Jak poprowadzić ciekawą lekcję przez internet? Nauczyciele podpowiadają

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 12:10
W związku z epidemią koronawirusa zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach zostały zawieszone - na razie do 26 kwietnia. Szkoły mają obowiązek nauczania na odległość. Jak zatem poprowadzić ciekawą lekcję przez internet i zachęcić uczniów do nauki?
Audio
  • Ciekawa lekcja online? To możliwe! (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Maria Symchych

- Trwa narodowy eksperyment, a nauczyciele testują różne metody - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Monika Jędrzejewska z Pracowni Edukacji Centrum Nauki Kopernik. - Eksperymentujemy, szukamy nowych rozwiązań, cały czas się uczymy - dodaje. 


Czytaj więcej
PAP nauka w domu on-line 1200.jpg
Lekcje online. Nauka w domu może być efektywna?

Dziennikarz, fizyk i popularyzator nauki Tomasz Rożek mówi, że przez internet trzeba uczyć z pasją w oczach, krócej i dynamiczniej, a nauczyciel musi umieć przykuć do siebie większą uwagę.

- W sytuacji, kiedy mamy komunikację dwustronną, uwaga jest utrzymywana przez sam fakt komunikacji dwustronnej. Można nawiązać dialog i dwie strony są zaangażowane. W sytuacji, kiedy tylko jedna strona mówi, to ona musi unieść cały ciężar - podkreśla.

Nauczyciel roku 2017 Marta Florkiewicz-Borkowska podkreśla, że w procesie nauki przez internet warto wykorzystać multimedia. Na lekcje, które przeprowadza przygotowuje zazwyczaj 20-minutową nagraną wcześniej prezentację.

- Najbardziej u mnie sprawdza się nagrywanie fajnej, angażującej lekcji w skróconej formie i dodaniu do tego fajnych ćwiczeń, które również zaangażują uczniów. Jeszcze fajniej jeśli ubierzemy te dodatkowego zadania dla uczniów w jakieś takie działania, które ich zaktywizują, trochę oderwą od komputera, uaktywnią też kreatywnie - zdradza. 

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzi: Karolina Rożej

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 22.04.2020

Godzina: 8.45

kh

Czytaj także

Przerwa w nauczaniu do 26 kwietnia. Minister edukacji podpisał rozporządzenie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 21:58
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podpisał nowelizacje rozporządzenia ws. szczególnych rozwiązań w czasie ograniczenia funkcjonowania placówek oświatowych. Zmienione zostały przepisy dotyczące m.in. harmonogramu egzaminów i rekrutacji do szkół średnich.
rozwiń zwiń