Szef MEN: część samorządów, powiązanych z PO, założyła, że nie będzie otwierała żłobków i przedszkoli

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 07:23
- 6 maja otwieramy żłobki i przedszkola. To samorząd decyduje, czy jest taka potrzeba i czy jest to możliwe pod względem sanitarnym. Wydaje mi się, że część samorządów - zwłaszcza tych z dużych miast, powiązanych politycznie głównie z PO - z góry założyła, że nie będzie otwierała żłobków i przedszkoli - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
Audio
  • Dariusz Piontkowski: samorządy, które zdecydują się otworzyć przedszkola będą już miały pewne doświadczenie organizacyjne (Sygnały dnia/Jedynka)
Dariusz Piontkowski
Dariusz PiontkowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
dzieci zabawa żłobek przedszkole 1200.jpg
Od 6 maja mają pracować żłobki i przedszkola. Zobacz wytyczne ministerstwa

- Jak widać duża część samorządów nie bierze pod uwagę rzeczywistego zagrożenia epidemicznego, nie bierze pod uwagę możliwości organizacyjnych, tylko z góry od razu zakłada, że nie da się tego zrobić. Dla nas jest to podejście niepoważne i działające na szkodę rodziców - mówił szef resortu.

Dariusz Piontkowski podkreślił, że "w tych dużych miastach, gdzie są większe zakłady produkcyjne, część rodziców chciałaby już wrócić do pracy, a nie ma z kim zostawić dziecka". - A samorząd to uniemożliwia - stwierdził.

Co z uczniami szkół podstawowych?

- Już podczas podejmowania decyzji o otwarciu żłobków i przedszkoli zastanawialiśmy się nad uczniami klas podstawowych, klas 1-3. Na razie jeszcze takie decyzje nie zapadły, ale być może pod koniec maja zdecydujemy się na otwarcie opieki w tych klasach młodszych - zdradził minister edukacji narodowej.

kurs online nauka 1200.jpg
Nauczyciel online. Jak zmieniło się nauczanie w czasie pandemii?

Gość Programu 1 Polskiego Radia zaznaczył jednak, że "będzie to skomplikowane pod względem organizacyjnym". - Trzeba będzie stworzyć mniejsze grupy, podobnie jak to jest w przedszkolach - tłumaczył.

- Samorządy, które zdecydują się otworzyć przedszkola będą już miały pewne doświadczenie organizacyjne, co może im ułatwić ewentualne otwarcie klas 1-3 - mówił.

Otwarcie żłobków i przedszkoli

Od 6 maja żłobki i przedszkola mają wznowić zajęcia opiekuńcze. Otwarcie placówek nie jest obowiązkiem. Zdecyduje o tym organ prowadzący. Pierwszeństwo w posłaniu dzieci do placówek będą mieli rodzice, którzy muszą pracować.

Te samorządy, które nie będą wiedziały, jak otworzyć placówki, otrzymają pomoc. W pierwszej kolejności placówki będą przyjmowały dzieci medyków, służb i tych rodziców, którzy w czasie epidemii muszą pracować.

rodzice dzieci wolny czas nauka zabawa 1200.jpg
Wydłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Jest projekt rozporządzenia

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadząca: Katarzyna Gójska
Gość: Dariusz Piontkowski (minister edukacji narodowej)
Data emisji: 04.05.2020
Godzina emisji: 07.15

pb/kh

Czytaj także

Dariusz Piontkowski: pomożemy samorządom, które chcą otwierać przedszkola i żłobki

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 15:39
Minister edukacji Dariusz Piontkowski deklaruje, że samorządy, które chcą otworzyć żłobki i przedszkola, nie zostaną bez pomocy. Placówki mają zostać otwarte 6 maja, ale decyzja należy do organów prowadzących. Niektóre samorządy - jak w Warszawie i w Białymstoku - zapowiedziały, że na razie nie będą otwierały żłobków i przedszkoli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister edukacji: nie widzę powodu, by uczniowie musieli siedzieć w maseczkach podczas egzaminu

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 15:55
 - Przygotowujemy w tej chwili szczegółowy harmonogram i sposób organizacji egzaminów. Niedługo wyjdą odpowiednie rozporządzenia i zarządzenia dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. GIS opublikował wytyczne dla przedszkoli i żłobków

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 22:46
Główny Inspektor Sanitarny ogłosił szczegółowe wytyczne przeciwepidemiczne m.in. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i żłobków. Grupy powinny m.in. liczyć do 12 dzieci i przebywać w jednej wyznaczonej sali pod opieką tego samego opiekuna.
rozwiń zwiń