Wiceminister zdrowia: im więcej autobusów na ulicach miast, tym bezpieczniej

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 07:46
- Jeżeli chcemy wszyscy walczyć z koronawirusem, stosujmy się do wprowadzonych zaleceń. Dlatego im więcej środków komunikacji publicznej na ulicach miast, tym bezpieczniej. Wiem, że to dodatkowe koszty, ale sytuacja jest wyjątkowa - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Audio
  • Waldemar Kraska o wprowadzonych przez rząd nowych ograniczeniach w związku z pandemią koronawirusa (Sygnały dnia/Jedynka)
Waldemar Kraska
Waldemar KraskaFoto: Polskie Radio

Od północy w środę obowiązują wprowadzone przez rząd nowe ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi. Zaostrzenie przepisów sprawiło, że np. w publicznych środkach transportu - autobusach czy tramwajach - tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta.

krakow-1200-pap.jpg
Ograniczenia dot. przemieszczania się i wychodzenia z domu. Na czym polegają i do kiedy obowiązują?

Waldemar Kraska wyjaśniał, kto ma kontrolować liczbę osób jadących np. autobusem. - Myślę, że ten obowiązek spoczywa na kierowcy. To on ma za zadanie dopilnować, aby w pojeździe podróżowała odpowiednia liczba osób. To bardzo ważne ze względów epidemiologicznych. Niestety, jadąc dziś do pracy w ministerstwie widziałem, jak z jednego z autobusów wysiadło tylu pasażerów, że jechało nim więcej podróżnych, niż mogło - powiedział wiceminister zdrowia.

"Stosujmy się do zaleceń"

Kwestia zajęcia połowy miejsc siedzących w publicznych środkach transportu wzbudziła sporo emocji, bo przed wejściem w życie nowych ograniczeń część samorządów (m.in prezydenci Warszawy, Gdańska czy Poznania) wprowadziło weekendowy rozkład jazdy. Rzadsze kursy autobusów i tramwajów sprawiły, że podróżowało nimi więcej osób niż powinno ze względów bezpieczeństwa.

- Rzeczywiście był taki moment, że weekendowy rozkład jazdy zwłaszcza w godzinach szczytu sprawił, że w autobusach pasażerowie siedzieli obok siebie. To stwarzało ogromne zagrożenie. Dlatego im więcej kursuje autobusów i tramwajów, tym bezpieczniej. Wiem, że może to powodować dodatkowe koszty, ale jesteśmy w wyjątkowej sytuacji. Jeżeli chcemy wszyscy walczyć z SARS-CoV-2, jeżeli chcemy, żeby epidemia trwała jak najkrócej i miała jak najmniejsze skutki dla nas wszystkich, to powinniśmy się stosować do wprowadzonych zaleceń - podkreślił Waldemar Kraska.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Stan epidemii w Polsce. Co to oznacza?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia)
Data emisji: 26.03.2020
Godzina emisji: 7.15

bb/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się, będą dotyczyć każdego z nas

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 12:47
- To, że mamy mniejszy przyrost zachorowań, niż się spodziewaliśmy, nie może nas usypiać. Konieczne jest wprowadzenia w Polsce kolejnych obostrzeń w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szumowski: nowe obostrzenia będą obowiązywać od dzisiaj do 11 kwietnia

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 13:28
- "Zostańmy w domu" wprowadzamy teraz praktycznie w życie. W tym rozporządzeniu będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza naprawdę potrzebnymi sytuacjami: kiedy idziemy do pracy, kiedy idziemy do sklepu, do apteki, do lekarza - mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zobacz, co wolno zgodnie z nowymi zasadami bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 07:20
Zakaz zgromadzeń i nieuzasadnionego wychodzenia z domu - to nowe ograniczenia, wprowadzone przez rząd, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Dom opuścić możemy tylko w konkretnym celu - by dojechać do pracy, pomóc osobom potrzebującym w czasie walki z epidemią, lub "załatwić sprawy niezbędne do życia codziennego".
rozwiń zwiń