Główny Skarbnik NBP: nie wypłacajmy oszczędności, one są bezpieczne w banku

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 08:28
- Wszystkie środki są objęte systemem gwarantowania depozytów do 100 tys. euro. W momencie, kiedy oszczędności trzymamy w szufladzie, jedynym zabezpieczeniem jest nasz zamek w drzwiach, a zaraz wszyscy wrócimy do pracy - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Barbara Jaroszek.
Audio
  • Główny Skarbnik NBP: nasze pieniądze są bezpieczne w banku (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Na koniec marca odnotowaliśmy rekordowe wypłaty gotówkowe. W tej chwili sytuacja zaczyna się stabilizować. Na 30 kwietnia w obiegu gotówkowym było ponad 289 mld zł - poinformowała Barbara Jaroszek. Wyjaśniła, że jest wiele powodów, dla których Polacy wypłacali pieniądze, gdy zaczęła się w naszym kraju epidemia. Niestety część osób uległa panice i tzw. fake newsom, według których w bankach i bankomatach miało zabraknąć gotówki.

- Pieniędzy na pewno nie zabraknie - podkreśliła gość radiowej Jedynki. W celach przezornościowych, by mieć w portfelu trochę gotówki, można wypłacić kilkaset złotych. Wypłacanie dużej części lub całości oszczędności nie jest bezpieczne. - Nasza gotówka, nasze pieniądze są bezpieczne w banku. W momencie, kiedy trzymamy je w szufladzie, jedynym zabezpieczeniem jest nasz zamek w drzwiach - stwierdziła rozmówczyni Katarzyny Gójskiej.

- Rozumiejąc to, że każdy z nas czuje teraz jakiś niepokój, sądzę, że posiadanie jakiejś kwoty na tzw. wszelki wypadek jest uzasadnione. Gotówka w celach przezornościowych powinna z nami w domu być, jeśli wtedy będziemy czuli się bezpieczniej, ale nie powinny to być nieracjonalne kwoty - wyjaśniła ekspertka i dodała, że za chwilę każdy wróci do pracy i nasze mieszkanie będzie stało puste. Lepiej więc wypłacone oszczędności wpłacić z powrotem do banku.

Apelujemy o przyjmowanie gotówki

Część ekspertów i lekarzy przestrzega przed płatnościami gotówkowymi. Również sklepy preferują płatności kartą. Jak zauważyła Barbara Jaroszek, początkowo Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) też miała negatywne stanowisko w sprawie gotówki, obecnie się ono zmieniło.

- Gotówka jest prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Powinna być, co da zasady, akceptowana jako płatność za towary i usługi. Co szczególnie jest ważne w tych trudnych czasach. Część osób w Polsce posługuje się tylko gotówką, szczególnie dotyczy to osób starszych. Apelujemy do wszystkich przedsiębiorców, aby uznawali płatności gotówkowe - zaapelowała.

Gość radiowej Jedynki oświadczyła, że wszystkie banknoty i monety, które opuszczają Narodowy Bank Polski są bezpieczne pod względem sanitarnym. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której Jaroszek opowiedziała, jak NBP dba o zapewnienie tego bezpieczeństwa.


***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadząca: Katarzyna Gójska
Gość: Barbara Jaroszek (Główny Skarbnik NBP)
Data emisji: 4.05.2020
Godzina emisji: 7.40

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

NBP: zaopatrzenie banków w złotówki przebiega sprawnie

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 22:50
Zaopatrzenie banków w złotówki przebiega sprawnie w całym kraju, pomimo zwiększonych wypłat klientów - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski.
rozwiń zwiń