Koronawirus w Polsce. Wyjazd na święta może zakończyć się mandatem?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 10:20
Policjanci cały czas apelują o pozostanie w domach i stosowanie się do nowych przepisów i obostrzeń. Niestety, nie wszyscy wzięli sobie do serca te apele. Ponad milion złotych kary w ciągu tygodnia nałożyła Główna Inspekcja Sanitarna za łamanie przepisów dotyczących zapobiegania chorobom zakaźnym. Przepisy te w odniesieniu do koronawirusa funkcjonują od 1 kwietnia.
Audio
  • Koronawirus w Polsce. Policja wystawia mandaty (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Rzecznik GIS Jan Bondar poinformował, że kary te są nakładane między innymi za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny i izolacji. Podkreślił, że mogą być nakładane dotkliwe kary pieniężne lub w wyjątkowych sytuacjach mogą być składane wnioski do prokuratury. 

Czytaj więcej
wypadek free 1200.jpg
Jak wygląda pomoc drogowa w czasie pandemii?

Wysokie mandaty

I tak oto w Zakopanem snowboardzista próbował dostać się na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dwa razy został zawrócony przez straż parku. Za trzecim razem policja wypisała mandat.

W Olkuszu kilkadziesiąt osób postanowiło zobaczyć pobliską atrakcję - Pustynię Błędowską. Mundurowi wystawili 18 mandatów, pouczyli pięć osób, a wobec czterech skierowali wniosek o ukaranie do sądu.

Wysokie kary posypały się także m.in. w Krakowie. Od 10 do 12 tysięcy złotych muszą zapłacić osoby, które spacerowały, siedziały na ławkach czy jeździły na rowerze po mieście. Najwyższą karą w wysokości 12 tysięcy złotych został ukarany w Krakowie rowerzysta, który jechał ścieżką rowerową przez Bulwary Wiślane. Policja tłumaczy, że znajdował się w obrębie parku, który został odgrodzony taśmą.

Cztery mandaty o łącznej wartości 1800 zł nałożono w Pomorskiem podczas weekendu osobom, które złamały zakaz wstępu do Lasów Państwowych.

A to tylko kilka przykładów łamania zakazów w związku z koronawirusem.

Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma przeciw niemu szczepionki, można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma przeciw niemu szczepionki, można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu.

Święta w domu

Niestety także podróż do rodziny na święta może zakończyć się mandatem. Według nowych obostrzeń obowiązuje zakaz przemieszczania się z wyjątkiem niezbędnych potrzeb dnia codziennego w tym między innymi dojazdu do pracy czy sklepu.

Interpretacja tego przepisu leży po stronie policjantów, którzy każdy przypadek rozpatrują indywidualnie i nałożyć mogą mandat w wysokości do 500 złotych.

Przed świętami kierowcy lubią także zadbać o swoje auta. W czasie epidemii o myjniach samochodowych możemy jednak zapomnieć. Policjanci pilnują, czy kierowcy nie korzystają z takich miejsc.

***

Kara, która może być nałożona na osobę łamiącą obejmującą kwarantannę, a także na osoby, które nie przestrzegają ograniczeń dotyczących przemieszczania się i zgromadzeń w miejscu publicznym, może wynosić nawet 30 tys. zł. Osobom, które – mając świadomość zakażenia koronawirusem – narażają na to zakażenie innych, grozi do 5 lat więzienia, a w przypadku narażenia wielu osób – do 10 lat.

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzi: Karolina Rożej

Materiał: Teresa Gut

Data emisji: 8.04.2020

Godzina: 6.44

Jedynka/IAR/kh

Czytaj także

By oszukać policję, udawał kobietę objętą kwarantanną. "To nie primaaprilisowy żart"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 13:15
Poddany kwarantannie mężczyzna, chcąc przechytrzyć policjantów, udawał swoją partnerkę. Zmienił głos na wyższy i włożył na głowę kapelusz. Kobieta, która powinna być w domu, wyszła wyprowadzić psa. Za złamanie przepisów grozi jej do 5 tys. zł kary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tysiące mandatów i wniosków o ukaranie przez sąd. Policja podsumowuje przestrzeganie obowiązujących ograniczeń

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 12:18
- Od wejścia w życie ograniczeń w zakresie gromadzenia się i przemieszczania wystawiono 9,7 tys. mandatów. W ponad 2,3 tys. przypadków skierowano wnioski do sądu o ukaranie - poinformował rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.
rozwiń zwiń