Dyrektor Biblioteki Narodowej: spadek czytelnictwa został w 2019 roku zahamowany

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 08:38
- Udział sprzedaży internetowej rośnie, ale nie zrekompensuje straty wynikającej ze spadku sprzedaży w księgarniach - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Audio
  • Dyrektor Biblioteki narodowej o stanie czytelnictwa w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)
Tomasz Makowski
Tomasz Makowski Foto: W. Kusiński/Polskie Radio

Z najnowszych badań Biblioteki Narodowej wynika, że w 2019 roku 39 proc. Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę. To niewielki wzrost czytelnictwa w stosunku do poprzedniego roku, ale cieszy branżę wydawniczą


Minister kultury Piotr Gliński Minister kultury Piotr Gliński

Zahamowanie spadku czytelnictwa
- Spadek czytelnictwa został zahamowany, wydaje się, że trwale - powiedział dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. W porównaniu do 2018 roku czytelnictwo wzrosło o dwa procent, a to - zdaniem gościa Programu 1 Polskiego Radia - już dużo. Dyrektor zauważa, że książka wróciła na listę prestiżowych prezentów. - Kupujemy książki, których ludzie oczekują, bo 30 procent tych podarowanych jest czytanych - mówi.

Tomasz Makowski zaznaczył, że cechą charakterystyczną Polski jest to, że czytane są głównie papierowe książki, które są kupowane w księgarniach tradycyjnych. Teraz księgarnie są pozamykane i wzrosła sprzedaż za pośrednictwem internetu. - Udział sprzedaży internetowej rośnie, ale nie zrekompensuje straty wynikającej ze sprzedaży w księgarniach - ocenia.

Branża czytelnicza czeka na koniec epidemii
Dyrektor zwraca uwagę, że wydawnictwa przeniosły dużą część premier na jesień. W marcu premierę miało kilka tysięcy tytułów, na kwiecień zapowiedziano mniej niż tysiąc premier. - Wydawnictwa liczą, że epidemia wygaśnie i będą włączone normalne kanały dystrybucji, czyli właśnie wydawnictwa - mówi.

Podkreśla, że zamknięte są biblioteki, a biblioteki, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, pełnią dużo szerszą rolę niż tylko miejsc, w których wypożycza się książki. To są lokalne ośrodki kultury i miejsca kontaktów ludzkich, daleko wykraczających poza czytelnictwo.

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 27.04.2019 

Godzina emisji: 7.40

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Tomasz Makowski: zaczynałem jako młodszy bibliotekarz

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 12:00
- Wychowywałem się w czasach bardzo ograniczonej telewizji, bez internetu i gdzie książki odgrywały ogromną rolę - mówi w audycji "Nieznani Znani" dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. Czy jego życie prywatne, podobnie jak zawodowe, związane jest przede wszystkim z książkami?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badania czytelnictwa w Polsce. "Zatrzymał się negatywny trend spadkowy"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 14:57
Na przełomie listopada i grudnia 2018 r. przeprowadzono kolejne badania czytelnictwa w Polsce. Badania, które na zlecenie Biblioteki Narodowej wykazały, że w 2018 r. czytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 37 proc. respondentów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja #MłodziDzieciom. Wolontariusze czytają książki najmłodszym

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 13:19
Fundacja Powszechnego Czytania zachęca do wzięcia udziału w akcji "Młodzi Dzieciom". - Uruchomiliśmy zaproszenie do wolontariatu dla młodzieży, która chciałaby wesprzeć najmłodszych i proponujemy czytanie on-line dla dzieci przez młodzież - wyjaśnia Maria Deskur, prezes fundacji. 
rozwiń zwiń