"Kluczowy dokument". Paweł Mucha o nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 09:11
- Mamy do czynienia z kluczowym dokumentem strategii bezpieczeństwa państwa, ze wskazaniem - bardzo mocnym - że działamy w oparciu o silne państwo i modernizację polskich Sił Zbrojnych - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, odnosząc się do nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP.
Audio
  • Paweł Mucha o wyborach prezydenckich, wyborze I Prezesa SN i strategii bezpieczeństwa Polski ("Sygnały dnia"/ Jedynka)
Paweł Mucha
Paweł MuchaFoto: PR1

W południe prezydent Andrzej Duda podpisze nową strategię bezpieczeństwa państwa. Dokument wyznaczy główne kierunki rozwoju polskich Sił Zbrojnych i planowania działań związanych z bezpieczeństwem. Jak mówił w "Sygnałach dnia" Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta, strategia ta jest "kluczowym dokumentem bezpieczeństwa państwa".

prezydent andrzej duda free twitter 1200.jpg
Rosyjskie zagrożenie i "odporność państwa". Prezydent podpisze Strategię Bezpieczeństwa Narodowego

Cztery główne filary

- To są cztery główne filary dotyczące bezpieczeństwa państwa, obywateli, w systemie bezpieczeństwa międzynarodowego, tożsamości i dziedzictwa międzynarodowego, ale także rozwoju społecznego i gospodarczego, traktowanego wspólnie z ochroną środowiska - podkreślił Paweł Mucha. - Te działania odnoszą się także do epidemii koronawirusa, to zostało zaktualizowane - przyznał i podkreślił, że prace nad strategią trwały wiele miesięcy.

Jak mówił gość Jedynki, w pracach nad dokumentem uczestniczyli przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwa Obrony Narodowej i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Mamy do czynienia z kluczowym dokumentem strategii bezpieczeństwa państwa, ze wskazaniem - bardzo mocnym - że działamy w oparciu o silne państwo i modernizację polskich Sił Zbrojnych, oraz na mocną polską armię, ale też na współdziałanie w ramach wschodniej flanki NATO - dodał Paweł Mucha. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "To wymagało pilnej naprawy". Andrzej Duda zapoczątkował zmiany w systemie kierowania i dowodzenia armią 

W rozmowie poruszono także kwestię projektu zmian w ustawie dotyczącej wyborów prezydenckich, przygotowanego przez klub poselski Prawa i Sprawiedliwości. Projekt w poniedziałek wieczorem został złożony w Sejmie. Zakłada, że w wyborach głosowanie będzie się odbywać w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego, a kandydaci zarejestrowani przez PKW w wyborach prezydenckich zarządzonych na 10 maja, po ponownym zgłoszeniu, zostają uznani za zarejestrowanych kandydatów w wyborach w kolejnym terminie. Będzie też można zgłaszać nowych kandydatów.

"Potrzeba stabilnej władzy"

Paweł Mucha wyraził nadzieję, że ustawa szybko zostanie przyjęta przez Sejm i Senat. - Nie ulega żadnej wątpliwości, że główną wartością, która powinna nam przyświecać z perspektywy walki z koronawirusem, jest stabilizacja władzy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia. - Patrząc na rolę konstytucyjną Prezydenta RP, który jest gwarantem ciągłości władzy państwowej, polska klasa polityczna - mówię także o opozycji - musi mieć świadomość tego, że Polacy potrzebują stabilizacji i pewności, a tą pewnością jest przeprowadzenie wyborów prezydenckich - argumentował Paweł Mucha. 

- Potrzebna jest odpowiedzialna decyzja, także opozycji i umożliwienie przeprowadzenia w Polsce wyborów. Formuła, zapewniająca możliwość głosowania korespondencyjnego, a także dająca wybór, jeśli chodzi o kwestię głosowania - w lokalu lub korespondencyjnie - służy powszechności głosowania - ocenił Paweł Mucha. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Szef PKW: Komisja gotowa opiniować projekty dotyczące wyborów prezydenckich

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

ProwadzącyPiotr Gociek

GośćPaweł Mucha (wiceszef Kancelarii Prezydenta)

Data emisji: 12.05.2020

Godzina emisji: 08.15


mbl

Czytaj także

Adam Bielan: Andrzej Duda sprawił, że nasza pozycja w NATO jest silniejsza

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 08:30
- To dzięki zabiegom prezydenta Andrzeja Dudy w tej chwili w Polsce stacjonują tak licznie żołnierze wojsk NATO, przede wszystkim amerykańscy - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Bielan, europoseł i rzecznik sztabu prezydenta. - Między innymi na terenie Polski zaplanowano w tym roku największe manewry od czasów zimnej wojny między - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarnek o nowej ustawie ws. wyborów: może być uchwalona jeszcze dziś

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 08:54
- Jest szansa, żeby ustawa o przeprowadzeniu wyborów prezydenckich była uchwalona we wtorek - powiedział poseł Przemysław Czarnek (PiS), przedstawiciel wnioskodawców projektu. Czarnek podkreślił, że projekt ten powinien być szybko procedowany.
rozwiń zwiń