest zatrzymanie ruchów migracyjnych na terenie całej Unii - powiedział Müller, odnosząc się do sytuacji na granicy grecko-tureckiej.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Kryzys migracyjny. Turcja umieszcza 1000 policjantów na granicy z Grecją

- Nie da się prosto tematu imigrantów rozwiązać. Deklarujemy wprost, że możemy pomagać finansowo poza granicami UE, wręcz uważamy, że jest to pewnym obowiązkiem obszaru unijnego - oświadczył polityk, oceniając, że "nie jest rozwiązaniem problemu wpuszczenie na teren UE kolejnych 2-3 mln osób, które będą miały ogromny problem z pracą". - To gigantyczny problem społeczny. Do ograniczenia go może dojść dzięki pomocy na zewnątrz UE - przyznał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Katarzyna Gójska
Gość: Piotr Müller (rzecznik rządu)
Data emisji: 6.03.2020
Godzina emisji: 07.15

pg/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Müller: mechanizm reagowania ws. koronawirusa zadziałał

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 10:39
To, jak wygląda obecnie sytuacja w związku z wykryciem pierwszego zarażenia koronawirusem w Polsce, jest dowodem na to, że wypracowany i komunikowany społeczeństwu mechanizm reagowania zadziałał - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Testy są kupowane od różnych firm". Minister zdrowia odpiera zarzuty KO

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 22:35
- Testy są kupowane od wszystkich firm, które zgłosiły taką gotowość - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, odnosząc się do wypowiedzi posłów Koalicji Obywatelskiej w sprawie rządowego zlecenia na produkcję testów na koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badania nad szczepionką na koronawirusa. Polska firma odegra istotną rolę

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 05:22
Polska firma KO-MED będzie współpracować z Amerykanami przy badaniach klinicznych szczepionki na koronawirusa. Będzie to możliwe dzięki współpracy z Akademią Medyczną stanu Wisconsin (Medical College of Wisconsin). Prezes KO-MED doktor Marek Konieczny powiedział Polskiemu Radiu, że testy kliniczne szczepionki mogą rozpocząć się w połowie tego roku.
rozwiń zwiń