Pulmonolog: mamy pełniejszą wiedzę, jak leczyć chorych na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 10:00
- W światowych mediach medycznych w ciągu ostatniego miesiąca opublikowano ponad tysiąc prac na temat leczenia chorych na COVID-19. Miesiąc temu było ich dziesięć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Adam Antczak. 
Audio
  • Prof. Adam Antczak o walce z koronawirusem (Sygnały dnia/Jedynka)
Karetka przed szpitalem w Warszawie
Karetka przed szpitalem w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 23 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. W sumie liczba osób zakażonych w Polsce wynosi 1244. 16 osób zmarło.

- To, co jest naszą pewną przewagę w stosunku choćby do tego, co działo się we Włoszech to to, że w Polsce dość wcześnie wiedzieliśmy, że podstawą uniknięcia choroby i dramatycznego jej rozprzestrzeniania się jest izolacja. To, że zostajemy w domu jest nieprawdopodobnie ważne, bo zostając w domu, pozwalamy na mniejszą dynamikę epidemii - mówi w "Sygnałach dnia" prof. Antczak.

Czytaj więcej
lekarz 1200.jpg
Lekarz: pozwólcie nam móc się zabezpieczyć

Skuteczna izolacja

- W Polsce skutecznie się izolujemy i dynamika epidemii, którą obserwujemy, jest nieco spłaszczona. To powoduje, że mamy szansę mieć być może dłuższą epidemię, ale bez gwałtownego przyrostu chorych wymagających hospitalizacji, którego system opieki zdrowotnej by nie zniósł - zaznacza pulmonolog. 

Lekarz podkreśla także, że mamy obecnie pełniejszą wiedzę, jak leczyć chorych na COVID-19, jakie leki podawać. - Wiemy, że w tej chwili głównym lekiem jest lek antymalaryczny. Jest on obecny we wszystkich światowych wytycznych i w Polsce też go mamy - podkreśla.

Bezcenne informacje z Włoch

- Doświadczenia włoskie są dla nas absolutnie bezcenne, bo szereg informacji napływających z Włoch jest właściwie natychmiast tłumaczona na język polski. W tej chwili mamy wiedzę, którzy pacjenci są szczególnego ryzyka, w którym momencie trzeba myśleć o wspomaganiu wentylacji, którzy pacjenci mogą rozwinąć tak głęboką niewydolność oddechową, że będą wymagali respiratora - wylicza prof. Adam Antczak. - Jeśli tylko zasoby kraju i służby zdrowia wystarczą, mamy szansę na to, że w Polsce nie będziemy mieli tak dużej liczby zgonów - dodaje,

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Katarzyna Gójska
Gość: prof. Adam Antczak (pulmonolog)
Data emisji: 27.03.2020
Godzina emisji: 8.40

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Testy w kierunku koronawirusa. Resort zdrowia podał dane dot. zbadanych próbek

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 14:32
W kierunku koronawirusa zbadano dotychczas ponad 26 tys. próbek, w ciągu ostatniej doby wykonano 3,3 tys. testów - podało w środę Ministerstwo Zdrowia.
rozwiń zwiń