Koronawirus w Polsce. Michał Wójcik: wokandy ograniczone do pilnych spraw

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 09:20
W sądach, zakładach karnych i innych instytucjach związanych z resortem sprawiedliwości wdrażane są procedury bezpieczeństwa zdrowotnego i ochrony epidemiologicznej rekomendowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Głównego Inspektora Sanitarnego i prezesów sądów.
Audio
  • Koronawirus. Wiceminister sprawiedliwości: wokandy ograniczone do najbardziej pilnych spraw (Sygnały dnia/Jedynka)
Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik
Wiceminister sprawiedliwości Michał WójcikFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Jak podkreślił w audycji "Sygnały dnia" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, zgodnie z ustalonymi zaleceniami, do 31 marca we wszystkich sądach w całym kraju wokandy ograniczone są tylko do najbardziej pilnych spraw. - Przeprowadziliśmy wielką akcję logistyczną dotyczącą przesuwania wokand w sądach - powiedział. Przeprowadzona została także akcja informacyjna, dzięki której do stron postępowań sądowych oraz samorządów zawodów prawniczych dotarły wiadomości o sposobie funkcjonowania sądów w najbliższym czasie.

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało do prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych listę spraw pilnych, które nie mogą być przekładane na późniejszy termin. Są to sprawy rekomendowane do rozpoznania w trybie niecierpiącym zwłoki. Zostały one wyłączone z zarządzeń dotyczących odwoływania rozpraw i posiedzeń z udziałem stron. Są wśród nich m.in. sprawy dotyczące tymczasowego aresztowania, sprawy rodzinne i opiekuńcze, przeciwdziałania przemocy domowej, wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Sprawiedliwości prezesi sądów uruchomili specjalne mechanizmy ochrony przed zarażeniem koronawirusem. Stosowane są procedury wzmożonej higieny i ograniczania kontaktów z osobami, które wracają z zagranicy z rejonów zagrożeń. Prowadzone są przesłuchania świadków za pomocą video, stosuje się telepracę. W budynkach sądowych dostępne są płyny odkażające, mierzona jest temperatura osób, które wchodzą do sądów. Ograniczono lub wstrzymano działanie biur obsługi interesantów i czytelni akt sądowych.

Dwa pierwsze zakłady penitencjarne z ograniczeniem wizyt

Michał Wójcik, który jest przedstawicielem resortu w Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego odpowiedzialnym za więziennictwo, przekazał, że podjęto decyzję o tym, aby ograniczyć wizyty w dwóch pierwszych jednostkach penitencjarnych - w Cieszynie oraz w Bielsku-Białej. - Zrobiliśmy to, aby chronić osoby, które znajdują się w więzieniach - wyjaśnił. W zależności od zaleceń służb sanitarnych, mogą zostać wprowadzone obostrzenia lub całkowity zakaz widzeń w zakładach karnych. 

Wiceminister sprawiedliwości wskazał, że zakłady przywięzienne i jednostki budżetowe podległe ministerstwu będą produkować maseczki ochronne (w niektórych zakładach produkcja już ruszyła), a także mogą uruchomić produkcję specjalnych kombinezonów i środków dezynfekujących.

Gość radiowej Jedynki przypomniał, że już dwa tygodnie temu przygotowane zostały specjalne procedury dotyczące wszystkich osób, które trafiają do zakładów penitencjarnych. W aresztach śledczych i zakładach karnych dokonywany jest profilaktyczny pomiar temperatury ciała wszystkim osobom wchodzącym na ich teren. Kontroli poddawani są także osoby odwiedzające osadzonych. Służba Więzienna apeluje, aby osoby chcące odwiedzić bliskich, w przypadku wystąpienia u nich objawów infekcji górnych dróg oddechowych pozostały w domach.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości)

Data emisji: 16.03.2020

Godzina emisji: 08.15

kk

Czytaj także

Wiceszef MSWiA: Polacy zdają dzisiaj egzamin z odpowiedzialności

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 07:34
- Trzeba przyznać i potwierdzić, że nasi rodacy zachowują się w tej trudnej sytuacji bardzo, bardzo odpowiedzialnie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSW Paweł Szefernaker, odnosząc się do sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liczba zakażonych może wzrosnąć lawinowo. Minister zdrowia ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 08:20
- Musimy się przygotować na to, że w tym tygodniu będziemy mieli czterocyfrowy wynik liczby osób zakażonych koronawirusem - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister zdrowia Łukasz Szumowski.
rozwiń zwiń