Barbara Socha: apelujemy o opiekę nad dziećmi w domach

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 07:29
- Apelujemy, zalecamy tym wszystkim, którzy mogą pozostać z dziećmi w domu, by kontynuowali tę opiekę w taki sposób - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Barbara Socha, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Audio
  • Barbara Socha o sytuacji w żłobkach i przedszkolach (Sygnały dnia/Jedynka)
Barbara Socha
Barbara SochaFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

dzieci zabawa żłobek przedszkole 1200.jpg
Od 6 maja pracują żłobki i przedszkola. Zobacz wytyczne ministerstwa

Rząd umożliwił otwieranie od 6 maja placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi. Zgodnie z wytycznymi liczba dzieci musi być ograniczona, a rodzice powinni poinformować telefonicznie lub mailowo o godzinach, w których będą korzystać z zajęć opiekuńczych.

- W sumie w Polsce jest 6 tys. żłobków, ponad 5 tys. z nich to żłobki prywatne. W zeszłym tygodniu otwarto ponownie 1300 placówek, w tym tygodniu kolejne 1200. Wytyczne ograniczają przede wszystkim liczebność dzieci. Apelujemy, zalecamy tym wszystkim, którzy mogą pozostać z dziećmi w domu, by kontynuowali tę opiekę w taki sposób, ponieważ dzięki temu możemy rozwiązać problem przeludnienia żłobków, a są rodzice, którzy muszą wracać do pracy i nie mają z kim zostawić dziecka - przyznała Barbara Socha.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Marlena Maląg: dalej zapewniamy zasiłek opiekuńczy dla rodziców

- Dla wszystkich rodziców, którzy jeszcze nie korzystają ze żłobków i przedszkoli, przewidziany jest zasiłek opiekuńczy. Do żłobków trafiają pieniądze z programu Maluch+. Zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 24 maja, czy będzie potrzebne dalsze przedłużenie - to się okaże. Wszystko będzie zależało od rozwoju sytuacji i decyzji Ministerstwa Zdrowia - mówiła wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Barbara Socha, jako pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej, przyznała w radiowej Jedynce, że resort pracuje nad strategią demograficzną 2020-2040. - Jako osoba, która wie, co się w niej znajduje, mogę powiedzieć, że będzie parę niespodzianek - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadząca: Piotr Gociek
Gość: Barbara Socha (wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej)
Data emisji: 12.05.2020
Godzina emisji: 07.15

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marlena Maląg o żłobkach i przedszkolach: daliśmy możliwość, by samorządy mogły otwierać placówki

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 07:35
- Od 6 maja mogą być otwarte żłobki, przedszkola i ma to charakter fakultatywny - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zainteresowanie nie jest tak duże". Barbara Socha o powrocie dzieci do żłobków i przedszkoli

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 11:24
- Kierujemy tę możliwość przede wszystkim do tych rodziców, którzy nie mogą zapewniać dłużej opieki w domu, którzy muszą wrócić do pracy - powiedziała w Polskim Radiu 24 wiceminister pracy, rodziny i polityki społecznej Barbara Socha o otwarciu żłobków i przedszkoli. 
rozwiń zwiń