Wyjazd do sanatorium a koronawirus. Co z miejscem w kolejce?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 12:00
Uzdrowiska w całym kraju zawiesiły swoją działalność. Związane jest to z ogłoszonym w Polsce stanem zagrożenia epidemicznego. Osoby, które miały zaplanowane wizyty w sanatoriach muszą przełożyć swoje wyjazdy. 
Audio
Sanatorium Uzdrowiskowe w Ciechocinku
Sanatorium Uzdrowiskowe w CiechocinkuFoto: PAP/Tytus Żmijewski
Ci, którzy rozpoczęli wcześniej pobyt w uzdrowisku, mogą go kontynuować lub wrócić do domu.

Część osób uznała, że lepiej pozostać w sanatorium niż przemieszczać się do swojego miejsca zamieszkania dodatkowo się narażając. Tym bardziej, że na miejscu mają nie tylko opiekę lekarską i pielęgniarską, ale także wyżywienie.

Kuracjuszy przebywa u nas garstka. Te osoby mają zabiegi, ale prawie nie wychodzą na zewnątrz. Wszystko jest odnotowywane i kontrolowane  - mówi w Programie 1 Polskiego Radia burmistrz Muszyny Jan Golba.

Dyrektor ds. lecznictwa w uzdrowisku Krynica-Żegiestów Ewa Piechura-Janczura informuje w radiowej Jedynce, że w sanatorium zarówno fizjoterapeuci jak i pozostały personel pracują normalnie. - Zachowane są wszelkie środki ostrożności i wszystko jest pod kontrolą. Czuwamy nad pacjentami, ta czujność jest w tej chwili wręcz dodatkowo wzmożona - dodaje.


Co z miejscem w kolejce?

Jeżeli pacjent posiada potwierdzone przez oddział wojewódzki NFZ skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, które ma rozpocząć się po 14 marca br., powinien pozostać w domu.

Jak poinformował NFZ, skierowanie do sanatorium będzie mogło być zrealizowane w późniejszym terminie, z zachowaniem obecnego miejsca w kolejce oczekujących.

Szczegółowych informacji udzielą oddziały wojewódzkie NFZ. Pracownicy oddziałów Funduszu telefonują do osób, które miały w najbliższych dniach rozpocząć turnus leczniczy w uzdrowisku, aby poinformować ich o sytuacji.​

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzą: Karolina Rożej, Grzegorz Jankowski

Materiał: Monika Chrobak

Data emisji: 18.03.2020

Godzina: 6.42

Jedynka/IAR/PAP/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus. Czy można wyjść na spacer z małym dzieckiem?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 12:46
- Czy można wyjść z dzieckiem w wieku przedszkolnym na spacer ? Czy takie małe dziecko powinno zostać w domu? - pyta pani Regina z Warszawy. Odpowiedź w specjalnym poradniku Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń