Dyrektor NCK o "Kulturze w sieci": program powstał, aby wspierać instytucje kultury

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 09:42
- Program pojawił się w ramach tarczy antykryzysowej z inicjatywy wicepremiera Piotra Glińskiego, po to, żeby w czasie epidemii wspomóc instytucje kultury i działania, które były realizowane w bezpośrednim kontakcie, mogły znaleźć swoje ujście w internecie - mówi w "Sygnałach Dnia" Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK. 
Audio
  • Dyrektor NCK o programie "Kultura w sieci" (Sygnały dnia/Jedynka)
Rafał Wiśniewski
Rafał Wiśniewski Foto: Polskie Radio

"Kultura w sieci" to nowy program dotacyjny Narodowego Centrum Kultury o wartości 15 milionów złotych. Jego zadaniem jest wsparcie instytucji, organizacji pozarządowych i podmiotów gospodarczych działających w dziedzinie kultury, a odczuwających trudności z powodu epidemii koronawirusa. Program ma na celu również zwiększenie dostępu obywateli do dóbr kultury za pośrednictwem internetu. 

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury informuje, że nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Kultura w sieci" trwa do połowy kwietnia. - Następnie przez dwa tygodnie analizujemy i wybieramy te najlepsze - mówi Rafał Wiśniewski.

Gość audycji dodaje, że po dwutygodniowej procedurze konkursowej, od 1 maja do 31 października beneficjentom programu będą wypłacane środki na działalność kulturalną.


galeria nck 1200 gmm.JPG
Wirtualne wystawy, webinaria wśród propozycji kulturalnych NCK

Stypendia od ministra kultury 

Inicjatywa składa się nie tylko z dotacji wspomagających instytucje kultury i organizacje pozarządowe, ale także z programu stypendialnego ministra kultury dla osób fizycznych, czyli twórców i artystów. - W ramach programu jest jeszcze 5 mln, które wicepremier Piotr Gliński przeznaczy na stypendia, więc w ramach tarczy antykryzysowej, tego pierwszego działania, zostało przeznaczone 20 mln złotych - wyjaśnia dyrektor NCK. - Jest więc wsparcie zarówno instytucjonalne, jak i prywatne dla poszczególnych twórców i artystów - zaznacza.

Program "Kultura w sieci" nie obejmuje instytucji narodowych, instytucji prowadzonych lub współprowadzonych przez MKiDN szkół ani uczelni artystycznych. 

Działalność Narodowego Centrum Kultury 

Gość audycji podkreśla, że "Kultura w sieci" to nie jest jedyny program oferowany przez NCK i placówka stara się jak najskuteczniej wspomagać artystów w tym trudnym czasie epidemii. - Na wsparcie kultury w tym roku przeznaczonych zostaje 70 mln złotych  w ramach 9 programów i ciągle szukamy rozwiązań, które mogą wspierać działanie instytucji kultury - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 


***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzi: Piotr Gociek 

Gość: Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury)

Data emisji: 7.04.2020 r. 

Godzina emisji: 8.15

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kina, teatry, opery, filharmonie i muzea w Polsce zamknięte z powodu koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 12:00
- Rząd zdecydował o zawieszeniu od czwartku funkcjonowania instytucji kultury - teatrów, oper, filharmonii, muzeów, kin i sieci kinowych oraz uczelni i szkół artystycznych wszystkich szczebli - poinformował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualne wystawy, webinaria wśród propozycji kulturalnych NCK

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 12:10
Narodowe Centrum Kultury za pomocą hasła #zostańwdomuzkulturą przedstawia ofertę kulturalną na czas walki z koronawirusem. Wśród bogatej oferty znalazły się m.in. wystawy w sieci, bezpłatne szkolenia on-line czy filmy dokumentalne. Nie zabrakło również propozycji dla miłośników muzyki. 
rozwiń zwiń