Bociany są już w Polsce. Wiosna rozpoczęta!

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 11:58
- Już dawno widok bocianów w gniazdach, nie cieszył tak jak w ostatnich dniach - mówią mieszkańcy okolic Gniezna. Do naszego kraju powracają bociany. W związku z tym wiosnę można uznać za oficjalnie rozpoczętą!
Audio
  • Bociany przyleciały do Polski (Sygnały Dnia/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Ludowe przysłowia już od dawien dawna podkreślały ważną rolę dla mieszkańców wsi. Ptaki w ludowej kulturze symbolizują m.in. wiosnę, szczęście i zmartwychwstanie.

Ludzie lubią bociany, bociany lubią ludzi

Pod wielkopolskim Kiszkowem znajduje się kilkadziesiąt bocianich gniazd. - Jest jeden przypadek na terenie gminy, że bocian przychodzi i puka do drzwi. Z lenistwa nie lata na łąkę szukać (pożywienia – red.), tylko idzie bezpośrednio do człowieka - mówi ornitolog Bartosz Krąkowski.

Potwierdza to jeden z gospodarzy z Łagiewnik Kościelnych, który z zegarkiem na ręku dokarmiał bociana o godz. 5.00 bądź 7.00.

Dlaczego bociany upodobały sobie akurat okolice Kiszkowa? Prawdopodobnie z powodu 15-kilometrowego pasa pozostałości po łąkach, pastwiskach i żyznych polach. W takich warunkach łatwiej zdobyć pokarm.

Źródło: Mikołaj / Youtube

Bociany są mięsożerne

Jak okazuje się, bociany jedzą nie tylko żaby. Ich pokarmem są także pisklęta skowronków, kuropatw czy bażantów. - Są drapieżnikami, które jedzą mięsko. Są owadożerne i mięsożerne. Mogą zjeść nawet świeżo urodzone zające - tłumaczy Bartosz Krąkowski.

Według szacunków latem w Polsce mieszka około 66 proc. światowej populacji bocianów.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Daniel Wydrych

Reporter: Rafał Muniak

Data emisji: 28.03.2020

Godzina emisji: 6.36

DS