"Strona amerykańska jest gotowa na współpracę". Krzysztof Szczerski o rozmowie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 08:00
- Prezydenci Polski i USA pokazują wolę polityczną i zgodę państwową na współpracę. Potrzebna jest wzajemna pomoc w czasach pandemii - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Szczerski. Szef Gabinetu Prezydenta RP odniósł się w ten sposób do telefonicznej rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem.
Audio
  • Krzysztof Szczerski o rozmowie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem (Jedynka/Sygnały dnia)
Krzysztof Szczerski
Krzysztof SzczerskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Prezydenci Polski i USA odbyli rozmowę telefoniczną, w której omówili wspólne wysiłki w walce z epidemią COVID-19. "Prezydent Trump podziękował prezydentowi Dudzie za zobowiązanie się do wysłania zaopatrzenia i polskich lekarzy do Chicago, by wspomóc USA zwalczać koronawirusa. Prezydent Duda podziękował prezydentowi Trumpowi za obecność amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce" - czytamy w oświadczeniu.

Czytaj więcej
pap duda trump 1200.jpg
Pomoc medyczna dla USA. Donald Trump dziękuje Andrzejowi Dudzie za wsparcie

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Bliższe niż kiedykolwiek". Ambasador USA o relacjach polsko-amerykańskich

Krzysztof Szczerski poinformował, że prezydenci rozmawiali również o bliższej współpracy przy badaniach nad szczepionką na koronawirusa. - Donald Trump podkreślił, że strona amerykańska jest gotowa na tego typu współpracę, więc mam nadzieję, że już niedługo polscy naukowcy będą mieli dostęp do badań, które teraz są prowadzone w USA - powiedział szef Gabinetu Prezydenta RP.

Gość radiowej Jedynki zaznaczył także, że tematem rozmów był zakup przez Polskę szybkich testów na obecność SARS-CoV-2. - One nie są komercyjnie dostępne, więc musi być polityczna zgoda na to, by testy ze Stanów Zjednoczonych wysyłać na zewnątrz - zauważył Krzysztof Szczerski.

"Wszystkie zagrożenia cały czas są z nami"

Szef Gabinetu Prezydenta RP zapowiedział, że Andrzej Duda będzie nadal prowadził działania dyplomatyczne, które mają prowadzić do szerszej współpracy w zwalczaniu koronawirusa. - Jeszcze w tym tygodniu prezydent będzie rozmawiał z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem o szczegółach walki z pandemią - wskazał gość radiowej Jedynki.

- Mamy cały pion wojskowej służby medycznej i oddziałów, które są przeznaczone do zwalczania broni chemicznej oraz biologicznej. W ramach NATO należy też potwierdzić pełną efektywność utrzymania bezpieczeństwa militarnego w dobie pandemii. Świat się nie zatrzymał, a wszystkie zagrożenia bezpieczeństwa cały czas są z nami - powiedział Krzysztof Szczerski.

Czytaj więcej
duda trump 1200 f.jpg
"Wyślemy misję medyczną do Chicago". Rozmowa telefoniczna prezydentów Polski i USA

>>>[POLSKIE RADIO 24] Żurawski vel Grajewski o pomocy medycznej dla USA: budowanie pozytywnego obrazu Polski

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Katarzyna Gójska
Gość: Krzysztof Szczerski (szef Gabinetu Prezydenta RP)
Data emisji: 20.04.2020
Godzina emisji: 08:15

jp/ag

Czytaj także

"Wyślemy misję medyczną do Chicago". Rozmowa telefoniczna prezydentów Polski i USA

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 18:20
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Donaldem Trumpem o współpracy polsko-amerykańskiej w dobie epidemii, zaangażowaniu NATO w walce z koronawirusem i współpracy gospodarczej - przekazał w sobotę wieczorem szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc medyczna dla USA. Donald Trump dziękuje Andrzejowi Dudzie za wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 20:16
Prezydenci Polski i USA odbyli rozmowę telefoniczną, w której omówili wspólne wysiłki w walce z epidemią COVID-19. "Prezydent Trump podziękował prezydentowi Dudzie za zobowiązanie się do wysłania zaopatrzenia i polskich lekarzy do Chicago" - poinformował Biały Dom.
rozwiń zwiń