Jan Krzysztof Ardanowski: zapasy są duże, brak żywności nam nie grozi

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 07:25
- Produkcja polskiego rolnictwa jest bardzo wysoka - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Uspokoił, że nie grozi nam sytuacja, w której żywności w sklepach zabraknie. - Mamy bardzo duże zapasy - oświadczył.
Audio
  • Jan Krzysztof Ardanowski: żywności nam nie zabraknie (Sygnały dnia/Jedynka)
Jan Krzysztof Ardanowski
Jan Krzysztof ArdanowskiFoto: Polskie Radio

W związku z zagrożeniem koronawirusem niektórzy obywatele martwią się o zapasy żywności. Wielu Polaków zrobiło bardzo duże zakupy na czas pewnych ograniczeń związanych z pandemią.

Czytaj więcej
eastnews ardanowski 1200.jpg
Ardanowski uspokaja ws. koronawirusa: produkcja jest na wysokim poziomie

"Produkcja rolnictwa jest bardzo wysoka"

Minister rolnictwa przyznał, że "zakupy były w pewnym sensie psychologicznie uzasadnione". - Ludzie nie wiedzieli, czy sklepy spożywcze będą funkcjonować. Zapewniam, że będą. Nie wiedzieli, jak długo nie będą mogli robić zakupów. Naturalną reakcją jest kupowanie więcej - ocenił.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Produkcja żywności idzie pełną parą. Wszystko przez epidemię

- Nie ma żadnych obaw i żadnego strachu o to, że w Polsce zabraknie żywności. To chwilowe wykupienie w sklepach już zostało nadrobione - oświadczył Ardanowski. Zaznaczył, że "produkcja polskiego rolnictwa jest bardzo wysoka".

"Mamy duże zapasy"

- Na rynku wewnętrznym produkowane jest tyle żywności finalnej przez zakłady przetwórcze, ile potrzebował handel. Jeżeli gwałtownie, w ciągu kilku dni, z półek zniknęły produkty, to potrzeba kilku, kilkunastu dni, żeby je bądź dostarczyć (...), bądź wyprodukować - wyjaśnił minister rolnictwa.

>>>[ZOBACZ TAKŻE] 36 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w sumie 287. Pięć osób zmarło

Czytaj więcej
KPRM mateusz morawiecki free 1200.jpg
Premier: ustawa o "tarczy antykryzysowej" będzie gotowa do piątku

Ardanowski ocenił, że "biorąc pod uwagę porę roku, zapasy są absolutnie wystarczające". Wskazał, że dysponujemy wystarczającą ilością pszenicy, warzyw czy nabiału.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której gość radiowej Jedynki opowiedział o działaniach, jakie podejmuje państwo w związku z sygnałami, że niektórzy nieuczciwi sprzedawcy próbują zarobić na pandemii, podnosząc ceny żywności.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Jan Krzysztof Ardanowski (minister rolnictwa)

Data emisji: 19.03.2020

Godzina emisji: 7.15

msze

Czytaj także

Politycy PiS i PO zgodni: w Polsce jedzenia nie zabraknie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 19:24
Senator PiS Maria Koc i Janusz Cichoń, poseł PO dyskutowali w Programie 1 Polskiego Radia o skutkach pandemii koronawirusa w Polsce. - Jesteśmy jednym z największych producentów żywności w Europie - uspokajała polityk reprezentująca partię rządzącą. Przedstawiciel opozycji mówił z kolei, że nie obawiałby się o realizację dostaw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa: nie ma powodu do wzrostu cen żywności

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 17:00
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski uważa, że nie ma powodów do wzrostu cen żywności. W Polsce surowce rolne są tanie i jest ich pod dostatkiem. Nieuzasadnione podnoszenie cen produktów spożywczych jest działaniem na szkodę obywateli i naszego państwa - podkreśla szef resortu.
rozwiń zwiń