Dr Jakub Klimkiewicz: nie ma różnic w leczeniu COVID-19 w USA i w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 08:28
- Nie ma różnic w leczeniu koronawirusa w Polsce i na świecie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia doktor Jakub Klimowicz z Wojskowego Instytutu Medycznego. Od 23 do 2 maja przebywał on w Chicago w Stanach Zjednoczonych z 9-osobową wojskową misją medyczną, wcześniej uczestniczył też w podobnej wyprawie we Włoszech.
Audio
  • Dr Jakub Klimkiewicz: nie ma większych różnic w leczeniu COVID-19 w USA i w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mongkolchon Akesin/shutterstock.com

Z Chicago (USA) do kraju powróciła polska misja medyczna. Zespół - składający się z lekarzy, techników medycznych i pielęgniarek - przez ponad tydzień współpracował z miejscowymi lekarzami, wymieniał doświadczenia, obserwował działania związane z walką z koronawirusem. Polacy uczestniczyli też w seminariach oraz wideokonferencjach z amerykańskimi kolegami.

- To była misja dyplomatyczna, naukowa i lekarska - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia jej uczestnik, dr Jakub Klimkiewicz z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Zapytany, czy są jakieś różnice w leczeniu chorych na COVID-19 w Stanach Zjednoczonych i w Europie, w Polsce, odpowiedział, że nie ma wyraźnych różnic.

-  Dzięki internetowi jesteśmy w stanie na bieżąco porównywać doświadczenia. Na bieżąco są publikowane artykuły w dobrych gazetach medycznych. Właściciele tych periodyków zdecydowali, że nie będą pobierali opłat za udostępnianie tych materiałów. Mamy bardzo dużą wiedzę - wskazał. - Taki kontakt bezpośredni z lekarzami z innych krajów umożliwia szybszą wymianę doświadczeń. Oddzielenie wiedzy dobrej, przydatnej w praktyce leczenia chorych, od wiedzy złej - dodał.

Sytuacja lepsza niż we Włoszech

1200 szumowski.jpg
Pandemia koronawirusa. Minister zdrowia: jesieni obawiam się najbardziej

Ponad 71 tys. osób zakażonych koronawirusem zmarło w USA od początku epidemii. W ciągu ostatnich 24 godzin liczba ta zwiększyła się o 2333 - wynika z bilansu Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. To ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z poprzednim dobowym bilansem, w którym odnotowano 1015 zgonów. Był to najniższy 24-godzinny przyrost od miesiąca. 

- Sytuacja w USA nie wygląda tak źle, jak we Włoszech [część polskiej misji to osoby, które na początku kwietnia zdobywały doświadczenie we włoskiej Lombardii], gdzie doszło do całkowitego załamania systemu opieki zdrowotnej. Stany Zjednoczone to bardzo duży kraj - duża liczba chorych i zgonów rozkłada się na olbrzymi kraj - zauważył gość radiowej Jedynki.

- W Chicago, mimo iż dużo osób choruje i dużo osób umiera, sytuacja nie jest dramatyczna. Jest bardzo dużo miejsc w szpitalach, ciągle są wolne miejsca. Chorzy są przyjmowani na bieżąco i na bieżąco leczeni - wyjaśnił dr Jakub Klimkiewicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadząca: Grzegorz Jankowski
Gość: dr Jakub Klimkiewicz (Wojskowy Instytut Medyczny, Warszawa)
Data emisji: 6.05.2020
Godzina emisji: 07.40

Jedynka/IAR/PAP/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pandemia COVID-19. Marlena Maląg: wypłacono ponad 5 mld zł na ratowanie miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 07:25
- Pomagamy przetrwać ten trudny czas. Od państwa płynie realna pomoc dla zachowania miejsc pracy - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń