Jarosław Kaczyński: odłożenie wyborów byłoby sprzeczne z konstytucją, nielegalne

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 07:26
– Dzisiaj nasi przeciwnicy oceniają swoje szanse jako bardzo niewielkie i uważają, że za rok będzie inaczej – mówił w Programie 1 Polskiego Radia prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do żądań opozycji, by przesunąć termin wyborów prezydenckich.
Audio
  • Jarosław Kaczyński: odłożenie wyborów byłoby sprzeczne z konstytucją, nielegalne (Sygnały dnia /Jedynka)
Prezes PiS Jarosław Kaczyński był gościem Sygnałów dnia
Prezes PiS Jarosław Kaczyński był gościem "Sygnałów dnia"Foto: W.Kusiński/PR

Jarosław Kaczyński skrytykował w "Sygnałach dnia" postawę opozycji, która ze względu na epidemię koronawirusa domaga się przeniesienia wyborów prezydenckich, przewidzianych na 10 maja, na inny termin – np. za rok.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Wicerzecznik PiS o dacie wyborów: głęboko wierzymy, że do 10 maja sytuacja się poprawi

Aby przeprowadzić w obecnych warunkach bezpieczne wybory, posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy w sprawie szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r., zgodnie z którym wszystkim wyborcom byłaby udzielona możliwość głosowania korespondencyjnego.

PAP Zbigniew Ziobro 2 1200.jpg
Zbigniew Ziobro: wybory prezydenckie powinny odbyć się 10 maja, ale korespondencyjnie

"Nie chcemy złamać konstytucji"

Prezes PiS mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że nie potrafi zrozumieć postawy opozycji w tej sprawie, gdyż, według konstytucji, wybory powinny odbyć się w wyznaczonym terminie, który może być zmieniony tylko w przypadku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego. Jednakże, jak argumentował Jarosław Kaczyński, nie zostały spełnione ku temu warunki. – My nie chcemy złamać konstytucji, co oznacza, że chcemy przestrzegać także tego jej przepisu, który mówi o zabezpieczeniu życia i zdrowia obywateli – podkreślił.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Maciej Kożuszek: zaufanie do instytucji państwowych jest sprawą kluczową

Zapewniał przy tym, że proponowane przez PiS wybory korespondencyjne „całkowicie zabezpieczają życie i zdrowie obywateli”. – To są wybory całkowicie bezpieczne, zarówno dla tych, którzy w nich uczestniczą, jak i tych, którzy je organizują i którzy pracują przy przeprowadzeniu aktu wyborczego – zapewniał.

Zdaniem prezesa PiS opozycja, żądając przeniesienia terminu wyborów, liczy, że cały proces wyborczy zacznie się od nowa i ma nadzieję na poprawę notowań swoich przedstawicieli, które są obecnie niskie.

Idzie kryzys

– Wiadomo, że w tej chwili zaczyna się w świecie, a co za tym idzie także i w Polsce, ciężki kryzys ekonomiczny i to takiego typu, jaki dotąd nie występował. I za rok będziemy pewnie w fazie takiej bardzo być może bolesnej walki z tym kryzysem, i to też pewnie jest wzgląd, który jest brany pod uwagę przez opozycję. Chodzi o to, że wtedy ludzie zawsze mają jakieś pretensje do władzy, a dzisiaj ta władza robi wszystko, żeby kryzysowi i jego skutkom, także skutkom społecznym zapobiegać – mówił Jarosław Kaczyński.

– Dzisiaj prawdopodobnie nasi przeciwnicy oceniają swoje szanse jako bardzo niewielkie, a uważają, że za rok będzie inaczej. Czy uważają słusznie? To jest inna kwestia. Być może niesłusznie, ale tak uważają i dlatego chcą za wszelką cenę odłożyć wybory, nawet w takiej sytuacji, kiedy jest wymóg konstytucyjny i jednocześnie pełne zabezpieczenie wobec skutków trwającej w tej chwili w Polsce epidemii – oceniał lider PiS.

Dobra praca prezydenta

Komentując wysokie notowania prezydenta Andrzeja Dudy, prezes PiS ocenił, że w trudnej sytuacji, w jakiej z powodu epidemii znalazła się Polska, "po prostu się sprawdza". Dodał przy tym, że we wcześniejszym okresie też cieszył się on wysokim poparciem.

Jarosław Kaczyński powiedział również, że nie ma żadnych przesłanek wskazujących, że w przypadku głosowania korespondencyjnego mogłoby dojść do sfałszowania wyborów. – Tu, przy użyciu różnego rodzaju oznaczeń materiałów wyborczych, sfałszowanie będzie ogromnie trudne – ocenił.

"Stabilizacja władzy jest niesłychanie ważna"

Wyraził również nadzieję, że prezes współtworzącego rząd Porozumienia, Jarosław Gowin, zagłosuje ostatecznie za przeprowadzeniem wyborów korespondencyjnych 10 maja, chociaż do tej pory wypowiadał się przeciwko temu. – Mam nadzieję, że to będzie decyzja racjonalna i zgodna z konstytucją, a w tej chwili jedyna decyzja zgodna z konstytucją to decyzja o przeprowadzeniu wyborów – podkreślił.

– Mam nadzieję, że Gowin pójdzie razem z obozem, do którego należy i dzięki któremu pełni wysoką funkcję państwową – zaznaczył Kaczyński. Jak podkreślił, "trzeba pamiętać, że czeka nas walka z koronawirusem, ale czeka nas także walka z niezwykle ciężkim kryzysem ekonomicznym". - Konsolidacja, stabilizacja władzy jest niesłychanie ważna – powiedział lider PiS.

Jarosław Kaczyński mówił również o postawie części środowisk sędziowskich w kwestii wyborów i wspominał św. Jana Pawła II w 15. rocznicę jego śmierci.***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Jarosław Kaczyński (prezes PiS)

Data emisji: 03.04.2020

Godzina emisji: 07.16

pp/kh

Czytaj także

Wicerzecznik PiS o dacie wyborów: głęboko wierzymy, że do 10 maja sytuacja się poprawi

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 08:34
- Jeżeli nie będzie takiej sytuacji, że należy wprowadzić któryś ze stanów nadzwyczajnych, efektem czego jest przesunięcie wyborów, to te wybory, zgodnie ze wszystkimi zapisami prawa, zgodnie z procesem demokratycznym muszą się odbyć - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Mieczysław Ryba: stan wyjątkowy z powodów wyborczych byłby złamaniem konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 11:07
- Jeślibyśmy wprowadzali stan wyjątkowy tylko po to, żeby przesunąć wybory, to każdy kolejny przywódca czy rządzący, mógłby to czynić. Powody wyborcze nigdy nie mogą być uzasadnieniem dla wprowadzenia stanu wyjątkowego. To by było totalne złamanie konstytucji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba.
rozwiń zwiń